Poziom trójglicerydów: co powinieneś wiedzieć?

Utrzymanie poziomu trójglicerydów pod kontrolą jest kluczowe dla zmniejszenia ryzyka przewlekłych chorób układu krążenia. Kiedy ich poziom jest przekroczony? Wyjaśniamy to w tym artykule.
Poziom trójglicerydów: co powinieneś wiedzieć?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia, 2023

Sprawdzanie poziomu trójglicerydów należy do rutynowej kontroli. Lekarze zwykle proszą o szereg parametrów laboratoryjnych, które mają zostać uwzględnione w zwykłej analizie krwi. Zbyt wysoki poziom trójglicerydów prawie zawsze przekłada się na przekroczone wartości złego i dobrego cholesterolu.

Dane te są niezbędne dla ochrony zdrowia układu sercowo-naczyniowego i do oceny przestrzegania lub nieprzestrzegania określonej diety. Do tego stopnia, że dietetycy mogą ich używać do oceny spożycia tłuszczów w ciągu ostatnich 10 dni.

Trójglicerydy to tłuszcze

Mierząc poziom trójglicerydów uzyskujemy wartość części lipidów krążących w ludzkiej krwi. W tkankach znajdują się również inne tłuszcze, ale nie możemy ich zmierzyć zwykłym badaniem krwi.

Organizm wykorzystuje lipidy do budowy błon komórkowych i magazynowania energii. Cholesterol i trójglicerydy służą również do napędzania wewnętrznych procesów metabolicznych i tworzenia rezerw. Ciało wykorzystuje je, gdy potrzebne są kilokalorie.

Miejscem przechowywania tłuszczów jest komórka o nazwie „adipocyt”. Wewnątrz znajdują się kropelki tłuszczu, które działają jak magazyn. Jeśli zaczniemy np. serię treningów lub przebywamy w bardzo niskich temperaturach poniżej zera, ta rezerwa zostanie wykorzystana.

Los triglicéridos son lipidos
Trójglicerydy to lipidy krążące we krwi. Ich nadmierne nagromadzenie zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób układu krążenia.

Normalny poziom trójglicerydów

Istnieją pewne parametry, których lekarze używają, aby stwierdzić, czy trójglicerydy mają normalne wartości we krwi. Każde laboratorium pracuje z własnymi odczynnikami, co modyfikuje przedziały norm, jednak mniej więcej zawsze pozostają w tych samych przedziałach.

W przypadku trójglicerydów, mieszczą się w normie, gdy nie przekraczają 150 miligramów na decylitr krwi. Jeśli znajdują się w przedziale od 150 do 199, chociaż nie są jeszcze wysokie, stanowią ostrzeżenie o możliwym zaburzeniu odżywiania.

Wartość powyżej 200 miligramów na decylitr jest nienormalna i konieczne jest podjęcie działań obejmujących zmianę nawyków i przyjmowanie leków. Jeśli poziom trójglicerydów przekracza 500, mamy do czynienia ze szczególnym stanem – rzadkim – ciężkiej hipertriglicerydemii, generalnie związanej z mutacjami genetycznymi.

Dlaczego poziom trójglicerydów jest wysoki?

Wysoki poziom trójglicerydów jest niepokojący. Większość osób z tym problemem może sobie z nim poradzić za pomocą diety, przestrzegając ścisłych zaleceń i uzupełniając je ćwiczeniami fizycznymi.

Posiłki mają decydujący wpływ na liczbę lipidów. Najgorszymi czynnikami wzrostu triglicerydów są tłuszcze nasycone i tłuszcze trans. Te pierwsze znajdują się w produktach mlecznych, czekoladzie, mięsie z kurczaka i żółtkach jaj.

Te drugie natomiast pojawiają się w produktach przetworzonych, które zostały poddane technice uwodorniania, takich jak krakersy, ciasta, ciastka i słodycze.

Istnieją choroby, których oznaką jest wzrost poziomu tych lipidów. To efekt uboczny wszystkich zmian, które te schorzenia implikują w ciele. Do najbardziej znanych należą:

  • Cukrzyca: jest to zaburzenie metaboliczne, które nie tylko zmienia glikemię. Białka i lipidy również cierpią z powodu braku insuliny lub braku działania insuliny. Wpływa to na poziom trójglicerydów, który u diabetyków jest stale wysoki.
  • Niedoczynność tarczycy: brak działania hormonów tarczycy wpływa na metabolizm komórkowy. Oznacza to, że organizm nie może efektywnie wykorzystywać lipidów do funkcjonowania. Następnie trójglicerydy gromadzą się wraz ze wzrostem tkanki tłuszczowej.
  • Niewydolność nerek: nerka wykonuje zadania hormonalne, a także wytwarza i zagęszcza mocz w celu oczyszczenia krwi. Przy niewydolności nerek narząd nie jest w stanie wykonywać swoich codziennych zadań i wydajnie wytwarzać substancji biorących udział w homeostazie środowiska wewnętrznego. Wszystkie tłuszcze zwiększają swoje stężenie we krwi w tym zaburzeniu.

Inne przyczyny wysokiego poziomu trójglicerydów

Siedzący tryb życia jest czynnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego, częściowo ze względu na jego metaboliczny wpływ na lipidy. Osoby, które nie ćwiczą regularnie, mają wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, przy słabszym krążeniu krwi, więc prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy również się zwiększa.

Wreszcie, toksyczne nawyki również wpływają na podwyższony poziom trójglicerydów. Palenie i nałogowe spożywanie alkoholu zaburzają procesy gromadzenia i wykorzystywania lipidów. Wątroba, która jest bardzo wrażliwym narządem, osłabia się pod wpływem toksyn pochodzących z tytoniu i alkoholi.

Otras causas de triglicéridos altos
Wysoki poziom trójglicerydów może być konsekwencją zaburzeń metabolicznych. Jednak występuje również u pacjentów prowadzących niezdrowy tryb życia.

Czy to możliwe, że mam niski poziom trójglicerydów?

Podczas gdy zawsze mówimy o wysokim poziomie trójglicerydów we krwi, istnieje też przeciwny stan, o zbyt niskich wartościach. Aby postawić taką diagnozę, poziom trójglicerydów musi wynosić mniej niż 35 miligramów lipidów na decylitr.

W tym przypadku przyczyn jest mniej niż w przypadku patologicznych wzrostów, ale są nie mniej ważne. Cztery najczęstsze to:

  • Dieta: dieta zawierająca tłuszcze nasycone i tłuszcze trans podniesie poziom trójglicerydów, ale są też diety, które zbytnio je obniżają. Na przykład te, które nadmiernie wycinają wszystkie lipidy, przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego.
  • Zespół złego wchłaniania: kiedy jelito nie jest w stanie przyjąć wszystkich składników odżywczych z pożywienia, mamy do czynienia z zespołem złego wchłaniania. Przyczyny są bardzo różne, ale ostateczny rezultat przejawia się w deficycie przyswajania niezbędnych substancji. W szczególności w tym zaburzeniu lipidy są wydalane z kałem.
  • Nadczynność tarczycy: wysokie stężenie hormonów tarczycy we krwi wymusza metabolizm komórkowy, co powoduje zużywanie dużej części lipidowych rezerw energetycznych. Adipocyty nie przechowują trójglicerydów i nie oddają ich komórkom.
  • Niedożywienie: w ciężkich przypadkach niedożywienia, z powodu braku przyjmowania pokarmów lub patologii prowadzących do utraty wagi, pacjenci doświadczają hipoglikemii, hipoproteinemii i hipolipidemii.

Możesz kontrolować poziom trójglicerydów

Ważne jest regularne wykonywanie badań krwi. W ten sposób lekarze mogą wykrywać różne parametry biochemiczne, zanim doprowadzą do problemów. W przypadku trójglicerydów, kontrole zmniejszają ryzyko sercowo-naczyniowe.

Niezależnie od tego, czy poziom trójglicerydów jest wysoki, czy też patologicznie niski, należy stosować multidyscyplinarne podejście uwzględniające leki, dietę i ćwiczenia fizyczne. Klinicysta i dietetyk mogą pomóc w uregulowaniu ich wartości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García-Espinosa, Luis Garcés. “Analizando el término “kilocalorías vacías”.” Revista Cubana de Alimentación y Nutrición 20.1 (2010): 6.
  • Boffi, Federico Martín. “Entrenamiento y adaptación muscular: sustratos y vías metabólicas para la producción de energía.” Revista Brasileira de Zootecnia 37.SPE (2008): 197-201.
  • Carranza-Madrigal, Jaime. “Triglicéridos y riesgo cardiovascular.” Medicina interna de México 33.4 (2017): 511-514.
  • Rodulfo, J. Ildefonso Arocha, Carlos I. Ponte Negretti, and Franklin Ablan Candia. “Triglicéridos en ayunas y posprandiales, y su contribución al estudio del riesgo cardiometabólico.” Clínica e Investigación en Arteriosclerosis 21.6 (2009): 290-297.
  • Rubio, María Antonia López, et al. “Alteración del perfil lipídico y del riesgo cardiovascular en pacientes con Hipotiroidismo subclínico.” Journal of Negative and No Positive Results: JONNPR 1.2 (2016): 45-49.
  • Rodríguez Albanés, Ana A., et al. “Comportamiento de la peroxidación lipídica en la insuficiencia renal crónica.” Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas 22.1 (2003): 0-0.
  • Enríquez-Martínez, Oscar Geovanny, et al. “Consumo de alcohol y perfil lipídico en participantes del Estudio Longitudinal de Salud del Adulto (ELSA-Brasil).” Nutrición Hospitalaria 36.3 (2019): 665-673.
  • Bonet, Mónica Bulló, and Pablo Hernández Alonso. “Cuantificación de grasas en heces.” Nutrición y dietética clínica. Elsevier, 2019.
  • Soto, Gerardo Fernando Fernández, et al. “Variaciones del perfil lipídico en pacientes pediátricos con desnutrición.” Enfermería Investiga 2.2 Junio (2017): 72-76.
  • Chen, Yanyan, et al. “Changes in profile of lipids and adipokines in patients with newly diagnosed hypothyroidism and hyperthyroidism.” Scientific reports 6.1 (2016): 1-7.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.