Poziom hemoglobiny - produkty, które pomagają go zwiększyć

Aby zwiększyć poziom hemoglobiny, powinniśmy starać się stosować zbilansowaną i zróżnicowaną dietę. W tym artykule podamy więcej wskazówek.
Poziom hemoglobiny - produkty, które pomagają go zwiększyć
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Aby zwiększyć poziom hemoglobiny w organizmie i odzyskać ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie, konieczne jest przyjęcie i utrzymanie zbilansowanej diety. Powinna ona zawierać pokarmy z różnych grup żywności w wystarczających ilościach. Oczywiście warto również skorzystać z naturalnych i zdrowych źródeł żelaza.

W tym artykule omówimy, które produkty stanowią źródło żelaza i jakie inne korzyści mogą zapewnić, gdy są regularnie uwzględniane w diecie. Jak więc skutecznie zwiększyć poziom hemoglobiny?

Dieta a poziom hemoglobiny

Eksperci z Hiszpańskiego Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Chłoniakiem, Szpiczakiem i Białaczką (AEAL) wskazują, że hemoglobina jest substancją bogatą w żelazo, której funkcją jest transport tlenu z płuc do pozostałych komórek organizmu. Aby prawidłowo wykonywać swoje funkcje i mieć odpowiedni poziom hemoglobiny, organizm musi pozyskiwać żelazo z pożywienia. W przeciwnym razie pojawia się anemia.

Aby dowiedzieć się, czy poziom hemoglobiny w organizmie jest prawidłowy, czy zmieniony, lekarz musi zlecić badanie krwi. Ten test jest zwykle konieczny, gdy osoba zgłasza objawy, takie jak zmęczenie, zawroty głowy, zimno, drażliwość, zmęczenie, brak energii, senność itp.

Badania krwi są rutynowo wskazane w celu oceny stanu zdrowia osoby i wykrycia w porę problemów, takich jak anemia.

Jak naturalnie zwiększyć poziom hemoglobiny w organizmie?

Jeśli lekarz potwierdzi, że pacjent ma anemię, zaleci leczenie. Wskaże też zmiany, jakie należy wprowadzić w diecie, aby uzyskać więcej żelaza. Oto niektóre z najskuteczniejszych środków:

Jedz pokarmy stanowiące bogate źródło żelaza

Aby zwiększyć poziom hemoglobiny w organizmie, istotne jest, aby poprawić zwyczaje związane z odżywianiem. Należy poznać i zastosować w diecie bardziej zdrowe źródła żelaza.

Należą do nich:

  • Pokarmy pochodzenia zwierzęcego: te pokarmy dostarczają obfite ilości żelaza, a dobre jest to, że dzięki tym pokarmom organizm ma łatwiejsze zadanie przyswajania składników odżywczych, których tak bardzo potrzebuje. W tym sensie białko zwierzęce jest łatwiej dostępne dla organizmu niż większość białek roślinnych. Jagnięcina, wątroba wołowa, mięso mielone, małże, krewetki, wątróbka drobiowa i ostrygi to tylko niektóre z zalecanych produktów bogatych w żelazo.
  • Warzywa: Wegetarianie i weganie nie muszą się martwić o spożycie żelaza, jeśli jedzą odpowiednią żywność, zwłaszcza liściaste warzywa, takie jak boćwina i szpinak oraz warzywa kapustne, takie jak brokuły. Nie zapomnij jednak jeść również ziemniaków ze skórą, buraków, pomidorów i dyni.
  • Rośliny strączkowe: Fasola, ciecierzyca, soczewica, groszek to świetne przykłady roślin strączkowych, które mogą pomóc w zwiększeniu poziomu żelaza.
  • Owoce: Banany i winogrona znajdują się na szczycie listy owoców, które mogą pomóc w zwiększeniu poziomu żelaza w organizmie, a następnie figi. Te trzy owoce są pyszne, można je spożywać w niezliczonych przepisach i deserach. Zwiększają one poziom żelaza i hemoglobiny w organizmie.
  • Inne pokarmy i suplementy: Tofu, jęczmień, siemię lniane i mleko również świetnie nadają się do włączenia do diety, aby poprawić poziom żelaza.

Zobacz też: Anemia: jak ją rozpoznać?

Unikaj nadmiaru cukru, aby zwiększyć poziom hemoglobiny
Unikanie dodatkowego cukru może pomóc w zwiększeniu poziomu hemoglobiny w organizmie.

Popraw wchłanianie żelaza

Ważne jest również, aby pamiętać, że niektóre kombinacje pokarmowe są korzystne, a inne są bardziej szkodliwe dla zwiększenia lub zmniejszenia wchłaniania żelaza. Na przykład owoce cytrusowe (i każda żywność zawierająca witaminę C) pomagają poprawić wchłanianie żelaza.

Jednak produkty mleczne powodują, że organizm zmniejsza swoją zdolność wchłaniania, dlatego zaleca się spożywanie mleka i serów na godzinę przed spożyciem pokarmów zawierających dużo żelaza, takich jak mięso. Również słodkie napoje gazowane , czekolada i kawa utrudniają wchłanianie żelaza. Dlatego nie zaleca się spożywania ich razem z głównymi posiłkami, ale co najmniej 40 minut później.

Pokarmy, które dostarczają kwas foliowy

Kwas foliowy (lub witamina B9) pomaga organizmowi w produkcji czerwonych krwinek, a zatem odgrywa również ważną rolę w wartościach hemoglobiny. Występuje w następujących produktach spożywczych:

  • Fasola i groch.
  • Orzechy.
  • Zielone warzywa liściaste.
  • Owoce takie jak pomarańcze, cytryny, banany czy melon.

Inne zdrowe pokarmy zwiększające poziom hemoglobiny

  • Migdały zawierają dużo miedzi. To, wraz z żelazem i niektórymi witaminami, działa katalitycznie na syntezę hemoglobiny. Możesz nawet zrobić pastę migdałową, aby dodać ją do swojej diety. Aby to zrobić, namocz siedem migdałów przez dwie godziny, a następnie usuń cienką czerwoną skórkę i zmiel. Pastę należy spożywać raz dziennie na pusty żołądek.
  • Nasiona sezam: Te nasiona są bogatym źródłem żelaza. Oprócz dodania ich do swoich przepisów możesz również umieścić łyżkę nasion w filiżance gorącej wody na kilka godzin, a następnie zmielić i przefiltrować. Wymieszaj zmiażdżone nasiona w szklance mleka z cukrem i pij codziennie.
  • Szpinak jest bogaty w żelazo, które tworzy hemoglobinę i czerwone krwinki. W rzeczywistości może być stosowany do zapobiegania anemii i jej leczenia.
Szpinak jest bardzo zdrowy
Szpinak zapewnia niezliczone korzyści dla zwiększenia poziomu żelaza i hemoglobiny w organizmie. Upewnij się, że jest to część Twojej diety!

Zdrowa dieta zapewnia prawidłowy poziom hemoglobiny

Jak już zauważyłeś, zdrowe odżywianie jest niezbędne, aby mieć prawidłowy poziom hemoglobiny. Oczywiście bardzo ważne jest również zachowanie innych dobrych nawyków związanych ze stylem życia i unikanie ekscesów.

Pamiętaj, że jeśli masz anemię, nie zaleca się spożywania kawy lub herbaty w dużych ilościach. Jeśli masz zamiar to zrobić, pij co najmniej 40 minut po głównym posiłku. Dzięki temu nie zaburzysz wchłaniania żelaza i innych składników odżywczych przez organizm.

Na koniec pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące stosowania diety zgodnej z Twoimi potrzebami, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem. Profesjonalista będzie wiedział, jak poprowadzić Cię, aby rozpocząć poprawę diety i jak najlepiej ją wykorzystać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asociación Española de Afectados por Linfoma, Mieloma y Leucemia (AEAL). El aparato circulatorio.
  • Cleveland Clinic. Low hemoglobin. Abril 2022.
  • Cleveland Clinic. Anemia. Septiembre 2022.
  • Hardison, R. C. (2012). Evolution of hemoglobin and its genes. Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine. https://doi.org/10.1101/cshperspect.a011627.
  • John Hopkins Medicine. Vitamin B12 deficiency anemia.
  • Lynch S. R, Cook J. D. Interaction of vitamin C and iron. Annals of the New York Academy of Science. 1980. 355: 21-44.
  • Marti, H. R. (1969). Hemoglobin. Experientia. https://doi.org/10.1016/j.jtbi.2017.04.012.
  • Mayo Clinic. Folato (ácido fólico). Febrero 2021.
  • Mayo Clinic. Low hemoglobin count. Mayo 2022.
  • Medline Plus. Cobre en la dieta. Biblioteca Nacional de Medicina. Noviembre 2021.
  • National Health System. Vitamin B12 or folate deficiency anemia. Mayo 2022.
  • Piskin E, Cianciosi D, et al. Iron absorption: factors, limitations, and improvement methods. ACS Omega. Junio 2022. 7 (24): 20441-20456.
  • Sabatine, M. S., Morrow, D. A., Giugliano, R. P., Burton, P. B. J., Murphy, S. A., McCabe, C. H., … Braunwald, E. (2005). Association of hemoglobin levels with clinical outcomes in acute coronary syndromes. Circulation. https://doi.org/10.1161/01.CIR.0000162477.70955.5F
  • Saunders A. V, Winston J. C, et al. Iron and vegetarian diets. The Medical Journal of Australia. 2013. 199 (4): S11-S16.
  • Zijp I.M, Korver O, Tijburg L. B. Effect of tea and other dietary factors on iron absorption. Critical Reviews in food science and nutrition. Septiembre 2000. 40 (5): 371-98.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.