5 potencjalnych efektów psychologicznych nadejścia wiosny

Psychologiczne skutki nadejścia wiosny są często mylone z depresją. Jest to jednak coś przejściowego, produkt przystosowania się naszego organizmu do zmiany temperatury i oświetlenia.
5 potencjalnych efektów psychologicznych nadejścia wiosny
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 20 marca, 2023

– To pewnie przez zmianę pogody. Jest to zdanie, której często używamy jako uzasadnienia, aby wyjaśnić pewne efekty psychologiczne nadejścia wiosny i innych pór roku.

Rzadko znamy rzeczywiste skutki zmieniającej się pogody i często je bagatelizujemy. Na przykład wraz z wiosną zwiększa się liczba godzin słonecznych w ciągu dnia, podobnie jak rośnie temperatura. Można też dostrzec inny klimat emocjonalny: ludzie chcą planować więcej zajęć na świeżym powietrzu, a parki zaczynają się zapełniać.

Wiemy, że ładna pogoda wpływa na nasze samopoczucie. W rzeczywistości promuje produkcję tzw. hormonów szczęścia, takich jak:

  • Dopamina
  • Serotonina
  • Oksytocyna

Mając to na uwadze, przeanalizujmy inne psychologiczne efekty nadejścia wiosny.

Psychologiczne efekty nadejścia wiosny

Wierzcie lub nie, ale wiosenne zmiany mogą być początkowo trudne do zniesienia. Ten rodzaj dyskomfortu, znany jako astenia wiosenna, wynika z adaptacji organizmu do zmian warunków świetlnych.

Należy jednak wyjaśnić, że nie jest to stan patologiczny (ludzie często mylą go z depresją). Nie wymaga też stosowania leków.

Najczęstsze efekty psychologiczne wiosny to:

  1. Zmęczenie i znużenie: to często przekłada się na uczucie senności i ogólny brak energii.
  2. Drażliwość: być może czujemy, że każde zdarzenie, choć nieistotne, może łatwo wywołać zły nastrój.
  3. Zmiany nastroju: wyrażają się przez emocjonalne wzloty i upadki. Może to przypominać jazdę na kolejce górskiej, gdy budzisz się pełen energii, ale w środku poranka już czujesz się rozbity. Możemy być w 100% zmotywowani, ale potem nagle czujemy się sfrustrowani, ponieważ nie mamy ochoty na nic. Apatia i smutek to również powszechne emocje o tej porze roku.
  4. Trudności z koncentracją: rozproszenie pojawia się jako niezdolność do wykonywania zadania w sposób trwały.
  5. Utrata pamięci: nie jest powszechna i często chwilowa, ale odnosi się do zapominania tego, co chcieliśmy powiedzieć i pozostawiania pewnych nierozstrzygniętych kwestii.

Inne skutki astenii wiosennej obejmują również:

Osłabienie wiosenne wiąże się ze zmęczeniem i często sprawia, że trudno jest wykonać zadania zaplanowane na dany dzień. 

Podoba Ci się ten artykuł? Myślimy, że możesz również chcieć przeczytać: Nauka ustalania priorytetów: klucz do dobrostanu psychicznego

Psychologiczne efekty wiosny nie dotyczą wszystkich

Oczywiście należy wyjaśnić, że zmiana pory roku nie wpływa na wszystkich w ten sam sposób. Jednocześnie należy pamiętać, że psychiczne i fizyczne skutki wiosny są przejściowe. Na ogół nie utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie.

Jeśli zauważysz, że trwają dłużej, wskazane jest skonsultowanie się ze specjalistą.

Poza wyżej wymienionymi skutkami, dla wielu osób nadejście wiosny oznacza ponowne spotkanie ze swoim ciałem. To ciało, które pozostawało ukryte i zakamuflowane podczas zimnych miesięcy, przy wyższych temperaturach będzie musiało chodzić bez osłony.

Dlatego ważne jest, aby zawsze patrzeć na sprawy z szerszej perspektywy. Innymi słowy, oprócz skutków wiosennej astenii, istnieje społeczna presja posiadania szczupłej sylwetki , która również powoduje dyskomfort u wielu osób.

Zalecenia zapobiegające negatywnym skutkom wiosny, czyli wiosennej astenii

Oto niektóre z działań, które można podjąć, aby przeciwdziałać skutkom astenii wiosennej:

  • Staraj się wcześnie kłaść spać: wydłużenie dnia jest zachętą do kontynuowania planów rekreacyjnych. Postarajmy się jednak o umiarkowane przejście, pozwalające organizmowi przyzwyczaić się do nowych warunków. Zaleca się, aby starać się spać co najmniej 7 lub 8 godzin na dobę.
  • Poszukaj zdrowej diety, zwłaszcza na pierwsze dni, kiedy zaczniesz dostrzegać zmiany. Owoce i warzywa zawsze pomagają. Wskazane jest również, aby wieczorem spożywać lekki posiłek i co najmniej 2 godziny przed snem. Unikaj też kofeiny oraz tłustych i przetworzonych potraw.
  • Przeznacz czas na zajęcia, które lubisz: czy lubisz czytać, jeździć na rowerze lub malować? Znajdź chwilę na zrobienie planów, które Cię zmotywują.
  • Wykorzystaj okazję do ćwiczeń fizycznych: wyższe temperatury zachęcają do pójścia na spacer lub zajęć na świeżym powietrzu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kluczowy czynnik: umiar. Zawsze zaczynaj od małych kroków, starając się nie wyczerpać ani nie przeciążać organizmu.
Corredor en primavera.
Wiosna to idealny czas na cieszenie się ładną pogodą na zewnątrz.

Myślimy, że może Ci się spodobać również ten artykuł: 7 ograniczających przekonań, które powstrzymują cię przed rozwojem

Zadbaj o spokój podczas sezonowych zmian

Osłabienie wiosenne, jak również inne sytuacje zmian, skłaniają nas do zastanowienia się nad znaczeniem stopniowania, adaptacji i dawania sobie czasu na stawienie czoła nowym stanom.

W obliczu takich okoliczności ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość i nie szukać natychmiastowych rezultatów, ale szanować siebie i akceptować swoje emocje. Musimy dać sobie przestrzeń i czas na przejście z jednego stanu do drugiego.

Staraj się unikać nadmiernych planów, posiłków i wycieczek. Możesz potraktować ten moment jako okazję do zadania sobie pytania, jak żyjesz? Czy nie jesteś pod wpływem zbyt dużego stresu i czy naprawdę odpoczywasz? Gdy warunki codziennego życia są zbyt wymagające, astenia wiosenna może mieć bardziej zauważalny wpływ.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pérez, M. J. C., Bobo, M. T., & Arias, A. R. (2013). Medicalización de la vida en la consulta:¿ hacia dónde caminamos?. Atención primaria45(10), 536-540.
  • Young, P., Finn, B. C., Bruetman, J. E., Pellegrini, D., & Kremer, A. (2010). Enfoque del síndrome de astenia crónica. Medicina (Buenos Aires)70(3), 284-292.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.