7 ograniczających przekonań, które powstrzymują cię przed rozwojem

Bardzo często przestajemy się rozwijać jako ludzie z powodu naszych ograniczających przekonań. Ich zmiana jest niezbędna do osiągnięcia pełni potencjału.
7 ograniczających przekonań, które powstrzymują cię przed rozwojem

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 14 marca, 2023

Ograniczające przekonania to myśli, opinie lub poglądy, które przyjmuje się za absolutne prawdy i które zwykle mają negatywny wpływ na nasze życie. Uniemożliwiają nasz postęp i rozwój jako ludzi. Przykładem mogą być stwierdzenia typu „nie jestem w tym dobry”, „to dla mnie za trudne” czy „nigdy mi się to nie uda”.

Większość ograniczających przekonań nabywa się w dzieciństwie, na etapie, w którym mamy tendencję do wchłaniania wiedzy, którą odbieramy z zewnątrz, nie kwestionując jej ani analizując. W ten sposób, gdy dorastamy, przyjmujemy je jako część naszej tożsamości i nigdy nie zastanawiamy się nad tym, jak mogą wpływać na nasz potencjał.

Dlatego w tym artykule pokażemy Ci pewne ograniczające przekonania, które mogą zakłócać Twój rozwój osobisty. Damy Ci też kilka wskazówek, które pomogą Ci je przezwyciężyć.

Ograniczające przekonania, które uniemożliwiają ci rozwój osobisty

Istnieje wiele przekonań, które mogą wpływać na nasz rozwój osobisty. Oto lista najczęściej spotykanych.

1. Nigdy nie będę wystarczająco dobry

FAŁSZ. Jest to ograniczające przekonanie oparte na strachu przed porażką. Zawsze możemy być w czymś wystarczająco dobrzy. To, co musimy zrobić, to zaangażować się w naukę i poszerzanie naszych umiejętności.

2. Nigdy nie powinienem wyrażać złości, ponieważ mogę zranić lub zrazić innych

To również jest fałszywe przekonanie. Jeśli ktoś nie pasuje do nas, mamy pełne prawo czuć złość i wyrażać swoje zaniepokojenie, o ile nie okazujemy braku szacunku ani nie atakujemy drugiej osoby. Możliwość wyrażenia siebie w takich okolicznościach jest niezbędna, aby nie dać się zdeptać ani wykorzystać.

3. Posiadanie dużej ilości pieniędzy uczyni mnie szczęśliwym

Wbrew temu, co myśli wielu ludzi, pieniądze szczęścia nie dają. Jeśli będziemy podtrzymywać to przekonanie, oddamy nasze szczęście w ręce czynnika zewnętrznego (pieniędzy), który uczyni nas swoim niewolnikiem.

Pamiętaj, że tylko my jesteśmy odpowiedzialni za nasze szczęście. Natomiast posiadanie rzeczy materialnych może sprawić, że poczujesz się komfortowo, ale nie będziesz usatysfakcjonowany.

Dinero como objetivo.
Stawianie pieniędzy za cel to błąd, który może nas zaprowadzić na ścieżki nieszczęścia.

4. Moja praca musi być wykonana perfekcyjnie, aby została doceniona

To kolejne fałszywe przekonanie. Prawda jest taka, że nikt nie jest doskonały i wszyscy popełniamy błędy. Idealnie byłoby, gdybyśmy umieli je rozpoznawać i uczyć się na nich. Jeśli zawsze gonimy za niemożliwym (doskonałością), skazujemy się na cierpienie.

5. Niektórzy ludzie są źli, nikczemni i perwersyjni, więc powinni zostać ukarani

To ograniczające przekonanie jest niczym więcej niż ciągłym źródłem gniewu, niechęci, a nawet nienawiści. Bardziej realistyczną perspektywą jest myśl, że ludzie zachowują się w ten sposób, ponieważ mają problemy, ponieważ nikt ich nie nauczył inaczej, ponieważ są chorzy lub cierpią.

6. Najgorsze, co może się wydarzyć, to sytuacja, w której sprawy nie idą tak, jak chcę

Życie nie zawsze będzie takie, jak byśmy chcieli, ponieważ nigdy nie będziemy w stanie wszystkiego kontrolować. Tak więc, jeśli utrzymujemy to przekonanie, zaczynamy żyć w ciągłej irytacji i stresie.

Zamiast tego zmień punkt ciężkości i pomyśl, że piękno życia polega na jego zdolności do zaskakiwania nas. Bardzo często rzeczy, które się wydarzają, mogą ostatecznie zapewnić lepsze samopoczucie, niż pierwotnie dla siebie planowaliśmy.

7. Absolutnie konieczne jest, aby osoba dorosła cieszyła się sympatią i aprobatą znaczących osób

Uzyskanie aprobaty i sympatii wszystkich jest kolejnym niemożliwym zadaniem. W rzeczywistości ci, którzy nas kochają, nie zawsze muszą aprobować nasze zachowania. I nie w tym nic złego.

Ta idea skłania nas do szukania spełnienia oczekiwań otaczających nas osób. Może to prowadzić do nieszczęścia i osobistego niezadowolenia, ponieważ tracimy autentyczność.

Jak pokonać ograniczające przekonania?

Ograniczające przekonania często mają na nas negatywny wpływ. Na przykład mogą uniemożliwić nam podejmowanie dobrych decyzji, korzystanie z nowych możliwości lub wykorzystanie pełnego potencjału.

Mogą nawet, w najgorszych przypadkach, utrzymywać nas w negatywnym stanie umysłu, uniemożliwiając nam prowadzenie życia, jakiego naprawdę pragniemy. Dlatego podpowiadamy, jak je pokonać.

Zidentyfikuj swoje ograniczające przekonania

Pierwszym krokiem do przezwyciężenia ograniczających przekonań jest ich zidentyfikowanie. Aby to zrobić, możesz zacząć od spisania ich i pogrupowania w różnych kategoriach, takich jak finanse, rodzina, związki czy zdrowie.

Pamiętaj, że przekonania ograniczające nie wyczerpują przedstawionych powyżej poglądów. Tak więc, jeśli masz trudności z rozpoznaniem innych, możesz pomyśleć o sytuacjach, w których działałeś negatywnie. Jeśli przyjrzysz się uważnie swoim toksycznym zachowaniom, możesz odkryć, że podstawową przyczyną są ograniczające przekonania.

Rzuć im wyzwanie

Po zidentyfikowaniu ograniczających przekonań następnym krokiem jest rzucenie im wyzwania. Aby to zrobić, możesz zadać sobie pytania typu „dlaczego myślę w ten sposób, kiedy się tego nauczyłem, od kiedy tak myślę o sobie?

Przeformułuj je

Trzecim krokiem jest przeformułowanie tych przekonań i wymyślenie bardziej realistycznych myśli. Przede wszystkim zajmij się tymi, które są bardzo zniekształcone i nie mają poparcia w rzeczywistości.

Porządkuje idee i umieszcza je w konkretnych terminach.
Pisanie jest dobrą praktyką samopoznania.

Wzmocnij poczucie własnej wartości

Aby pozbyć się ograniczających przekonań, ważna jest praca nad poczuciem własnej wartości. Aby to zrobić, konieczne jest, abyśmy zaakceptowali siebie takimi, jakimi jesteśmy, z naszymi mocnymi i słabymi stronami. Pamiętaj też, że zawsze możesz popełnić błąd.

Odkrywaj otwierając umysł

Ograniczające przekonania mogą być wynikiem zamkniętego sposobu myślenia. Dlatego najlepiej byłoby, gdybyśmy nauczyli się otwierać umysły i pozwalać, by kierowała nami ciekawość.

Kiedy ulegamy ciekawości, chętniej eksplorujemy otoczenie i wychodzimy poza naszą strefę komfortu. To, co możesz zrobić, to poszerzyć swoje myślenie i kwestionować ograniczające przekonania.

Kiedy szukać profesjonalnej pomocy?

Jeśli samodzielne wyeliminowanie ograniczających przekonań jest ciężką walką, idealnym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z pomocy terapeuty lub doradcy. Podobnie, jeśli twoje ograniczające przekonania powodują inne, poważniejsze stany (takie jak lęk lub depresja), najlepiej udać się do specjalisty ds. zdrowia psychicznego.

Doradcy i terapeuci dysponują zasobami i wiedzą, które pomogą ci rozpoznać ograniczające przekonania, pokonać wyzwania i prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie.

Na szczęście, bez względu na to, jak głęboko zakorzenione mogą być te poglądy, zawsze możemy się je zrewidować i zmienić. Czy to samodzielnie, czy z pomocą fachowca.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ellis A. The role of irrational beliefs in perfectionism. En G. L. Flett & P. L. Hewitt (Eds.), Perfectionism: Theory, research, and treatment. Estados Unidos: American Psychological Association; 2002. 217–229.
  • Meadows M. Confidence: How to Overcome Your Limiting Beliefs and Achieve Your Goals. Meadows Publishing; 2015.
  • Vîslă A, Flückiger C, Holtforth M, David D. Irrational Beliefs and Psychological Distress: A Meta-Analysis. Psychotherapy and Psychosomatics [Internet] 2016 [consultado 23 nov 2021]; 85(1): 8-15. Disponible en: https://doi.org/10.1159/000441231

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.