Potas – 10 najlepszych produktów

Potas to minerał, który pomaga optymalizować rozwój i wzrost organizmu, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, które pokarmy zawierają go bardzo dużo, żeby można było dodać je do diety.
Potas – 10 najlepszych produktów
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Organizm ludzki potrzebuje różnych minerałów, aby być dobrze odżywionym i prawidłowo funkcjonować. Utrzymywanie zrównoważonej diety i spożywanie pokarmów bogatych w potas może dostarczyć szereg witamin i minerałów, które zapewniają zarówno zdrowe zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Potas to minerał magazynowany w elektrolitach organizmu. Pomaga w procesie jego wzrostu, a także spełnia inne funkcje, na przykład:

  • regulacja ciśnienia krwi
  • regulacja czynności nerwowo-mięśniowych
  • utrzymywanie równowagi elektrolitów
  • utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej
  • aktywacja niektórych enzymów
  • metabolizm węglowodanów
  • produkcja białek
  • zapobieganie chorobom

Ze względu na bogate właściwości potasu, ważne jest, aby w diecie znalazły się pokarmy bogate w potas.

Zapewne słyszałaś, że dużo potasu zawierają banany. Choć z pewnością jest to prawda, nie jest to jedyny produkt zawierający ten minerał. W tym artykule przedstawimy Ci 10 produktów spożywczych, które także są jego bogatym źródłem.

1. Marchew

Marchewki zawierają nie tylko potas, lecz także pełne witaminy A, składniki odżywcze i przeciwutleniacze. Na każde 100 g marchwi przypada około 321 mg potasu.

Ponadto, marchew ma niezwykle wszechstronne zastosowanie; można jej używać w sałatkach, zupach, sosach, a nawet w deserach.

marchew jest bogata w potas

2. Dynia

Innym warzywem zawierającym dużo potasu, a także innych witamin i minerałów jest dynia. Na każde 100 gramów porcji dyni przypada 190 mg tego minerału. To wspaniały składnik wszelkiego rodzajów gulaszów, zup i zapiekanek. Nie zapomnij skorzystać z sezonu dyniowego, aby włączyć to niezwykłe warzywo do swojej diety.

3. Kantalupa

Z każdych 100 gramów kantalupy możemy uzyskać 267 mg potasu. Kantalupa to pyszny, soczysty i pożywny melon.

Kantalupa pomaga również w nawadnianiu organizmu i stanowi doskonałą przekąskę lub przystawkę uzupełniającą bardziej wyszukane dania.

kantalupa zawiera potas

4. Bogaty w potas? Na pewno arbuz!

Arbuzy to słodkie i bardzo soczyste owoce. Mają wysoką zawartość wody, dzięki czemu doskonale nawadniają nasz organizm. Pojedynczy kawałek arbuza może dostarczyć 320 mg potasu.

5. Rodzynki

Rodzynki to popularny suszony owoc, który można spożywać w niemal każdy sposób, jaki można sobie wyobrazić: mogą być przekąskami na surowo lub nawet składnikami i dekoracją deserów.

100 gram rodzynków dostarcza 749 mg potasu. Poza tym, że są doskonałym źródłem tego minerału, dzięki zawartości włókien zmniejszają również zaparcia.

6. Kiełki pszenicy – najbogatsze w potas!

Potas jest również obecny w ziarnach, takich jak kiełki pszenicy, które mają 1,09 g na każde 100 gramów.

Wadą kiełków pszenicy jest to, że łatwo tracą swoje oleje, co powoduje, że szybko się psują i tracą swoje właściwości. Ze względu na krótką datę ważności ważne jest, aby przechowywać je prawidłowo.

7. Pistacje

Pistacje to małe, słone i smaczne orzechy, który zawierają 1 gram potasu na każde 100 gramów porcji. Oczywiście musimy pamiętać, aby mieć w zasięgu wodę, gdy jemy pistacje, ponieważ ich słoność może nas zaskoczyć.

8. Białe pieczarki

Różnorodność świeżych pieczarek oferuje 318 mg potasu na każde 100 gramów porcji. Oprócz ważnych minerałów, mają również dużą ilość witaminy B5, która może łagodzić migreny i stres.

9. Potas – kurczak jest jego idealnym źródłem

Potas występuje również w białym mięsie, takim jak kurczak. Wraz z innymi składnikami odżywczymi i witaminami, takimi jak witamina B3, kurczak jest doskonałym źródłem pożywienia. Na każde 100 gram możemy uzyskać 264 mg potasu.

Mięso z kurczaka, a zwłaszcza mięso z piersi, to niezwykle łagodne i soczyste pożywienie. Możemy go używać na wiele różnych sposobów, takich jak sałatki, kanapki lub jako danie główne.

kurczak

Może zainteresuje Cię także artykuł: Potas w owocach? Oto 10 najlepszych przykładów

10. Tłuste ryby

Dzięki zawartości 384 mg potasu na każde 100 gramów, tłuste ryby są doskonałym źródłem potasu.

Ważne jest, aby nie mylić ich z innymi rodzajami ryb, ponieważ mogą zawierać wyższe lub niższe wartości potasu.

Niektóre przykłady tłustych ryb to:

  • pstrąg
  • tuńczyk
  • śledź
  • karp
  • makrela

Jak zauważyłaś, potas można znaleźć nie tylko w bananach, lecz także w wielu produktach spożywczych, dzięki czemu łatwo jest się upewnić, że ma się go zawsze w swoim jadłospisie.

Jak ważny jest potas?

Chociaż jest kluczowym elementem zdrowia, nigdy nie zaleca się jego braku lub nadmiaru. Należy spożywać odpowiednią jego ilość, unikając zarówno zbyt małej, jak i zbyt dużej ilości potasu.

Potas – czy można zachorować na skutek jego niedoboru lub nadmiaru?

Niedobór może prowadzić do tak zwanej hipokaliemi, która powoduje następujące objawy:

  • osłabienie mięśni
  • zmęczenie
  • skurcze
  • wolniejszy refleks

Z drugiej strony, nadmiar potasu może powodować hiperkaliemię, a w konsekwencji:

  • osłabienie
  • niewydolność oddechową
  • nudności i wymioty
  • problemy sercowo-naczyniowe
  • problemy nerwowo-mięśniowe

Badanie krwi może ustalić, czy pacjent cierpi na którąkolwiek z tych chorób. W przypadku, gdy badanie krwi wskazuje na wystąpienie problemu, pacjenci powinni skontaktować się z lekarzem w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chmielewski J., Carmody JB., Dietary sodium, dietary potassium, and systolic blood pressure in US adolescents. J Clin Hypertens, 2017. 19 (9): 904-909.
  • McDonough AA., Youn JH., Potassium homeostasis: the knowns, thu unknowns and the health benefits. Physiology, 2017. 32 (2): 100-111.
  • Gianfredi V., Salvatori T., Villarini M., Moretti M., et al., Is dietary fibre truly protective against colon cancer? A systematic review and meta analysis. Int J Food Sci Nutr, 2018. 69 (8): 904-915.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.