Logo image

Pośladki, biodra i uda – modelowanie kobiecej sylwetki

3 min.
Aby utrzymać ładnie wymodelowane kłopotliwe miejsca na ciele kobiety bardzo istotne jest przestrzeganie zbilansowanej diety i regularne ćwiczenia. Kombinacja ćwiczeń tlenowych (aerobowych) i beztlenowych potrafi dawać znakomite rezultaty.
Pośladki, biodra i uda – modelowanie kobiecej sylwetki
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante

Napisany przez Equipo Editorial
Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Nie ma nic trudniejszego aniżeli walka z tłuszczem gromadzącym się w takich okolicach jak pośladki, biodra i uda. Są to miejsca na ciele kobiety, z których najtrudniej zrzucić zbędną tkankę tłuszczową, jednocześnie ludzie obdarzają te strefy ciała specjalną uwagą w kontekście dobrego wyglądu i atrakcyjności.

Pośladki, biodra i uda – dlaczego tak trudno je wymodelować?

Kobiety mają tendencję genetyczną do odkładania tkanki tłuszczowej w miejscach takich jak pośladki, biodra i uda. Ponadto tkanka tłuszczowa zlokalizowana w dolnych partiach ciała jest zarazem tłuszczem najtrudniejszym do spalenia.

Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że wymienione obszary ciała są bardzo silnie związane z aktywnością hormonalną i znacznym przepływem krwi. Tłuszcz zlokalizowany w tych miejscach jest mniej podatny na spalanie, dlatego znacznie trudniejsza jest jego redukcja.

Posiadanie sylwetki w kształcie gruszki jest również znane pod pojęciem „otyłości androidalnej”. Ten typ otyłości wiąże się z brakiem równowagi hormonalnej i niewłaściwej cyrkulacji, nie wspominając o uwarunkowaniach genetycznych czy niewłaściwej diecie.

Pośladki, biodra i uda – zdrowa dieta i ćwiczenia fizyczne

Stosowanie diety odchudzającej nigdy nie jest łatwe, ale jest to niewątpliwie najlepsza metoda na poprawienie kształtów swojego ciała.

Dobry plan powinien być połączeniem zdrowego odżywiania i średniej aktywności fizycznej. Jak już wspominaliśmy wcześniej  – sama dieta może się okazać niewystarczająca w walce w tłuszczem w tych kłopotliwych miejscach ciała.

Aby osiągać zadowalające rezultaty wymagane są również odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Dobry plan treningowy na pośladki, biodra i uda wymaga połączania ćwiczeń aerobowych i anaerobowych (tlenowych i beztlenowych).

1. Ćwiczenia aerobowe (tlenowe)

Na ćwiczenia aerobowe składają się treningi od niskiej do średniej intensywności, które powodują spalanie węglowodanów podczas dłuższych sesji treningowych. Przykładami ćwiczeń aerobowych są:

Trening aerobowy, kobieta z ciężarkami
  • Bieganie
  • Pływanie
  • Jazda na rowerze
  • Wspinaczka

Treningi aerobowe pomagają w spalaniu tłuszczu i mają zbawienny wpływ na układ krwionośny zmniejszając ryzyko powstawania poważnych schorzeń w jego obrębie.

Zobacz także: Ból i ociężałość nóg – pokonaj je!

2. Ćwiczenia anaerobowe (beztlenowe)

Ćwiczenia anaerobowe są to krótkie, ale bardzo intensywne treningi, takie jak:

  • Podnoszenie ciężarów
  • Brzuszki
  • Sprinty
  • Rower

Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie obu typów ćwiczeń. Zaleca się uprawiać ćwiczenia o niskiej intensywności codziennie (przykładowo spacer), o średniej intensywności co najmniej trzy razy w tygodniu (jogging, pływanie lub jazda na rowerze) i o dużej intensywności dwa lub trzy razy w ciągu tygodnia.

Jak również rekomenduje się zmianę planu treningowego raz na kilka tygodni; taka zmiana umożliwi mięśniom przyzwyczaić się do intensywności treningów, ponadto będą trenowane różne grupy mięśni. W rezultacie na pewno uzyskamy lepsze rezultaty.

Przeczytaj również: Profesjonalni sportowcy – najlepsza dieta

3. Pośladki, biodra i uda – odpowiednia dieta w modelowaniu sylwetki

Dieta powinna być równie dobrze zaplanowana,tak jak w przypadku zestawu ćwiczeń.  Gdy Naszym celem jest spalenie uporczywej tkanki tłuszczowej, powinniśmy wsiąść pod uwagę kilka wskazówek dietetycznych.

Uwzględnienie odpowiedniej ilości białek w naszej diecie jest kluczowe, jednakże równie ważne jest ich pochodzenie – źródła o wysokiej zawartości aminokwasów. Najbardziej polecane źródła białka to:

  • Indyk
  • Tuńczyk
  • Maślanka
  • Jajka
  • Ryby
  • Rośliny strączkowe
  • Suszone owoce

Dieta na piękne pośladki, biodra i uda

Warto pamiętać o kontrolowaniu spożycia soli, która powoduje jej retencję w organizmie. Nie jest konieczne całkowite wyeliminowanie węglowodanów z naszego jadłospisu.

Zaleca się jednak spożywać je z umiarem, uwzględniając zdrowe węglowodany, takie jak: ziemniaki, płatki owsiane, quinoa i produkty pełnoziarniste. Wszystkie wymienione są znakomitym źródłem energetycznym.

Nawadniaj organizm oraz spożywaj codziennie od 2 do 3 litrów wody. Istotne jest aby unikać przekąsek takich jak chipsy ziemniaczane itp. Aby hamować nadmierne łaknienie polecamy spożywać owoce  takie jak np. jagody i suszone owoce. Trzeba podkreślić, że najlepszym składnikiem, który utrzymuje nas sytych jest błonnik pokarmowy.

Zaleca się spożywanie co najmniej 10 gramów błonnika w ciągu dnia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • H. Amparo. (2013). Alimentacion Saludable. Alimentacion Saludable.
  • Palacios, N., Montalvo, Z., & Ribas, A. (2009). Alimentación, NUtrición e HIdratación en el Deporte. Journal of Sport History. https://doi.org/10.1016/j.jad.2014.04.038
  • Cordero, A., Masiá, M. D., & Galve, E. (2014). Ejercicio físico y salud. Revista Espanola de Cardiologia. https://doi.org/10.1016/j.recesp.2014.04.007
  • Journal of Applied Physiology. Effects of aerobic and/or resistance training on body mass and fat mass in overweight or obese adults. (2012). Recuperado el 24 de mayo de 2020. https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/japplphysiol.01370.2011

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.