Poród w wodzie: co warto o nim wiedzieć?

Poród w wodzie: co warto o nim wiedzieć?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia, 2022

Poród w wodzie to skuteczny sposób na zmniejszenie bólu odczuwanego przez kobietę podczas porodu. To dobra odmiana porodu naturalnego, ponieważ ryzyko wystąpienia komplikacji jest minimalne.

W ostatnich latach coraz więcej kobiet decyduje się na różne rodzaje porodów. Popularny staje się nie tylko poród w domu, ale również poród w wodzie. Co ciekawe, zwłaszcza ten drugi rodzaj jest wybierany coraz częściej, chociaż nie oferuje go zbyt wiele szpitali. Większości brakuje odpowiedniego sprzętu, aby go przeprowadzić.

W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje o porodzie w wodzie, związane z nim zalety oraz kwestie, jakie należy rozważyć.

Poród w wodzie

Według Hiszpańskiego Związku Położnych “zanurzanie się w gorącej wodzie stanowi skuteczną metodę walki z bólem podczas ostatniej fazy pierwszego etapu porodu”. Poród w wodzie polega na wydawaniu na świat dziecka, gdy brzuch matki jest zanurzony w wodzie.

Tym samym jego główny cel to zmniejszenie bólu. Zanurzanie się w wodzie jest uznawane za jeden ze sposobów leczenia bólu bez stosowania środków farmakologicznych, który pozwala kobiecie w ciąży zachować większą kontrolę.

Poród w wodzie
Poród w wodzie umożliwia kobiecie zachowanie większej kontroli i zmniejsza ból.

Ta metoda była badana po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii. Naukowcy stwierdzili tak dużą skuteczność takiego postępowania, że postulowali, aby zanurzanie się w wodzie było dostępne we wszystkich szpitalach i klinikach.

Niestety w większości krajów sytuacja nie jest idealna. Innymi słowy, w większości szpitali publicznych nie ma specjalnych basenów do porodu ani potrzebnego sprzętu, takiego jak bezprzewodowe systemy kardiotokograficzne.

Jak wygląda poród w wodzie?

Przede wszystkim aby być w stanie przeprowadzić taki poród należy posiadać niezbędny sprzęt. Musi być również obecny lekarz przyjmujący poród oraz położna.

Noworodek
Musisz upewnić się, że w dyspozycji lekarzy znajduje się odpowiedni sprzęt do przeprowadzenia badań dziecka.
  • Temperatura wody w basenie powinna wynosić 37°C. Jeżeli będzie niższa, kobieta nie będzie w stanie się zrelaksować. Z kolei jeśli będzie wyższa, może nic nie dać. Kobieta w ciąży nie powinna znajdować się w wodzie dłużej niż 90 minut. Po upłynięciu tego czasu musi z niej wyjść, odczekać chwilę i wejść ponownie.
  • Woda powinna przykrywać brzuch kobiety. Innymi słowy, powinna sięgać do jej klatki piersiowej.
  • Co więcej, najlepiej byłoby gdyby weszła do basenu, gdy rozwarcie pochwy waha się w granicach od 3 do 5 centymetrów. Jednak nie ma żadnych dowodów na to, który moment jest tak naprawdę najlepszy. Zanurzenie się jest wskazane dla etapu rozwierania. Wiele kobiet woli nie wydawać dziecka na świat znajdując się w wodzie.
  • Cały niezbędny sprzęt musi znajdować się pod ręką. Na przykład musi być dostępny bezprzewodowy monitor, który pozwoli sprawdzić, czy dziecko jest zdrowe. Jeżeli znajduje się on na miejscu, lekarz może spytać matkę, czy chce urodzić dziecko w wodzie, czy też woli z niej wyjść.
  • Nawet jeśli matka zdecyduje się pozostać w wodzie, to nie ma żadnych dowodów na to, że taki rodzaj porodu jest lepszy niż rodzenie dziecka poza wodą. Na wszelki wypadek warto wiedzieć, że dziecko oddycha przez pępowinę aż do momentu, w którym zostanie przecięta. Dlatego też nie musisz się martwić, że Twoje dziecko utonie.

Zalety porodu w wodzie

Według Międzynarodowego Związku Położnych poród w wodzie niesie ze sobą następujące korzyści:

Kobieta w ciąży w basenie - poród w wodzie
  • Lepsze rozluźnienie krocza, pochwy i szyjki macicy.
  • Umożliwia poruszanie się oraz zmienianie pozycji, które wspomagają zejście płodu (na przykład kucanie lub klękanie).
  • Hydroterapia może skrócić etap rozszerzania.
  • Płód czuje się lepiej, gdy mama jest zrelaksowana, bo do łożyska dociera większa ilość tlenu.
  • Ten rodzaj porodu zwiększa rozluźnienie dzięki nieważkości. Poza tym w wodzie pojawia się średnie rozszerzenie naczyń krwionośnych, które obniża ciśnienie tętnicze i podnosi tętno matki, doprowadzając więcej tlenu do macicy i płodu.
  • Jeżeli chodzi o poród, woda ułatwia przejście dziecka z przebywania w wodach płodowych na świat zewnętrzny.
  • W większości przypadków rozluźnienie i zmniejszenie bólu umożliwia przeprowadzenie naturalnego porodu bez znieczulenia.

Jakie są ryzyka związane z porodem w wodzie i jego wady?

Z tym rodzajem porodu wiąże się kilka wad, między innymi:

  • Zwiększone ryzyko wystąpienia krwotoków po porodzie.
  • W przypadku jakichkolwiek komplikacji kobieta musi wyjść z basenu, aby otrzymać pomoc lekarską.
  • Wchodzenie do wody i wychodzenie z niej może okazać się nieprzyjemne.

Przeczytaj również: Pęknięcie krocza podczas porodu

Podsumowanie

Poród w wodzie wydaje się mieć więcej zalet niż wad. Jednak wszystko zależy od danej ciąży, tego, czy jest zagrożona lub pojawiają się jakiekolwiek komplikacje. W takim przypadku ginekolog zdecyduje, czy ten rodzaj porodu jest możliwy.

Poza tym poród w wodzie ma jeszcze jedną zaletę. Przyszła mama jest w stanie podejmować decyzje odnośnie tego, w jaki sposób jej dziecko ma przyjść na świat. Taka możliwość zwiększa jej poczucie pewności siebie podczas porodu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Elizabeth R Cluett, Ethel Burns, “Immersion in water in labour and birth”, Cochrane Database Syst Rev. 2009 Apr 15; (2): CD000111.
    • Sonia Uceira-Rey et al. “Procedimiento de inmersión en el agua para el trabajo de parto en el Hospital da Barbanza”, Matronas Prof. 2015; 16(1): 12-17
    • Richmond H, “Women’s experience of waterbirth”, Practising Midwife, 6, 26-31, 2003.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.