Porady, jak sobie radzić ze starzeniem się

Starzenie się nie musi być negatywnym etapem twojego życia. Chodzi o nadanie mu nowego znaczenia i znalezienie alternatywnych zajęć, które zapewnią Ci aktywność i zdrowie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie ze starzeniem się.
Porady, jak sobie radzić ze starzeniem się

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2021

Średnia długość życia nie jest dziś taka sama jak jakiś czas temu. Jednak zamiast interesować się tym, jak długo możemy żyć, powinniśmy interesować się tym, jak najlepiej sobie radzić ze starzeniem się.

Z tego powodu aktywne starzenie się jest to nowy sposób na radzenie sobie ze starzeniem się. Kładzie nacisk na znaczenie rozważenia potrzeb, pragnień i zdolności osób starszych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w latach 2015-2050 odsetek osób żyjących na świecie w wieku powyżej 60 lat wzrośnie z 12% do 22%. Chociaż może to nie być dokładna liczba, dane na 2020 r. wskazują, że liczba osób w wieku 60 lat lub starszych była wyższa niż dzieci w wieku poniżej 5 lat.

Wiek nie musi być synonimem choroby, a wręcz przeciwnie. To kolejny etap w cyklu życia. Zachęca nas do myślenia o nowych projektach i sposobach korzystania z życia.

Czym się charakteryzuje proces starzenia?

Na początek należy wspomnieć, że starzenie się jest wyjątkowym doświadczeniem dla każdej osoby. W grę wchodzą czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne.

Jednak jako ogólne kryterium przyjmujemy, że w tym procesie organizm podlega następującym zmianom.

Starzenie się na poziomie anatomicznym

Procesowi starzenia zawsze towarzyszą zmiany anatomiczne.

Dzisiaj typowy wizerunek starszej osoby dorosłej nie jest taki sam jak kiedyś, ze względu na postęp naukowy, chirurgię plastyczną i styl życia. Jednak istnieją pewne cechy, których nie sposób uniknąć. Przychodzą tu na myśl pomarszczona skóra, zmniejszenie zdolności sensorycznych (wzroku i słuchu), zmiany metabolizmu, utrata masy kostnej.

szyja starej kobiety z bliska
Trwałe zmiany fizyczne w starszym wieku to np. zmarszczki, co jest związane z degeneracją kolagenu.

Zmiany społeczne

Te zmiany są najbardziej odczuwalne, jeśli chodzi o pracę. Na przykład w okresie przejściowym od zakończenia pracy do późniejszego przejścia na emeryturę.

Podobnie przez długi czas wiele osób uważało, że starsi ludzie mają tendencję do izolowania się. Jednak nie musi tak być. W rzeczywistości wiele starszych osób stara się cieszyć wolnym czasem i angażować się w różne zajęcia.

Czasami starsi ludzie mogą zostać odizolowani, ale bardziej z powodu przyczyn zewnętrznych (zdrowie partnera i bliskich im osób) niż z własnego wyboru. Każde doświadczenie starzenia jest wyjątkowe. Musimy być świadomi emocji i nowych wyzwań, jakie wywołują te zmiany społeczne.

Funkcje poznawcze i intelektualne

Mogą pojawić się trudności z zapamiętywaniem, mową i wypowiadaniem się. Na przykład osoby takie mogą stracić tok myśli w rozmowie, mieć trudności z zapamiętaniem czyjegoś imienia, mylić osoby. To jest skutek pogorszenia funkcji poznawczych.

Nie oznacza to jednak, że osoby starsze nie mogą uczyć się nowych rzeczy lub zajmować się własnymi zadaniami. Te zmiany skłaniają nas do myślenia, że są to sytuacje dynamiczne, a nie wyjątkowe.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na te zmiany i coś z nimi zrobić. Jak już powiedzieliśmy, starzenie się nie musi oznaczać utraty, ale raczej adaptację.

Możesz być także zainteresowany: 5 objawów starzenia się szyi i jak to odwrócić

Porady, jak radzić sobie ze starzeniem się

Tak jak na każdym innym etapie życia, należy się również przygotować na starzenie się. Kiedy decydujemy się opuścić rodzinne domy lub założyć rodzinę, czy nie myślimy o miejscu, odpowiednim czasie i potrzebnych środkach?

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które mogą nam pomóc. Dają pewne idee, jak się ogarnąć na tym etapie naszego życia i podejmować najlepsze decyzje o wyborze sposobu, w jaki chcemy żyć.

1. Praca nad akceptacją

Aby poradzić sobie ze starzeniem się, musimy zaakceptować zmiany i transformacje, które mają nastąpić. Naucz się patrzeć na swoją nową rzeczywistość nowymi oczami, a nie z pozycji straty, przeszkody lub nostalgii za przeszłością.

Ponadto próba podążania w tym samym rytmie lub nierozpoznawanie pewnych ograniczeń, które może mieć twoje ciało, może prowadzić do większej frustracji.

2. Aby radzić sobie ze starzeniem się, postaw na zrównoważony styl życia

W tym momencie gry często słyszymy „musisz na coś umrzeć, a ja wolałbym, żeby to była dobra zabawa”. Ale przyjemność nie musi kojarzyć się z ekscesami.

Aby uzyskać pozytywne doświadczenia związane ze starzeniem się, najlepiej jest zdrowo się odżywiać, wystarczająco dużo odpoczywać i wykonywać umiarkowaną aktywność fizyczną, w zależności od tego, na co pozwala Twoje ciało.

3. Wszyscy potrzebujemy opieki

Podczas procesu starzenia wiele osób zaczyna odczuwać frustrację, gdy wpływa to na ich niezależność lub autonomię. Na przykład, jeśli popsuł im się wzrok, mogą nie być już w stanie prowadzić samochodu i potrzebować kogoś, kto będzie ich eskortował. Wielu starszych ludzi czuje, jakby byli bezużyteczni lub stanowili ciężar dla swoich rodzin.

W takich momentach, aby lepiej radzić sobie ze starzeniem się, dobrze jest pamiętać, że wszyscy potrzebujemy opieki. Z tego powodu czasami troszczymy się o innych, a innym razem to my otrzymujemy pomoc.

4. Utrzymuj swój umysł aktywny, aby lepiej radzić sobie ze starzeniem się

Możesz wybrać różne formy ćwiczeń: podcasty, sudoku, filmy dokumentalne itp. Musisz kontynuować wysiłek poznawczy.

Podobnie podczas procesu starzenia możesz kontynuować naukę. Może to być moment, w którym zaczniesz kurs, na który nie miałeś jeszcze czasu, a może nawet rozwiniesz zdolności technologiczne.

5. Pamiętaj, że możesz wykonywać inne czynności

Aby proces starzenia się przebiegał pozytywnie, osoba nie powinna przestać wykonywać czynności, ale raczej zastąpić je innymi lub zmniejszyć intensywność. Na przykład, może nie być najlepszym rozwiązaniem, aby spędzać całe popołudnie na opiece nad wnukami, ponieważ to męczy, ale może być w stanie odebrać dzieci i zabrać je ze szkoły do domu.

Kluczem jest tutaj skoncentrowanie się na tym, co można zrobić i szukanie alternatyw i nowych wyzwań.

6. Szanuj decyzje starzejących się osób

Rodzina powinna zrozumieć, że starsze osoby nie przestają być osobami posiadającymi prawa i zdolności do podejmowania decyzji. Na przykład często myślimy, że mają depresję, ponieważ nie chcą wyjść na spacer do centrum handlowego. A tymczasem mogą być po prostu zmęczone.

Czasami nie chcą mieć ostatniego modelu telefonu komórkowego, wypełnionego aplikacjami, który jest trudniejszy w obsłudze, ale raczej bardziej dyskretny model, który zaspokaja ich własne zainteresowania i potrzeby.

Możemy zaoferować im naszą pomoc, ale nie narzucać jej. Ważne jest, abyśmy nauczyli się rozumieć i współczuć, kiedy zwracają się do nas z pewnymi prośbami i szanować ich decyzje.

mężczyzna siedzący przy biurku wyciągając ręce
Każda osoba podchodzi do procesu starzenia się z innej perspektywy. Są starsze osoby, które nadal pracują, choć w obniżonym rytmie, ale dlatego, że im się to podoba.

Aby poradzić sobie ze starzeniem się, nie walcz z nim. Współpracuj z tym procesem!

Wreszcie, do najskuteczniejszych strategii radzenia sobie ze starzeniem się należy uświadomienie sobie, że uczestnictwo i zmiany społeczne są konieczne. Żyjemy w czasach, w których starość kojarzymy z negatywną oceną (bezużyteczność, utrata zdolności) i zdziecinnieniem.

To prawda, że starość może nas nauczyć tyle samo, co inne etapy życia. Aby doświadczyć pozytywnego procesu starzenia, my jako społeczeństwo musimy również zaoferować pomoc.

Aby to zrobić, konieczne jest, abyśmy przestali skupiać się na negatywnych stereotypach, które kojarzą nam się ze starością i zaczęli postrzegać pozytywne aspekty. Starsi dziś ludzie opiekowali się nami w pewnym momencie naszego życia. Mają doświadczenia i punkt widzenia, które mogą nas wiele nauczyć.

Ważne jest, aby pracować nad tworzeniem prawdziwych obrazów i dyskusji na temat tego, czym właściwie jest dzisiaj starość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Organización Mundial de la Salud en https://www.who.int/es
  • Rodríguez García, Yarmein, Oliva Díaz, Juan Ariel, Gil Hernández, Arletty, & Hernández Riera, Rodolfo. (2008). Características biopsicososciales de los ancianos. Revista Archivo Médico de Camagüey12(1) Recuperado en 05 de abril de 2021, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1025-02552008000100004&lng=es&tlng=es.
  • González Bernal, Jerónimo, & de la Fuente Anuncibay, Raquel (2014). Desarrollo Humano en la vejez: un envejecimiento óptimo desde los cuatro componentes del ser humano. International Journal of Developmental and Educational Psychology, 7(1),121-129.[fecha de Consulta 6 de Abril de 2021]. ISSN: 0214-9877. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=349851791013

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.