Krążenie krwi - popraw je i zmniejsz w ten sposób retencję płynów w organizmie!

Zarówno regularne ćwiczenia, jak i odpowiednia dawka odpoczynku są konieczne, jeżeli chodzi o zapobieganie zatrzymywaniu płynów w organizmie i poprawę obiegu krwi. Dowiedz się więcej!
Krążenie krwi - popraw je i zmniejsz w ten sposób retencję płynów w organizmie!

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Obrzęki powstające w wyniku zatrzymywania płynów w organizmie oraz nieprawidłowe krążenie krwi to coraz częstsze problemy w ostatnich latach. Zatrzymywanie płynów, chociaż samo w sobie nie jest uznawane jako choroba, może prowadzić do poważniejszych nieprawidłowości, takich jak niewydolność nerek czy artretyzm.

Pojawia się wówczas, kiedy płyny zatrzymywane są w tkankach organizmu, powodując przez to stany zapalne i problemy z układem limfatycznym oraz nieprawidłowe krążenie krwi.

Najpowszechniejszym objawem jest puchnięcie kończyn, a do innych symptomów należą ból, zmęczenie i trudności w wykonywaniu niektórych ruchów. Dobra wiadomość jest taka, że niektóre zdrowe nawyki pomagają zapobiegać temu problemowi.

Dzisiaj chcemy podzielić się z Tobą siedmioma takimi nawykami.

1. Pij więcej wody, by poprawić krążenie krwi

Chociaż wiele osób ma problemy z piciem odpowiednich ilości wody, to należy pamiętać, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie stanom zapalnym i zatrzymywania płynów w tkankach.

Kobieta pijąca szklankę wody

Woda nie zwiększy ilości płynów w Twoim ciele, a wręcz przeciwnie. Wspomaga funkcje nerek oraz stymuluje usuwanie nadmiaru płynów poprzez oddawanie moczu.

Oczyszczające i moczopędne właściwości wody poprawiają również krążenie krwi. Pomagają eliminować z krwi substancje resztkowe, które mogą powodować nieprawidłowości.

2. Zmniejsz spożycie soli

Nadmierne spożycie soli to jeden z głównych czynników sprzyjających zatrzymywaniu się płynów w organizmie po osiągnięciu wieku dojrzałego.

Zbieranie się sodu powoduje nierównowagę w poziomie elektrolitów oraz sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. Dlatego też należy ograniczyć spożycie soli jako przyprawy, a także pamiętać, że spore jej ilości znajdują się m.in. w następujących produktach:

3. Unikaj ciasnych ubrań, ponieważ negatywnie wpływają na krążenie krwi

Noszenie ciasnych ubrań w dzisiejszych czasach jest dość modne, a ludzie nie zdają sobie sprawy z płynących z tego konsekwencji. Chociaż wydaje się to nieszkodliwe, to ucisk na ciało negatywnie wpływa na krążenie krwi oraz procesy, które wspomagają usuwanie płynów z organizmu.

ciasne spodnie

Dlatego też dla zdrowia znacznie lepsze są luźniejsze ubrania, które nie uciskają ciała.

4. Ćwicz regularnie

Regularne ćwiczenia to idealny sposób na zapobieganie zatrzymywaniu płynów w organizmie i innych związanych z tym schorzeń. Ruchy wykonywane podczas takiej aktywności poprawiają funkcjonowanie obiegu krwi i układu limfatycznego. Dzięki temu wspomaga się eliminację zbędnych resztek oraz płynów.

Ćwiczenia korzystnie wpływają również na nerki, wzmagając produkcję moczu i wzmacniając drogi moczowe.

5. Pobudź krążenie

Codzienne masaże oraz zimne kąpiele to prosty sposób na poprawę krążenia krwi. Problemy z zatrzymaniem płynów w organizmie często związane z nieodpowiednim obiegiem krwi, chociaż łatwo pomylić to z innymi uwarunkowaniami.

Masaż łydki poprawia krążenie krwi

Dlatego też należy przedsięwziąć środki, które pomagają przywrócić krążenie krwi do odpowiedniego stanu i zapobiegać temu schorzeniu.

6. Odpowiednio śpij

Odpowiednia jakość snu pomaga zapobiegać obrzękom oraz stanom zapalnym. W tym czasie relaksują się mięśnie, łatwiejszy jest również obieg krwi. Dodatkowo w Twoim ciele przeprowadzane są procesy oczyszczające.

Sen wspomaga zmniejszenie poziomu zatrzymania płynów w organizmie i zwiększa poziom energii.

7. Spożywaj więcej owoców i warzyw

Codzienne spożywanie świeżych owoców i warzyw dostarcza organizmu bogactwo korzyści, które przynoszą ulgę w retencji płynów.

Kobieta jedząca sałatkę

Wysoka zawartość antyoksydantów, wody, błonnika i innych składników poprawia funkcjonowanie nerek oraz pomaga pozbywać się resztek. To z kolei wpływa na lepszą kontrolę nadciśnienia, dolegliwości mięśniowych i innych schorzeń związanych z zatrzymaniem płynów.

Obawiasz się zatrzymania płynów w organizmie lub złego obiegu krwi? Wypróbuj te proste wskazówki!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.