Zmęczenie na twarzy? To wina tych produktów!

Czy wiedziałaś, że niektóre produkty, które jesz lub pijesz mogą sprawiać, iż wyglądasz na zmęczoną?
Zmęczenie na twarzy? To wina tych produktów!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jak ostatnio wyglądałaś? Czy inni ludzie zauważyli na Twojej twarzy zmęczenie większe niż zwykle? Czy uważasz, ze dobrze się odżywiałaś? Możliwe, że sabotowałaś swoje piękno, nie wiedząc o tym poprzez spożywanie niewłaściwych produktów.

Zazwyczaj zakłada się, że zbyt ciężka praca lub brak snu najbardziej wpływają na zmęczenie. W rzeczywistości jednak dieta to również bardzo ważny czynnik, który koniecznie trzeba mieć na uwadze.

Zmęczenie na twarzy ? – poznaj te produkty

Dlatego też przedstawimy Ci 5 produktów, przez które wyglądasz na zmęczoną. Zapoznaj się z nimi i spróbuj wykluczyć przynajmniej jeden ze swojej diety.

Twoje piękno będzie Ci wdzięczne!

zmęczenie u kobiety

1. Produkty smażone

Produkty smażone są najczęstszymi winowajcami. Niestety cieszą się bardzo dużą popularnością. Poczynając od popcornu, a kończąc udku z kurczaka – smażone produkty są wszędzie.

Nieważny jest ich rodzaj – smażone jedzenie zawiera tłuszcze trans i oleje, które spowalniają nasz metabolizm. Przez to Twój organizm potrzebuje więcej energii, by przetworzyć jedzenie.

Dodatkowo to jedne z głównych przyczyn niedrożności tętnic oraz otyłości. Dodatkowo spożywanie zbyt dużych ilości oleju warzywnego negatywnie wpływa na twarz:

 • Niszczy kolagen w skórze
 • Wysusza skórę nawet przy piciu dużych ilości wody
 • Sprzyja powstawaniu wyprysków i wągrów

2. Kawa

kawa

Wiemy, że brzmi to dziwnie, ponieważ kawa to znany dostarczyciel energii i mocy. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś, co to dodanie energii oznacza?

Okazuje się, że kawa ma swoje plusy i minusy. Wypicie filiżanki kawy godzinę przed pracą pobudza Twoje ciało i spala więcej kalorii.

Z drugiej strony nadmiar kofeiny sprawia, że Twoje ciało ciągle pracuje, nawet kiedy nie ma już na to energii.

Oznaczać to może chociażby problemy ze spaniem, co w konsekwencji sprawia, że

 • masz worki pod oczami
 • odczuwasz zmęczenie
 • jesteś zestresowana

Kofeina do tego Cię odwadnia, więc jeśli nie pijesz wystarczająco dużo wody, to możesz doświadczyć:

 • odwodnienia
 • “spowolnienia”
 • braku energii

3. Zbyt ostre produkty

Nadmiernie ostre produkty mogą powodować zmęczenie, co objawia się w zmianach skórnych. Ostre przyprawy wpływają na układ krążenia i wywołują zmiany w wyglądzie skóry.

Żeby tego było mało, ostre jedzenie rozszerza żyły i je powiększa. Dlaczego jest to złe? A to dlatego, że stają się zbyt duże i są bardzo widoczne, a tego chyba nie chcesz?

Możesz czasem wyglądać na nadętą i spuchniętą.

4. Alkohol

Z alkoholu można zrezygnować, ale nie każdy chce się na taki krok zdecydować. Trzeba być jednak świadomym, że alkohol dość mocno wpływa na pojawiające się zmęczenie na twarzy.

trunki alkohol

Alkohol oraz kofeina pod pewnymi względami działają podobnie, powodując m.in. odwodnienie.

 • Odwodnienie po alkoholu jest nawet jeszcze gorsze, gdyż łatwo stracić umiar podczas jego spożywania.
 • Zauważ, że dziennie wypijasz 2-3 filiżanki kawy, ale podczas imprezy liczba drinków czy wypitych piw może być znacznie większa.
 • Aby zapobiec odwodnieniu, pij 2 szklanki wody po każdym wypitym drinku.

5. Węglowodany

Jak wiele i jakiego rodzaju węglowodany spożywasz każdego dnia? Wiele osób zdecydowało się zrezygnować z węglowodanów całkowicie, ponieważ myślą, że są one złe.

Jeśli należysz do tej grupy, to powinnaś wiedzieć, że nie do końca tak jest. Niektóre węglowodany powinno się spożywać z uwagi na ilości energii, jaką dostarczają – przykładem mogą są  rośliny strączkowe.

Z drugiej strony, powinno się wyeliminować z diety węglowodany, które niosą dla Ciebie tylko puste kalorie. Są to m.in. przetworzona mąka oraz cukier.

Puste węglowodany sprawiają, że na Twojej twarzy pojawia się zmęczenie, ponieważ pochłaniają od Twojego organizmu wiele energii na trawienie. Jeśli jesteś zawsze senna po spożyciu makaronu, to masz odpowiedź, dlaczego tak się dzieje.

Co powinnam jeść w zamian?

Najlepszym sposobem na unikanie spożywania tych produktów, jest posiadania zawsze pod ręką czegoś zdrowego.

Zamiast węglowodanów, nadmiernie ostrych i smażonych pokarmów, warto spożywać:

 • owoce
 • orzechy
 • nasiona
 • warzywa

Co do zastąpienia kawy i alkoholu – nie ma nic lepszego niż woda.

Jeśli nie lubisz czystej wody, spróbuj herbatę zieloną albo zdrowe smoothie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Deshidratación por consumo de bebidas alcohólicas. (2016), 1744, 2016.
  Augusto Ramírez-Montes1, C., & Osorio2, J. H. (2013). Uso de la cafeína en el ejercicio físico: ventajas y riesgos Using caffeine for physical exercise: advantages and risks. Rev. Fac. Med, 61(4), 459.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.