Obcisłe ubrania – Jak zagrażają naszemu zdrowiu?

Bardzo obcisłe czy wręcz za ciasne ubrania mogą nie tylko źle wyglądać, ale i wywoływać wiele konsekwencji dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Obcisłe ubrania – Jak zagrażają naszemu zdrowiu?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Obcisłe ubrania to dla części z nas świetna okazja, by pochwalić się nienaganną sylwetką czy kobiecymi kształtami. Niestety zbyt ciasne spodnie czy sukienka mogą nie tylko wyglądać śmiesznie, ale i mogą być źródłem problemów ze zdrowiem i samopoczuciem.

Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jak obcisłe ubrania wpływają na nasz organizm.

Obcisłe ubrania i konsekwencje zdrowotne

Obcisłe ubrania wcale nie są wybierane tylko i wyłącznie przez kobiety. Właśnie dlatego problemy zdrowotne dotyczące noszenia takich właśnie ubrań, dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Ogólnie rzecz biorąc do negatywnych konsekwencji wybierania obcisłych spodni czy sukienek możemy zaliczyć między innymi problemy z krążeniem, nieprawidłową postawę ciała czy problemy z płodnością. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Infekcje

W przypadku kobiet chodzi tutaj przede wszystkim o infekcje intymne i infekcje układu moczowego. Dzieje się tak dlatego, że obcisła czy seksowna bielizna bardzo często jest wykonywana ze sztucznych tkanin, uniemożliwiających skórze oddychanie.

Wilgotne i ciepłe środowisko staje się więc idealnym miejscem do rozwoju bakterii, które zaburzają zdrowe pH miejsc intymnych i w konsekwencji wywołują infekcje.

Zaburzenia krążenia

Kiedy nosimy zbyt obcisłe ubrania, uniemożliwiamy prawidłowe krążenie krwi. Dotyczy to przede wszystkim krążenia w nogach, które może zostać znacznie ograniczone, gdy wybieramy ciasne spodnie – np. rurki – i nosimy je przez wiele godzin.

Równie niebezpieczne są także ciasne ubrania w obszarze brzucha. Objawy ostrzegawcze to ból, opuchlizna, uczucie zmęczenia czy kłucie.

Żylaki

Nosząc ciasne spodnie czy inne obcisłe ubrania przez dłuższy czas, narażamy się na powstanie problemu żylaków i pajączków naczyniowych.

Pajączki naczyniowe a noszenie obcisłej bielizny

Zbyt mocno i zbyt długo uciskane naczynia krwionośne nie mogą bowiem prawidłowo pompować krwi do serca. Nasze kończyny pokrywają się wówczas siecią widocznych i nieestetycznych pajączków.

Nieprawidłowa postawa

Wiele kobiet wybiera ubrania w mniejszych rozmiarach, aby czuć się seksowniej czy szczuplej. Niestety bluzki, sukienki czy biustonosze w zbyt małym rozmiarze mogą nie tylko być niewygodne, ale także mogą wywoływać problemy z kręgosłupem i prawidłową postawą ciała.

W zbyt ciasnym ubraniu łatwiej także o nieprawidłowe ułożenie głowy, ramion i szyi, co może mieć dalej idące konsekwencje.

Problemy trawienne

Ciasne ubrania to spory problem, zwłaszcza bezpośrednio po jedzeniu. Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się na przykład odpinać po obiedzie guzik w spodniach czy spódnicy, gdyż wydawało nam się, że za chwilę dana część garderoby pęknie w szwach.

Oczywiście warto panować nad wielkością porcji i unikać przejadania się, jednak równie ważny jest wybór takich ubrań, które nie będą dodatkowo utrudniać procesów trawiennych. To oczywiste, że po jedzeniu żołądek nieco się powiększa i potrzebuje większego ,,luzu”, by realizować swoje funkcje.

Jeśli nie może tego zrobić, pojawiają się takie dolegliwości jak niestrawność, refluks czy mdłości.

Trudności z oddychaniem

Zbyt ciasne ubrania mogą wywoływać także trudności z oddychaniem, zwłaszcza jeżeli uciskają klatkę piersiową, płuca i przeponę. Z kolei, gdy układ oddechowy nie może pracować w pełnym zakresie, organizm nie jest w stanie pozbyć się nadmiaru dwutlenku węgla, co może przyspieszać procesy starzenia się komórek.

Aby odetchnąć pełną piersią, zadbaj więc o odpowiednio dobrany biustonosz i bluzki w idealnym rozmiarze.

Cellulitis

Oczywiście same obcisłe ubrania nie wywołają efektu ,,pomarańczowej skórki”, ale ich regularne noszenie może znacznie pogarszać już istniejący problem. Cellulit bierze się z odkładania się komórek tłuszczu pod skórą na udach i nogach.

Gdy nosimy zbyt ciasne spodnie, wówczas skóra nie może odpowiednio ułożyć się w nogawkach, a to znacznie utrudnia usunięcie nadmiaru toksyn z organizmu. 

Siniak, cellulit a obcisłe ubrania

Jeśli Ciebie także dotyczy problem cellulitu, postaraj się go nie pogarszać i wybieraj luźniejsze ubrania.

Ciasne ubrania a ucisk na nerwy

Spodnie ,,rurki” mogą być przyczyną dolegliwości, nazywanej przez lekarzy meralgią z parestezjami. Jest to syndrom wywołujący intensywne mrowienie i kujący ból w nogach, a także nadmierną wrażliwość na dotyk szczególnie w okolicy ud i w pobliżu mięśni. Zwróć uwagę, czy te objawy nie nasilają się u Ciebie, gdy przez kilka godzin nosisz te same obcisłe dżinsy.

Bóle mięśni

Bardzo ciasne ubrania ograniczają naszą ruchomość i swobodę, przez co możemy czuć się niekomfortowo. Wpływa to na postawę ciała, sposób chodzenia czy siadania. W konsekwencji mogą pojawić się takie dolegliwości jak bóle mięśni , nadmierne napięcie i uczucie ciężkości w różnych partiach ciała.

Zaparcia

Często sądzimy, że przyczyną zaparć mogą być jedynie ciężkostrawne posiłki. Okazuje się jednak, że mogą za nimi stać również zbyt uciskające części garderoby. Zbyt ciasne spodnie czy spódnica mogą uniemożliwiać prawidłową pracę jelit. W konsekwencji pojawiają się takie wstydliwe i uciążliwe objawy jak wzdęcia, gazy i zaparcia.

Retencja płynów

Nadmiernie uciskające ubrania mogą także wywoływać opuchliznę w kończynach, ponieważ układ limfatyczny nie może działać tak, jak powinien. 

Ból stóp

Retencja płynów w organizmie to nie tylko efekt spożywania nadmiernych ilości soli czy picia zbyt małych ilości wody, ale także ciągłego nacisku i spięcia, wywoływanego przez noszenie zbyt obcisłych spodni.

Jak uniknąć noszenia zbyt obcisłych ubrań?

Teraz, gdy wiesz już, jakie konsekwencje może pociągać ze sobą wybieranie zbyt małych i zbyt ciasnych ubrań, czas zastanowić, się jak ich uniknąć. Przyjrzyj się rzeczom, które masz w swojej szafie i pozbądź się tych, które mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Oto kilka naszych porad:

  • Czasami zamiast spodni dżinsowych lepiej jest wybrać materiałowe lub po prostu leginsy. Są one wykonane z tkaniny, o wiele mniej uciskającej skórę i mięśnie.
  • Wybieraj ubrania, które na Ciebie pasują i w których dobrze się czujesz – nie daj się zwieść rozmiarowi na metce. Najczęściej nie ma on zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością i różni się w zależności od producenta czy modelu.
  • Kupując bieliznę wybieraj przede wszystkim tę wykonaną z bawełny. Zapewni odpowiednie oddychanie skóry i pozwoli Ci uniknąć infekcji intymnych.
  • Jeśli spędzasz wiele godzin w tym samym ubraniu (np. w pracy), wybieraj takie części garderoby, które nie będą zbyt obcisłe i nie będą krępowały ruchów. Dzięki temu przez cały dzień będziesz czuć się o wiele lepiej i swobodniej!

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carrillo-Meléndrez, H., Villamil-Cerda, D., Espinoza-Hernández, J., & Lacy-Niebla, R. M. (2015). Prurito vulvar: determinación de las causas más frecuentes y su tratamiento. Ginecología y Obstetricia de México83(03), 179-188.
  • Peralta-Pedrero, M. L., Lagunes-Espinosa, A. L., Cruz-Avelar, A., Juárez-Cedillo, T., Rodríguez-Moctezuma, R., López-Carmona, J. M., & Munguía-Miranda, C. (2007). Frequency of gastroesophageal reflux disease in elderly patients attending a family medicine clinic. Revista Médica del Instituto Mexicano del Seguro Social45(5), 447-452.
  • Sierra, J. M. (2000). Recuperación y reeducación perineal. Clínicas urológicas de la Complutense, (8), 425.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.