Poke - modna potrawa kuchni hawajskiej
Poke to potrawa pochodzenia hawajskiego przygotowywana z surowej ryby połączonej z ryżem i warzywami. Opowiemy Ci, jak możesz ją przygotować w domu.
Być może ostatnio słyszałeś o poke. Jedzeniu, które stało się modne na całym świecie. Ale jednak wciąż wiele osób nie wie, jak ono wygląda. Dlatego w tym artykule chcemy opowiedzieć Ci o nim więcej.
Chociaż jest ono pochodzenia hawajskiego, a jego głównym składnikiem jest surowa ryba, dziś jest to jedno z najbardziej cenionych dań gastronomicznych w krajach europejskich i amerykańskich. Ponadto można go wykonać z innymi elementami i przygotowywać różne wersje.
Czym jest poke?
Na początek należy powiedzieć, że słowo poke w języku hawajskim oznacza „pokroić na kawałki lub sekcje”. Ta nazwa wynika z faktu, że ta potrawa jest wykonana z kawałków surowej ryby. Doprawia się go sosem sojowym, sezamem i innymi przyprawami, które następnie miesza się z warzywami.
Ogólnie tradycyjnymi sposobami jej przygotowania jest aku, który jest wytwarzany z tuńczyka żółtopłetwego. Natomiast he’e jest przygotowany z ośmiornicą zamiast ryby. Jednak można go również przygotować z surowym łososiem lub skorupiakami.
Wśród warzyw dodawanych do tego posiłku są te świeże, takie jak ogórek, wodorosty, awokado i cebula. Cała ta potrawa podawana jest w misce i jeśli wolisz, może być podawany z białym ryżem.
Poke może zawierać wodorosty, jako warzywo morskie, które towarzyszy rybie w tej potrawie.
Zobacz także: Zdrowe zupy – garść interesujących przepisów
Jaka jest historia Poke?
Jeśli chodzi o historię tego dania przez lata służyło ono do uzupełniania energii rybaków na wyspie. Przygotowali go z rybami żyjącymi na tym obszarze.
Aby to zrobić patroszyli rybę, usuwali skórę i kroili na kawałki. Następnie konserwowali ją solą, dodawali wodorosty limu i typowe przyprawy, jak np. inamona (jest zrobiona z prażonego orzecha kukui). Po pewnym czasie marynowania mieszali ją z warzywami.
Jak wspominaliśmy przez lata pojawiały się wpływy z innych miejsc i danie się zmieniło. Wśród nich wyróżnia się wkład kuchni japońskiej i indyjskiej, gdyż w latach 70. prądy migracyjne pozwoliły mieszkańcom tych krajów przybyć na te tereny.
Wtedy wprowadzono łososia, sos sojowy i ryż. Tak więc dzisiaj wyśmienite przepisy na poke obejmują między innymi mleko migdałowe, komosę ryżową, jarmuż, tofu, nasiona chia i mak.
Poke: posiłek pełen składników odżywczych
Oprócz orzeźwiającego smaku danie to wyróżnia się wartościami odżywczymi wynikającymi z połączenia produktów. Nauka pokazuje, że ryby i skorupiaki są źródłem pełnowartościowych białek i zdrowych kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3.
Z kolei nasiona i orzechy dostarczają kwasów omega 3, 6 i 9, podczas gdy warzywa zawierają błonnik, żelazo i wapń. Jeśli jest przygotowywany np. z chia, zauważalny będzie udział kwasów tłuszczowych.
Nawet w preparatach wegetariańskich, które zawierają tofu, zamiast mięsa występuje białko. Dlatego zalecamy, abyś odważył się spróbować tego pełnego zdrowych składników odżywczych jedzenia.
Zobacz także: Dieta wegetariańska bez niedoboru składników odżywczych
Jak zrobić miskę Poke?
Chociaż można to zrobić na wiele sposobów, jeden z najprostszych jest wymieniona w książce „The Poke Cookbook: The Coolest Way to Eat Fish” . Zapisz składniki, których będziesz potrzebować i wykonaj czynności opisane w tym przepisie.
Składniki
Do marynowania ryb potrzebujesz:
- 1 łyżka oleju sezamowego lub 1 łyżka białego sezamu namoczona przez 2 godziny.
- Sok z 1 cytryny.
- 1 plasterek świeżego imbiru.
- 1 łyżka sosu sojowego.
Z drugiej strony do przygotowania samego poke składniki są następujące:
- 3 łyżki ugotowanego ryżu.
- 100 gramów łososia.
- 5 orzechów włoskich
- 1/4 ogórka.
- 1/4 czerwonej cebuli.
- 5 plasterków rzodkiewki.
- 1/2 awokado.
Aby doprawić i wzmocnić smak używa się 3 krążków cebuli i ostrego sosu.
Kroki, które należy wykonać, aby zamarynować rybę
- Najpierw pokrój łososia w kostkę, przełóż do miski lub głębokiego talerza.
- Dodaj sok z 1 cytryny, sos sojowy, olej sezamowy (lub nasiona) i plasterek imbiru.
- Następnie wszystko wymieszaj i pozostaw na co najmniej 20 minut.
- Przykryj folią lub pokrywką i odstaw do lodówki na czas przygotowania następnego kroku.
Ponieważ nie wymaga gotowania zaleca się upewnienie się, że wszystkie składniki są czyste i w dobrym stanie.
W domu możesz przygotować poke z tych składników.
Kroki do przygotowania Poke
- Następnie musisz posiekać cebulę i zanurzyć w gorącej wodzie przez 15 minut, aby zmniejszyć kwasowość.
- Następnie pokrój ogórek, rzodkiewkę lub awokado na plasterki.
- Pokrój zieloną cebulę.
- Gdy wszystko zostanie pokrojone przełóż na talerz lub do miski.
Przygotowanie
- Dodaj bazę ryżową do miski.
- Wyjmij marynowanego łososia z lodówki i ułóż (tak jak wolisz) w tym samym naczyniu co ryż.
- Dodaj warzywa.
- Do wszystkiego dodaj ostry sos do smaku, orzechy włoskie i cebulę.
Poke: modne jedzenie
Jak widać, oprócz tego, że danie to jest modne, łączy w sobie korzystne dla organizmu składniki odżywcze, a jego przygotowanie jest proste. Pamiętaj, że ten przepis jest pomysłem, który zalecamy zastosować w praktyce, ale możesz wprowadzić dowolne wariacje.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Choy, S. (2004). Sam Choy’s Little Hawaiian Poke Cookbook. Mutual Pub.
- Quelal, María Mosquera, María Reinoso García, and Wilson Vásquez Castillo. “Composición lipídica y caracterización de los ácidos grasos de la semilla de chía (salvia hispánica l.).” Industrial data 20.2 (2017): 15-20.
- Cheng M. El libro de cocina de Poke: la forma más fresca de comer pescado. 2017
- Nutrientes en los alimentos. Anexo1. Disponible en: http://www.fao.org/3/y5740s/y5740s16.pdf
- Valenzuela, A. (2005). El salmón: un banquete de salud. Revista chilena de nutrición, 32(1), 8-17.
- Leiva, Anabel Beitia. “Proteínas de origen vegetal y su interés nutricional.” Recuperado http://zahartzaroa. artematiconorte. com/pdf/alimentacion/PROTEINAS VEGETALES. pdf (2015).