Podróżowanie z lekami: o czym należy pamiętać

Jeśli planujesz wkrótce podróżować z lekami, zachęcamy do przeczytania tego artykułu, aby dowiedzieć się o sytuacjach, które powinieneś rozważyć przed podróżą i w jej trakcie.
Podróżowanie z lekami: o czym należy pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W przypadku niektórych osób podróżowanie za granicę z lekami może być konieczna ze względu na stan zdrowia lub jakąś chorobę. W niektórych przypadkach mogą to być leki na receptę, których potrzebują. Jednak w innych przypadkach jest to bardziej środek ostrożności.

Tak czy inaczej, podróżując z lekami, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. W niektórych krajach obowiązują ograniczenia i zakazy dotyczące wjazdu i posiadania leków.

Z drugiej strony ważne jest również, aby wiedzieć, że istnieją ograniczenia dotyczące ilości, jaką możemy mieć przy sobie, i że niektóre leki muszą być przechowywane w niskich temperaturach. Więc jeśli planujesz podróż w niedalekiej przyszłości i chcesz mieć w walizce przepisane substancje, oto, co musisz wiedzieć.

Po co podróżować z lekami?

Istnieje kilka powodów, dla których dana osoba musi podróżować z lekami.

Po pierwsze, pacjenci z chorobami przewlekłymi muszą zachować ciągłość leczenia.

Po drugie, lot samolotem często oznacza zmianę zwykłych warunków życia, co może objawiać się różnymi objawami. Dzieje się tak na przykład w przypadku osób, które cierpią lub doznały uszkodzenia ucha i muszą wykonać pomiar ciśnienia powietrza.

Ponadto, zgodnie z badaniami naukowymi, podróże na wysokości często dotykają pacjentów z chorobami układu oddechowego. Chociaż nie ma przeciwwskazań do latania dla osób chorujących np. na astmę oskrzelową, powinni mieć pod ręką inhalatory.

Po trzecie, istnieje potrzeba podjęcia środków ostrożności, nawet u osób zdrowych. Dlatego do bagażu dołączamy podstawową apteczkę, która radzi sobie z objawami i chorobami podróżnymi, takimi jak przeziębienie, biegunka czy bóle głowy.

W ramach tych środków ostrożności osoby wymagające stałego leczenia powinny przewidzieć także inne sytuacje:

  • Miejsce, które odwiedzimy, może być odległe
  • Czasem nie wolno wprowadzać do obrotu takich samych dawek lub preparatów, jak w naszym kraju pochodzenia
  • Aby uzyskać dostęp do naszych leków, może być wymagana recepta lekarska z kraju
Maletas para un viaje.
Pakowanie się na daleką podróż wiąże się z rozważeniem pewnych nieprzewidzianych okoliczności. Wśród nich ważne jest posiadanie podstawowych leków.

Ograniczenia podczas podróży z lekami

Niezależnie od tego, czy są to leki do wstrzykiwań, pigułki, syropy, żele czy spraye, większość leków można mieć w torbie podręcznej. Będziesz musiał pokazać swoje leki na przejściach granicznych.

Jednak w niektórych krajach, a nawet w niektórych liniach lotniczych, mogą obowiązywać surowsze ograniczenia jeśli chodzi o podróżowanie z lekami. Chociaż zwykle wystarczy przedstawić raport medyczny i receptę, aby uzasadnić obecność takich leków, na niektórych terytoriach istnieją zabronione substancje.

Indie, Pakistan, Turcja, Arabia Saudyjska, Katar, Japonia, Chiny, Indonezja, Singapur, Meksyk, Kostaryka i Grecja należą do krajów z największymi ograniczeniami w podróżowaniu z lekami. W Stanach Zjednoczonych dozwolone są tylko leki, które można tam legalnie kupić.

Oto niektóre z substancji, które są objęte ograniczeniami na całym świecie:

  • Amfetaminy
  • Diazepam
  • Kodeina (nawet w syropach)
  • Tramadol lub inne opiaty
  • Pseudoefedryna
  • Gwajafenezyna
  • Paracetamol
  • Aspiryna

Na niektórych terytoriach nieprzestrzeganie tych przepisów dotyczących leków może oznaczać zatrzymanie, grzywnę lub zakaz wjazdu. I w tym przypadku obowiązuje zasada, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

Wskazówki dotyczące podróżowania z lekami

Jeśli musisz podróżować z lekami, powinieneś zacząć się organizować na długo przed wejściem na pokład samolotu lub spakowaniem walizki. Rzućmy okiem na kilka wskazówek.

Odwiedź swojego lekarza

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest wizyta u lekarza. Oprócz napisania raportu i recept, poinformuje Cię, czy musisz dostosować dawkowanie ze względu na podróż, albo czy potrzebujesz dodatkowych leków.

Sprawdź marki i składniki aktywne

Ważne jest, aby znać składniki, składniki aktywne lub ogólne nazwy przyjmowanych leków. Na odwiedzanych terytoriach mogą być sprzedawane pod różnymi nazwami.

Powinieneś również jasno określić, ile to miligramów. W ten sposób, jeśli będziesz musiał je kupić podczas podróży, nie pomylisz się.

Zapoznaj się z przepisami

Najlepiej byłoby, gdybyś przeprowadził własne badania nad przepisami dotyczącymi leków w miejscach, do których się wybierasz. Jak już wspomnieliśmy, w niektórych krajach obowiązują określone ograniczenia.

Na stronach internetowych samych firm znajduje się sekcja na ten temat oraz informacje o wymaganiach dotyczących zabierania ze sobą leków. Możesz również zapytać w konsulatach i ambasadach krajów.

Uzyskaj receptę i raport medyczny

Recepta i raport medyczny pomogą Ci wykazać, dlaczego powinieneś podróżować z lekami. Pomoże Ci również uzyskać więcej dawek leczenia, jeśli będziesz tego potrzebować.

Pamiętaj, że raport musi być podpisany i ostemplowany przez Twojego lekarza. Powinien on zawierać informacje dotyczące Twojej historii choroby oraz nazwy leków, zarówno generycznych, jak i handlowych. Jeśli to możliwe, powinien być napisany w języku angielskim.

Noś lek w swoim bagażu

Podczas podróży leki należy zawsze przewozić w bagażu podręcznym, nawet jeśli może to przeszkadzać osobie. Noszenie ich w ten sposób ułatwia sprawdzenie ich w punktach wyjścia i wejścia.

Zmniejsza to również ryzyko uszkodzenia lub utraty, ponieważ bagaż rejestrowany jest podatny na uderzenia i podlega wahaniom temperatury. Ponadto noszenie leków w torbie podręcznej ułatwia ich użycie w nagłych wypadkach.

Jak spakować leki

Aby nosić leki w torbie podręcznej, należy pamiętać o kilku rzeczach:

  • Przechowuj leki w oryginalnych opakowaniach. Nie używaj dozowników ani kasetek na leki.
  • Włóż płyny do dodatkowej torby lub hermetycznego opakowania, aby się nie rozlały.

Jakie leki powinieneś uwzględnić?

Zażywane leki najlepiej nosić w torbie podręcznej, w zależności od stosowanego leczenia. Jeśli jednak chcesz, możesz przygotować zestaw podróżny. Przyda się to zarówno podczas transferu, jak i po przyjeździe.

W szczególności wskazane jest, aby osoby z cukrzycą i osoby narażone na ciężkie reakcje alergiczne miały pod ręką wstrzykiwacz do insuliny lub urządzenie z adrenaliną do samodzielnego wstrzykiwania.

Autoinyector de insulina.
Samowstrzykiwacze powinny być zawsze pod ręką, jeśli jesteś osobą, która ich używa, na przykład pacjentem z cukrzycą.

Ile powinienem wziąć?

Zsumuj, ile dni zajmuje podróż tam, pobyt i powrót. Powinieneś mieć wystarczającą ilość leków na cały ten czas, a nawet więcej na nieprzewidziane zdarzenia.

Leki stosowane w łańcuchu chłodniczym

W przypadku niektórych leków narażenie na wysokie temperatury nie ma znaczenia. Jednak inne mogą ulec pogorszeniu i zagrozić zdrowiu osoby, jeśli nie będą utrzymywane w odpowiednich warunkach.

Leki, które tego wymagają, należy przewozić w izolowanym pojemniku.

Zaopatrzenie medyczne i sprzęt

Na koniec załóżmy, że dana osoba musi podróżować z lekami i strzykawkami, inhalatorami, miernikami tlenu, glukometrami, sprzętem CPAP, a nawet nebulizatorami. W takim przypadku zaleca się wcześniej skontaktować się z linią lotniczą, aby dowiedzieć się, jakie protokoły należy przestrzegać w odniesieniu do sprzętu i materiałów eksploatacyjnych.

Podróżowanie z lekami jest możliwe

Choroba lub leczenie nie oznacza, że nie możemy prowadzić w miarę normalnego życia i powinniśmy zapomnieć o wzięciu zasłużonego urlopu. Wręcz przeciwnie, jeśli wiemy, co robić podczas podróży z lekami, możemy się dobrze bawić bez narażania zdrowia.

Jednak podróżowanie z lekami nie jest czymś, co należy traktować lekko. Wszystkie środki ostrożności, jakie możemy podjąć w tym zakresie, nigdy nie będą nadmierne.

Musimy myśleć, że leki są sprzymierzeńcami i towarzyszami naszej podróży. Musimy o nie dbać, abyśmy mogli cieszyć się podróżą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguerre V. Viaje en avión, riesgos y previsiones a considerar en los niños. Arch Argent Pediatr. 2012; 110(1): 66-69.
  • Ampudia-Blasco F, Rosenstock J. Estrategias de insulinización en la diabetes mellitus tipo 2. Av Diabetol. 2008; 24(1): 7-20.
  • Fiore C, Córsico W. Viajes aéreos y patología pulmonar con riesgo de hipoxemia. Rev. Asoc. Med. Bahía Blanca; 2009; 19(2): 64-67.
  • Molina M, Hernández L, Duran J,  et al. Protocolo para evaluar una CPAP automática. Valoración de la utilidad del Autoset-T para determinar la presión de Cpap óptima en el síndrome de apnea-hipopnea del sueño. Archivos de Bronconeumología. 2003; 39(3): 118-125.
  • Ricote-Lobera I, Ortiz-Martín B, Fraile-Gil S, et al. Estabilidad de los medicamentos termolábiles ante una interrupción accidental de la cadena de frío. Farm Hosp.  2014;  38(3): 169-192.
  • Ríos Tejada F. Contraindicaciones y recomendaciones médicas para los viajes en avión. FMC – Formación Médica Continuada en Atención Primaria. 2008; 15(8): 489-498.
  • Steffen R, Amitirigala I, Mutsch M. Health risk among travelers-Need for regular updates. J Travel Med. 2008; 15 (3): 145-6.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.