Płukanie otrzewnej – dowiedz się, na czym polega ten zabieg

Płukanie otrzewnej to zabieg medyczny, który bywa bardzo przydatny w diagnozowaniu chorób związanych z jamą brzuszną.
Płukanie otrzewnej – dowiedz się, na czym polega ten zabieg

Ostatnia aktualizacja: 04 września, 2019

W terminologii medycznej zazwyczaj używa się terminu „diagnostyczne płukanie otrzewnej” w odniesieniu do wspomnianego zabiegu chirurgicznego. Polega on na przeprowadzeniu fizycznego badania jamy brzusznej, które może być przydatne w diagnozowaniu wielu potencjalnych chorób.

Co więcej, lekarze często stosują płukanie otrzewnej jako zabieg terapeutyczny w niektórych stanach klinicznych u swoich pacjentów.

Płukanie otrzewnej jest niezwykle niezawodnym i dokładnym badaniem. Z tego względu nie generuje zbyt wielu błędnych diagnoz i jest bardzo polecane, jak również często wykorzystywane. Zwykle zabieg wykonywany jest wraz z innymi badaniami diagnostycznymi jednocześnie. Często są to tomografia komputerowa lub MRI (obrazowanie rezonansu magnetycznego).

Płukanie otrzewnej – dlaczego jest tak przydatnym zabiegiem?

Otrzewna składa się z cienkiej i bardzo odpornej błony, która znajduje się w jamie brzusznej. Dwie warstwy łączą się z zewnętrzną powierzchnią trzewi (otrzewna trzewna) i wewnętrzną częścią brzucha (otrzewna ścienna).

Jama brzuszna

Pomiędzy błonami otrzewnymi znajduje się niewielka ilość płynu. W ten sposób zmniejsza się tarcie między różnymi warstwami, ponieważ wspomniany płyn otrzewnowy działa jako środek nawilżający.

Budowa otrzewnej zapewnia wsparcie i ochronę ważnych narządów wewnętrznych znajdujących się w jamie brzusznej. Jednak prawidłowe jej funkcjonowanie może być zaburzone, jeśli otrzewna ulegnie pewnym zmianom z powodu choroby lub urazu.

Płukanie otrzewnej – zabieg

Po pierwsze, należy zauważyć, że lekarze nie zawsze decydują się na płukanie otrzewnej. Na przykład, jeśli pacjent przeszedł wcześniej wiele operacji jamy brzusznej, nie jest to najbardziej polecane narzędzie diagnostyczne. Otyłość, ciąża, ciężka marskość wątroby i problemy z krzepnięciem krwi, mogą również wpływać między innymi na zdatność pacjenta do przeprowadzenia tego zabiegu.

Przyjrzyjmy się krok po kroku samemu zabiegowi. Na czym on polega?

  1. Po pierwsze, zespół medyczny i personel pielęgniarski przygotują wszystkie niezbędne materiały do ​​przeprowadzenia płukania otrzewnej. Ponadto muszą przestrzegać rygorystycznych zasad higieny i wyjaśnić pacjentowi krok po kroku, na czym będzie polegał zabieg.
  2. Zanim zespół rozpocznie diagnostyczne płukanie otrzewnej, wprowadzi cewnik do pęcherza i zgłębnik nosowo-żołądkowy. Ma to na celu zapewnienie wiarygodności testu.
  3. Następnie lekarz zdezynfekuje sam obszar nacięcia. Bezpośrednio po tym pacjent otrzyma odpowiednie znieczulenie. Wszystko po to, aby pacjent nie odczuwał intensywnego dyskomfortu podczas wykonywania płukania otrzewnej.
  4. Lekarz kolejno wykona nacięcie skalpelem przez różne warstwy tkanki, aby dotrzeć do otrzewnej. Dzięki zastosowaniu przekładek ekipa zabiegowa może uzyskać lepszy widok membrany. Powinny oni również zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju krwawienie, aby zapobiec zalaniu krwi otwartej jamy brzusznej.
  5. Następnie chirurdzy wykonują małe nacięcie w obszarze samej otrzewnej.
  6. Wprowadzają cewnik do dializy otrzewnowej przez nacięcie. Po włożeniu do cewnika należy przymocować strzykawkę, aby wykonać zasysanie.
  7. Jeśli ekipa znajdzie w otrzewnej próbki krwi, kału, żółci, moczu lub śluzu jelitowego, wykonają laparotomię.

Płukanie otrzewnej – techniki

Czasami procedura nie daje pożądanych rezultatów. Jeśli tak jest, to zespół medyczny poda następnie sól fizjologiczną do jamy brzusznej. Następnie pozwolą jej na swobodne rozprzestrzenianie się między błonami.

Zabieg płukania otrzewnej

Po odczekaniu kilku minut płyn zostaje odsączony z jamy brzusznej (za pomocą grawitacji). W ten sposób można uzyskać serię próbek. Następnie można wysłać je do analizy w specjalistycznym laboratorium.

W zależności od wyników lekarze mogą ustalić przyczynę problemów z brzuchem pacjenta. Mogą również przeprowadzać inne badania w celu uzyskania lepszych wewnętrznych obrazów okolicy brzucha. W ten sposób postawienie odpowiedniej diagnozy staje się łatwiejsze.

Po zakończeniu zabiegu ranę okłada się gazą i bandażem. Ma to na celu przyśpieszanie gojenia i zapobieganie możliwym powikłaniom lub infekcjom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Schultz, D. J., & Weigelt, J. A. (2003). Diagnostic peritoneal lavage. Operative Techniques in General Surgery. https://doi.org/10.1016/S1524-153X(03)70005-0
  • Jansen, J. O., & Logie, J. R. C. (2005). Diagnostic peritoneal lavage – An obituary [5]. British Journal of Surgery. https://doi.org/10.1002/bjs.5222
  • Whitehouse, J. S., & Weigelt, J. A. (2009). Diagnostic peritoneal lavage: a review of indications, technique, and interpretation. Scandinavian Journal of Trauma, Resuscitation and Emergency Medicine. https://doi.org/10.1186/1757-7241-17-13

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.