Płacz nie zawsze jest oznaką słabości

Dawanie upustu swoim emocjom nie znaczy, że jesteś słaba, a raczej to sygnał, że znasz swoje umiejętności i ograniczenia. Czasami płacz jest oznaką siły.
Płacz nie zawsze jest oznaką słabości

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2016

Czasami jesteśmy zmęczeni, dochodzimy do kresu naszych sił i po prostu odpuszczamy. Czasami płacz nie oznacza kapitulacji, ani nie jest oznaką słabości.

Czasem nie możesz już zrobić nic innego, jak tylko poddać się tej uldze, ponieważ jesteś zmęczona. Jesteś zmęczona byciem silną. Jest tak, bo chwilami życie wymaga od Ciebie zbyt dużo, a ludzie wokół Ciebie nie zdają sobie sprawy z tego ile z siebie dajesz.

Nie zmagaj się ze wszystkimi problemami tego świata. Bierz na swoje barki tylko to co jest dla Ciebie naprawdę niezbędne i nie zapominaj, że Twoje serce ma również potrzeby. Płacz nawet jeśli nie musisz, pamiętając, że tylko najsilniejsi ludzie mogą sobie na to pozwolić.

Nie możesz być silna każdego dnia

Często jesteśmy wychowywani w przekonaniu, że łzy należy “przełknąć”, że życie bywa ciężkie, a płacz na nic się nie przydaje. Z czasem jednak, taka postawa może doprowadzić do powstania poważnych problemów emocjonalnych.

  • Brak płaczu czasem oznacza to, że nie pokazujesz swoich uczuć i chowasz się za fałszywym poczuciem, że wszystko jest w porządku.
  • Jeśli starasz się wyglądać “normalnie”, ukrywasz swoje uczucia i problemy, prędzej czy później nie będziesz tylko ukrywała swoich emocji przed światem, ale zaczniesz je także chować przed sobą.
  • Chowane emocje to problemy z którymi się nie mierzysz. Takie nierozwiązane sprawy po jakimś czasie objawiać się mogą jako bóle głowy, migreny, zmęczenie, napięcie mięśniowe, zawroty głowy, problemy trawienne, itd.

Nie możesz być silna każdego dnia, tak jak nie możesz nie okazywać smutku i niewygody przez całe swoje życie. Nie jest to ani zdrowe ani higieniczne. Musisz pozwolić sobie na chwile ulgi, gdy twoje łzy działają kojąco na stres, nerwy i emocje.

  • Czasami płacz leczy.
  • Łzy idące w parze z ulgą są często pierwszym krokiem prowadzącym do zmian. Oznacza to, że mierzysz się ze swoimi emocjami i je uwalniasz.
  • Po płaczu nadchodzi spokój. Jesteś bardziej zrelaksowana i trzeźwiej patrzysz na rzeczywistość, dzięki czemu możesz podejmować racjonalniejsze decyzje.
Smutna dziewczyna

Potrzeba bycia silnym, gdy życie wymaga od nas zbyt wiele

Nikt lepiej od Ciebie nie wie, ile wysiłku wymagało dotarcie do miejsca w którym teraz się znajdujesz. Nikt nie wie ile musiałaś poświęcić dla ludzi, dla tych których kochasz.

Wszystko to zrobiłaś z własnej woli ponieważ, tego pragnęłaś. Doskonale o tym wiesz, jednak zawsze pojawia się chwila, w której czujesz, że życie, a nawet ludzie wokół Ciebie nie okazują Ci wystarczająco dużo uznania, choć na nie zasługujesz.

Musisz być silna w pracy i kontaktach z innymi, choć nie jest to łatwe. Często ciężko jest pokazać swoje silne strony w kontaktach z rodzicami, rodzeństwem czy partnerem, zwłaszcza jeśli są oni przekonani o swojej wyższości.

Prawda jest też taka, że czasem po prostu jesteś zmęczona byciem silną, dźwiganiem wszystkiego na swoich barkach i właśnie w takich sytuacjach płacz okazuje się niezbędny.

Ważne jest określenie granic, tak aby życie nie wymagało od Ciebie więcej niż możesz dać.

Nikt nie może dać więcej niż ma. Niemożliwe jest danie ciepła i szczęścia tym, których kochasz jeśli nie zwracają na Ciebie uwagi lub nie darzą Cie taką samą miłością i uczuciami.

Kluczem do twego wszystkiego jest równowaga. Aby być silną i radzić sobie ze wszystkim problemami dnia codziennego i równocześnie dzielić się uczuciami z bliskimi (pamiętając o tym ile Cię to kosztuje) bardzo ważne jest, aby umieć wyznaczać granice.

  • Być silną, oznacza przede wszystkim być szczęśliwą z sobą. Dbaj o swój rozwój, ciesz się chwilami samotności i swoim hobby. Kochaj bliskich Ci ludzi, a przede wszystkim kochaj samą siebie.
  • Najsilniejszymi ludźmi są Ci, którzy potrafią kochać innych, kochając siebie. To wcale nie znaczy, że jesteś samolubna.
  • Bycie silną wymaga, także pozbycia się ciężarów uniemożliwiających Ci ruszenie do przodu. Te rzeczy niszczą twoje samopoczucie i sprawiają ból. Wszyscy wiemy, że czasem to może boleć, ale musisz przestać dawać pierwszeństwo tym, którym na tobie nie zależy.
Dziewczyna z lustrem

Płacz nie jest oznaką słabości

Bycie silną oznacza pozwolenie sobie na chwile słabości od czasu do czasu. Co to dokładnie znaczy?

  • Masz prawo powiedzieć, że nie możesz zrobić tej czy innej rzeczy i odpuścić sobie, tak aby nie brać na swoje barki następnych obowiązków.
  • Masz prawo powiedzieć “nigdy więcej” i odpocząć.
  • Masz prawo domagać się szacunku, miłości, uczucia i uznania. Ci którzy potrzebują czegoś od Ciebie, muszą zrozumieć, że również Ty potrzebujesz czegoś od nich.

Oczywiście masz prawo do chwil intymności i samotności, momentów wewnętrznego oczyszczenia, chwil na samotny spacer na zastanowienie się nad sobą i swoimi potrzebami. Możesz się wypłakać, wsłuchać we własne myśli, aby uporać się z problemami, podjąć decyzje i ruszyć na przód.

Powinnaś iść przez życie własną drogą z jak największą równowagą wewnętrzną i dobrym samopoczuciem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bernardo Stamateas. (2019). Emociones tóxicas: Cómo sanar el daño emocional y ser libres para tener paz interior. Ediciones B. Rústica.
  • Sara Laguna, Inés Magán Uceda. (2015). “Un estudio de la importancia de la regulación emocional y del afrontamiento en los episodios de dolor de cabeza”. EduPsykhé: Revista de psicología y psicopedagogía. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=5629528

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.