Płacz – poznaj jego oczyszczającą moc!

Jak często zdarza Ci się płakać? W niniejszym artykule znajdziesz wiele cennych informacji na temat tego, czym jest płacz, jakie ma znaczenie i jak go wykorzystać w właściwy sposób.
Płacz – poznaj jego oczyszczającą moc!

Ostatnia aktualizacja: 02 sierpnia, 2019

Według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym PsycNet łzy są wskazówką, że coś ważnego dzieje się w Twoim życiu. Płacz w takim przypadku stanowi niewątpliwie akt odwagi i przynosi ulgę, ale także zapewnia odkrycie przed samą sobą swoich tłumionych emocji.

Eksperci w dziedzinie psychologii emocjonalnej stwierdzają jednoznacznie, że w chwilach rozgoryczenia lub poważnych problemów płacz jest jednym z najbardziej polecanych i skutecznych rozwiązań. Ale wiele osób nie docenia lub wręcz nie rozumie jego znaczenia w życiu.

Oczyszczająca moc płaczu

Ten sposób na upust emocjonalny jest aktem “konieczności”. Z tego też powodu nie warto go hamować, ukrywać lub zaciskać pięści i starać się za wszelką powstrzymać napływające do oczu łzy.

Ich uwolnienie przyniesie ogromną, fizycznie odczuwalną ulgę, mającą niezwykle silne działanie uzdrawiające.

Płacz po prostu jest jednym z najlepszych sposobów na wyrzucenie z siebie wszystkich tych szarpiących myśli i serce negatywnych emocji.

W dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci szereg rozważań na temat niektórych z aspektów, z jakimi wiążą się łzy oraz płacz.

Jesteśmy wręcz przekonani, że o sporej części z nich nigdy nawet nie słyszałaś, ani nie jesteś świadoma ich wagi.

Zalecamy również, aby w trosce o swoje własne zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne nigdy nie próbować stłumić tego naturalnego aktu uwolnienia emocji, który zresztą odziedziczyliśmy po naszych przodkach.

Płacz: przez cały czas robiłam to w niewłaściwy sposób

To prawda. Możesz w to wierzyć lub nie, ale istnieje coś takiego, jak nieprawidłowy sposób płakania.

Nie martw się, jeśli ten strzępek informacji brzmi dla Ciebie zaskakująco.

Ponieważ prawdą jest, że nikt nie będzie w stanie nauczyć Cię tak wielu rzeczy dotyczących spraw emocjonalnych oraz życiowej wiedzy, które mogą pomóc Ci na co dzień jak Ty sama.

Dziewczyna z rozmazanym od łez makijażem

Aby zrozumieć znaczenie, jakie dla przeciętnego człowieka ma płacz, należy poznać i gruntownie przemyśleć następujące interesujące fakty.

Japońskie „hotele płaczu”

W Japonii można znaleźć hotele takie jak Mitsui Garden lub Yotsuya w Tokio, gdzie ludzie mogą sobie zarezerwować pokój na jedną noc lub dłużej.

A potem po prostu w nim płakać i zawodzić, ile sobie tylko tego zażyczą.

 • Żyjemy w kulturze, gdzie emocje są często bardzo ograniczone.
 • Okazywanie skrajnej radości lub smutku nie jest mile widziane, a niekiedy wręcz uznaje się je za zachowanie niekulturalne.
 • Jednym z najbardziej dobitnych przykładów takiej kultury jest właśnie Japonia.
 • Japończycy znani są z mocnych charakterów jeśli chodzi o etykę pracy. W ich społeczeństwie obowiązują także bardzo ścisłe normy społeczne, także jeśli chodzi o rodzinę.
 • Życie w takich niezwykle wąskich i wymagających ramach obyczajowych może wywołać u człowieka skrajne stany niepokoju i stresu.
 • Mogą one osiągnąć poziom, przy którym nie będzie mógł on sobie poradzić, ani tym bardziej uwolnić się od negatywnych emocji.
Płacząca Japonka
 • Dzięki „hotelom płaczu”, każdy kto tylko zechce, może zarezerwować sobie pokój i skorzystać z niego.
 • Każdy z pokojów oferuje wygodne łóżka, chusteczki, kąpiele relaksacyjne, muzykę i zbiory filmów. Z tego wszystkiego mogą skorzystać goście hotelowi, by przynieść sobie emocjonalną ulgę i oczyszczenie w postaci łez.
 • Dobrane są one tak, aby pozwolić im się smucić, wpaść w melancholijny nastrój (o ile go potrzebują), a także płakać i krzyczeć, jeśli uznają to za konieczne.
 • Pokoje takie są dźwiękoszczelne i zapewniają całkowitą dyskrecję.
 • Po daniu upustu dręczących ich psychikę emocji goście mogą najzwyczajniej w świecie pójść spać i obudzić się następnego dnia z większą energią, czując się bardziej komfortowo.
 • Niekiedy ulga, jaką odczuwają jest tak wielka, że daje im ona impuls niezbędny do wprowadzenia niezbędnych zmian w swoim życiu. A także do przeorganizowania go w nowy, zapewne lepszy sposób.

Jak płakać we właściwy sposób?

Ta interesująca technika stosowana w Japonii może stanowić pewnego rodzaju sposób na katharsis. ale nie zawsze jest to jednak właściwa droga.

Ludzie cechują się wieloma instynktownymi zachowaniami, które dzięki ewolucji łączą nas z tymi, którzy są wokół nas.

Na czym one polegają? Oto garść przykładów z dnia codziennego:

 • Płacz zawsze lepiej sprawdza się w towarzystwie kogoś innego.
 • Typowe zachowania społeczne, takie jak płacz, a nawet ziewanie są nacechowane niezwykle silną empatią.
 • Oto przykład: jesteś ze swoimi przyjaciółmi i jeden z nich nagle zaczyna ziewać. Wkrótce reszta z Was to robi, nawet nie wiedząc, jaka jest tego przyczyna.
 • Akt ziewania ma na celu dostarczenie tlenu do mózgu. Ale także jest zachowaniem empatycznym, które szybko rozprzestrzenia się wśród osób w jakiś sposób ze sobą powiązanych.

Płacz jednoczy

 • Wyniki badań naukowych udowadniają, że znacznie łatwiej jest „zarazić” ziewaniem bliskie Ci osoby, niż ludzi zupełnie obcych.
 • Płacz sam w sobie jest aktem, który służy do zjednoczenia ludzi. Otóż zwraca ich uwagę na fakt, że coś się z Tobą dzieje niedobrego.
 • Wiele osób stara się płakać w ukryciu, bo są przygnębieni lub z jakiegoś celu chcą uniknąć zwracania na siebie uwagi. Jednak najlepszą rzeczą, jaką można w takiej sytuacji zrobić, jest płacz w towarzystwie innej, bliskiej Ci osoby.
 • Dopiero wtedy będziesz mogła w pełni skorzystać z fizycznego uczucia ulgi. Z drugiej strony taka bliska Ci osoba zapewni Ci spory komfort psychiczny, gdyż będzie w stanie zaoferować Ci przytulenie, wysłuchanie i zrozumienie.
 • Niemniej jednak nie zawsze jest to łatwe. Czasami może się ona czegoś obawiać lub po prostu nie być odpowiednią osobą do pocieszania. Niektórzy bowiem od razu osądzają i krytykują.
Dłonie rozdzierające serce
 • Niezależnie od tego płacz jest czymś, co jest konieczne od czasu do czasu. Taka reakcja charakteryzuje ludzi jako odrębny gatunek (zwierzęta przecież nie płaczą).
 • Każda funkcja naszego organizmu, jaka istnieje, ma jakieś konkretne przeznaczenie.
 • Chcemy przez to powiedzieć, że płacz jest najzupełniej naturalnym zjawiskiem, więc powstrzymywanie łez nie jest postępowaniem prawidłowym.
 • Jeśli zawsze będziesz starała się ukryć swoje łzy, nie uda Ci się uwolnić od swoich negatywnych emocji. Co więcej, będą one się tylko nawarstwiać.

Obroń się

Skorzystaj z tego mechanizmu obronnego, którym jest Twój płacz, łzy i poczuj ulgę, jaką on potrafi zapewnić.

Aby pogodzić się z bólem i cierpieniem, należy najpierw uwolnić z siebie ten głęboki szloch.

Niech Twój głos załamie się w charakterystyczny sposób, a następnie po Twoich policzkach popłyną łzy. Już po chwili nadejdzie pora na długie westchnienie…

Po tym krótkim zdarzeniu Twoje życie nabierze zupełnie innej barwy. Twój mózg się zrelaksuje, a Ty będziesz w stanie podejmować prawidłowe decyzje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.