Pilates podczas ciąży: dowiedz się, czy to jest dobry pomysł

Pilates jest często polecany kobietom w ciąży. Dowiedz się, dlaczego i czy to dobry pomysł, aby wykonywać tego typu ćwiczenia, gdy spodziewasz się dziecka.
Pilates podczas ciąży: dowiedz się, czy to jest dobry pomysł

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Pilates podczas ciąży budzi zainteresowanie, a co za tym idzie, nasuwa pytania, takie jak, czy jest to odpowiednia aktywność dla ciężarnej kobiety.

Ćwiczenia fizyczne w czasie ciąży przynoszą korzyści zarówno mamie, jak i dziecku. Na ogół lekarze zalecają kobietom w ciąży utrzymywanie aktywności fizycznej o małej intensywności, takiej jak pływanie, spacery lub joga. Opcją, która przyciąga uwagę przyszłych matek, jest pilates. Ale czy pilates podczas ciąży to dobry wybór?

Pilates podczas ciąży: czy to dobry pomysł?

Co to jest Pilates?

Pilates to program ćwiczeń, który działa na ciało i umysł.

Joseph Hubertus Pilates był twórcą ćwiczeń, które noszą jego imię i cieszą się dziś dużą popularnością. Pilates został opracowany, by móc pracować z ciałem i umysłem jednocześnie. Celem tej aktywności fizycznej jest między innymi ćwiczenie koncentracji, kontroli ciała i prawidłowego oddechu.

Kobieta ćwiczy na piłce

Pilates można wykonywać na podłodze lub za pomocą sprzętu do ćwiczeń. Podczas tych ćwiczeń Twoje ciało pracuje nad zwiększeniem siły, poprawą elastyczności i zwinności. Na poziomie emocjonalnym pomaga zwiększyć samoocenę i połączyć się ze sobą.

Czy jednak można bezpiecznie ćwiczyć pilates podczas ciąży?

Odpowiedź zależy od kondycji fizycznej kobiety będącej w ciąży. Każda osoba i każda ciąża są inne. Twoja położna powinna pomóc Ci ustalić, czy możesz ćwiczyć pilates, czy nie.

Ćwiczenia pilates mogą pomóc wzmocnić ciało matki. Jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem nowego programu ćwiczeń.

Jak ćwiczyć pilates podczas ciąży

Różne badania wykazały, że kobiety w ciąży o niskim ryzyku mogą czerpać korzyści z pilatesu.

Załóżmy, że poszłaś do lekarza, który ocenił Twoją kondycję fizyczną. Doszedł do wniosku, że możesz bezpiecznie wykonywać pilates. Jeśli tak, ile razy w tygodniu powinnaś to robić? Czy potrafisz poradzić sobie z całym obciążeniem wysiłkowym?

Kobieta ćwiczy z piłką

Zalecenia różnią się w zależności od specjalisty. Oto kilka uwag na ten temat z Journal of Yoga and Physical Therapy:

  • Możesz ćwiczyć pilates od momentu zajścia w ciążę aż do dnia porodu. Jednak zawsze należy to robić pod nadzorem lekarza.
  • Ćwicz dwa do trzech razy w tygodniu.
  • W pierwszym trymestrze ćwiczenia nie powinny przekraczać 20 minut. Później, gdy ciąża jest bardziej zaawansowana, możesz wydłużyć sesję do 45-60 minut.
  • Podczas trenowania pilatesu ważne jest, aby skoncentrować się na prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń.

Korzystny wpływ pilatesu na ciążę

Pilates może pomóc Ci poczuć się dobrze fizycznie i emocjonalnie podczas ciąży.

Pilates podczas ciąży może być bardzo korzystny zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka, nie tylko fizycznie, ale także emocjonalnie.

Kobieta ćwiczy na macie pilates podczas ciąży

Najważniejsze zalety pilatesu to:

  • Zmniejszenie strachu przed porodem: ćwiczenia oddechowe będące częścią pilatesu mogą pomóc kobietom lżej odczuwać skurcze porodowe.
  • Poprawa przyszłego rozszerzania typowego dla ciąży dzięki poprawie elastyczności ciała.
  • Wzmocnienie dna miednicy.
  • Poprawa elastyczności i koordynacji.
  • Nauka oddychania i samokontroli, które są bardzo pomocne podczas porodu.
  • Zapobieganie żylakom, hemoroidom i bólom pleców.
  • Poprawa samooceny.
  • Wyrzeźbienie ciała.
  • Ćwiczenie relaksacji.
  • Poprawa jakości snu i zapobieganie bezsenności.

Kiedy Pilates nie jest zalecany w czasie ciąży?

Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do stanu przedrzucawkowego i jednym z głównych przeciwwskazań do ćwiczeń pilates.

Badanie ciśnienia krwi w ciąży

Jak już powiedzieliśmy wcześniej, lekarz powinien doradzić, czy możesz wykonywać pilates. Zasadniczo ćwiczenie to nie jest zalecane w niektórych przypadkach, takich jak:

  • Wysokie ciśnienie krwi u kobiety w ciąży.
  • Przedwczesne pęknięcie błon płodowych.
  • Opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego.
  • Pojawienie się stanu przedrzucawkowego.
  • Ciąża o podwyższonym ryzyku.

Mając na uwadze wszystkie powyższe wskazówki, staraj się uczestniczyć w zajęciach pilates przeznaczonych dla kobiet w ciąży, ponieważ niektóre ćwiczenia zawarte w treningach dla innych grup docelowych są przeciwwskazane w czasie ciąży. Należą do nich ćwiczenia wykonywane na plecach (w przypadku skurczu odbytu brzucha), ćwiczenia wykonywane do góry nogami oraz głębokie rozciąganie.

Pilates podczas ciąży może przynieść wiele korzyści Tobie i Twojemu dziecku. Należy jednak skonsultować się z lekarzem przed zapisaniem się na trening pilatesu.

Pamiętaj, że nie powinnaś zmieniać nawyków podczas ciąży bez konsultacji z położną. Zdrowie Twoje i Twojego dziecka jest najważniejsze!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dilek S G. Pregnancy Pilates and Benefits of Pregnancy Pilates during Childbirth. J Yoga & Physio. 2018; 5(1): 555652. DOI:10.19080/JYP.2018.05.555652.002
    King M, Green Y (2002) Pilates workbook for pregnancy. Octopus Publishing Group, Canada.
  • NCBI. (2009). Effects of natural childbirth preparation versus standard antenatal education on epidural rates, experience of childbirth and parental stress in mothers and fathers: a randomised controlled multicentre trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19538406
  • Balogh, A. (2005). Pilates and pregnancy. RCM Midwives : The Official Journal of the Royal College of Midwives, 8(5), 220—222. Retrieved from http://europepmc.org/abstract/MED/15960329

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.