Ćwicz od dzisiaj, nie czekaj dłużej!

· Grudzień 16, 2016
Regularne ćwiczenie jest korzystne tylko dla Twojego ciała, ale też - co znacznie ważniejsze - pozytywnie wpływa na nasze nastrój. Pomaga też uwalniać endorfinę, potocznie nazywaną

Ćwiczenia fizyczne to jeden z najzdrowszych nawyków, jakie może sobie wyrobić człowiek. Ćwicz regularnie, a szybko zauważysz korzyści, jakie przyniesie to Twojemu organizmowi.

Przyznać jednak trzeba, że nasza praca, obowiązki, codzienne zajęcia i inne aspekty, bardzo utrudniają nam wyrobienie w sobie zdrowego nawyku ćwiczeń. Znajdujemy mnóstwo wymówek, opóźniamy ćwiczenia, odkładamy je na kiedy indziej, lub na „od jutra”.

Dlatego też – zamiast czekać z rozpoczęciem aktywności fizycznej na jakąś konkretną datę – ćwicz od dzisiaj. Ćwicz regularnie, najlepiej codziennie, chociażby po kilka minut dziennie. Ćwicz siłę swojego ciała i siłę woli, nie odpuszczając, gdy ogarnie Cię zniechęcenie.

Nie musisz spędzać długich, nużących godzin na siłowni albo być profesjonalnym atletą, aby odnosić pełen pożytek z aktywności fizycznej. Śmiało możesz ćwiczyć w domu bądź w jakimkolwiek odpowiadającym Ci miejscu – na przykład w pobliskim parku.

Aby zachęcić Cię do podjęcia aktywności fizycznej już teraz, w dalszej części artykułu podzielimy się z Tobą kilkoma radami, dzięki którym z całą pewnością odniesiesz sukces. Koniecznie przeczytaj i ćwicz już od dziś!

Wybierz odpowiedni sport

Kolarstwo

Ostrożnie – nie daj się porwać najnowszym trendom i sportowej modzie! Nieważne, jak modne byłyby niektóre ćwiczenia, jeśli nie wychodzą naprzeciw Twoim potrzebom, po prostu nie zwracaj na nie uwagi i nie rób ich. Ćwicz tak, żeby Ci to służyło.

Jeżeli na przykład dotąd prowadziłeś siedzący tryb życia, nie możesz od razu wprowadzić ostrej i wycieńczającej rutyny ćwiczeń. Najlepiej jest zacząć od czegoś delikatnego i stopniowo zwiększać intensywność i poziom trudności ćwiczeń. Obserwuj swoje ciało i dostosowuj ćwiczenia do jego możliwości.

Aktywność fizyczna taka jak na przykład bieganie, spacer czy jazda na rowerze to doskonały sposób, by zacząć. Z czasem możesz pomyśleć o ćwiczeniach bardziej wyspecjalizowanych i skoncentrowanych na konkretnych partiach ciała, takich jak brzuch, nogi, ramiona czy pośladki.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Ćwiczenia plank czyli deska – 5 zalet treningu

Nie ćwicz pod przymusem

Jeżeli czujesz, że ćwiczenia fizyczne to przykry obowiązek, nie będą Ci one sprawiać przyjemności. Może to być również powód, dla którego z czasem przestaniesz ćwiczyć.

Postaraj się zadbać o odpowiednią motywację. Myśl o tym, co zyska Twoje ciało, Twój umysł i zdrowie, jeśli będziesz ćwiczyć. Codziennie szukaj nowych powodów, by podejmować aktywność fizyczną.

O ile to tylko możliwe, ustal sobie pewien cel i zmierzaj do niego podczas ćwiczeń. Pomoże Ci to pamiętać o tym, co dla Ciebie ważne, gdy ćwiczysz. Pamiętaj jednak, by Twoje cele były zawsze realistyczne i możliwe do spełnienia. W przeciwnym razie zamiast motywacją, staną się przyczyną Twojego zniechęcenia i frustracji.

Ćwicz codziennie przez co najmniej 30 minut

W początkowej fazie wdrażania zdrowej rutyny ćwiczeń, ćwicz trzy do czterech razy w tygodniu. Pomoże to Twojemu ciału przyzwyczaić się do zmian i do Twoich nowych, zdrowych zwyczajów.

Gdy zauważysz, że zwiększyła się Twoja wytrzymałość i kondycja fizyczna, możesz zacząć ćwiczyć codziennie przez 30 minut. Taki rytm pozwoli Ci w pełni skorzystać z dobrodziejstw aktywności fizycznej.

Zamiast leniwie siedzieć na kanapie oglądając telewizję, zacznij być aktywniejszy i ćwicz, chociażby w domu, bez wychodzenia na zewnątrz.

Zajrzyj też do artykułu: Ćwiczenia fizyczne dla zdrowia mózgu

Uwaga na kontuzje

Kontuzja

Gdy porzucasz siedzący tryb życia i zaczynasz aktywnie spędzać swój czas, musisz mieć w pamięci, że zwiększa się ryzyko kontuzji. Dlaczego? Ponieważ Twoje ciało nie jest przyzwyczajone do ćwiczeń i intensywnego ruchu.

Na skutek siedzącego trybu życia, ciało nie tylko traci siłę, ale też koordynację ruchów, równowagę, szybkość reakcji i elastyczność.

Z tego też powodu to takie ważne, by zaczynać stopniowo i nigdy nie zapominać o zdrowej, skrupulatnej rozgrzewce. Rozciąganie wszystkich partii mięśni przed i po treningu to doskonały sposób na zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Jeżeli nie masz pewności, czy obrana przez Ciebie rutyna ćwiczeń jest odpowiednia, bądź czy wykonujesz ćwiczenia w zdrowy i bezpieczny sposób, zanim zaczniesz je wykonywać, skonsultuj się z trenerem bądź zasięgnij porady profesjonalisty.

Wsłuchuj się w to, co mówi Twoje ciało

Nie przesilaj się i nie przeciążaj Twojego organizmu. Wsłuchuj się w sygnały, jakie Ci wysyła. Jeśli czujesz, że czas na odpoczynek lub przerwę, zrób ją. Nie przesuwaj limitów, ponieważ może Ci to zaszkodzić.

Naucz się szanować granice, jakie wytycza Ci Twoje ciało. Pomoże Ci to uniknąć kontuzji i trwałych urazów bądź też tak szkodliwego skrajnego wyczerpania. Jeżeli Twój organizm nie jest przyzwyczajony, ćwicz tylko tyle, ile czujesz, że jesteś w stanie znieść.

Po pewnym czasie zauważysz, że będziesz w stanie z przyjemnością podnosić poprzeczkę i zwiększać poziom trudności ćwiczeń.

Dobierz odpowiedni strój

Strój sportowy

Choć odzież, jaką mamy na sobie podczas ćwiczeń, wydaje się nie być aż tak ważna, okazuje się, że ma ona wielki wpływ na naszą wydajność, wydolność, komfort oraz bezpieczeństwo podczas treningu.

Podstawową zasadą jest to, że odzież, jaką zakładamy na siebie podczas ćwiczeń, powinna być wygodna, przewiewna i nie może ograniczać naszych ruchów.

Nie zapomnij też o odpowiednim obuwiu. Może ono zapobiec kontuzjom, a także chronić kostki, kolana i nasze stawy.

Koniecznie odwiedź też artykuł: Niewygodne buty? Poznaj 12 trików

Dbaj o samodyscyplinę

Dyscyplina to jeden z podstawowych kluczy do sukcesu praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Jeśli chodzi o podjęcie zdrowej rutyny ćwiczeń, Twój sukces praktycznie w pełni zależy od zdyscyplinowania, stałości wysiłków, ciężkiej pracy i potu, jaki wylewasz podczas każdego treningu.

Jeżeli zadbasz o odpowiednią samodyscyplinę podczas Twoich ćwiczeń, już w krótkim czasie zauważysz efekty. To z kolei stanie się dla Ciebie źródłem kolejnej motywacji, by iść naprzód i dalej się wysilać.

Ćwicz od dziś. Jeszcze nie zaczęłaś? Weź sobie więc do serca podane przez nas rady i przestań wymyślać kolejne wymówki, by opóźnić Twój trening.

Gdy już uda Ci się włączyć ćwiczenia do Twojej codziennej rutyny, poczujesz się lepiej zarówno w ciele, jak i na duchu.