Pierwszy dzień grypy żołądkowej: podstawy opieki
Wiele osób przechodzi pierwszy dzień grypy żołądkowej bez zwracania szczególnej uwagi na objawy i bez konsultowania ich z lekarzem. Wymioty, możliwa biegunka, ból brzucha i gorączka sprawiają, że pacjenci często podejrzewają że cierpią na zwykłe zatrucie pokarmowe.
Często liczymy na to, że dyskomfort jest tymczasowy i krótkotrwały. Spodziewamy się, że objawy bardzo szybko miną. Kiedy jednak pierwszy dzień grypy żołądkowej mija a stan się nie poprawia, koniecznie należy udać się do lekarza. Ważnym sygnałem ostrzegawczym jest silny ból brzucha, który nie ustępuje pomimo upływu czasu.
Pierwszy dzień grypy żołądkowej niekoniecznie jest dniem, w którym się zaraziliśmy. Zależnie od rodzaju zakażenia, pomiędzy samym zarażeniem a wystąpieniem objawów może upłynąć jakiś czas. Niekiedy jest to godzina. W innym przypadku nawet kilka tygodni. Zazwyczaj jednak objawy pojawiają się w przeciągu 2-3 dni.
Czym jest grypa żołądkowa?
To choroba atakująca żołądek i układ pokarmowy. Fachowo zwana jest zakażeniem przewodu pokarmowego lub nieżytem żołądkowo-jelitowym. Powodują ją najczęściej bakterie, które przedostają się do naszych organizmów przez zakażone jedzenie. Bakterie te niszczą błonę śluzową żołądka która wyścieła jego ścianki. Powodują tym samym zapalenie i wzdęcia.
Istnieją też niezakaźne przyczyny grypy żołądkowej, takie jak: spożywanie pokarmów których organizm nie toleruje, używanie lub nadużywanie leków przeciwbólowych, przeciwpasożytniczych i przeciwwirusowych, zażywanie kokainy i alkoholu oraz stres.
Objawy
Oto najczęstsze objawy grypy żołądkowej:
- Uczucie palenia w górnym odcinku żołądka, czyli w środkowej części klatki piersiowej
- Odbijanie się i zgaga
- Czkawka
- Mdłości i wymioty
- Biegunka
- Utrata apetytu
- Poczucie pełności w żołądku
- Gorączka
Te objawy wystąpią już w pierwszy dzień grypy żołądkowej. Mogą pojawić się jednocześnie, ale nie muszą. Niekoniecznie wystąpią też wszystkie. Koniecznie obserwuj symptomy. To one świadczą o rozwoju choroby. Niektórzy pacjenci przechodzą zakażenie żołądkowe bardzo ciężko, a objawy u innych są dość łagodne.
Pierwszy dzień grypy żołądkowej: podstawy opieki
Jak tylko zauważysz pierwsze objawy, skonsultuj się z lekarzem. Podczas oczekiwania na wizytę i diagnozę rozważ następujące kroki, które okażą się pomocne:
- Postaraj się nie jeść. Kiedy w Twoim żołądku i jelitach nie będzie pokarmu, infekcja ustąpi. Bakterie nie będą miały możliwości rozwoju i mnożenia się. Pij więc koniecznie wodę, ale zrezygnuj z posiłków.
- Wracaj do jedzenia stopniowo. Zacznij od naturalnych produktów posiadających właściwości lecznicze. Sięgnij na przykład po jogurt naturalny bez cukru. Znajdujące się w nim zdrowe bakterie lactobacillus pomogą Ci odbudować florę jelitową. Zwracaj koniecznie uwagę na to, by to co jesz miało jak najmniej cukru. Cukier spowoduje, że infekcja się pogorszy. Dobrym pomysłem jest też jedzenie małych porcji ryżu i chleba.
- Pij dużo wody z butelki. Dostarczaj organizmowi wody cały czas, pijąc małymi łyczkami – dwie łyżki wody co pięć minut. Taka dostarczana stale niewielka ilość wody skutecznie nawodni Twój organizm. Uzupełnisz stracone w wyniku choroby płyny.
Przeczytaj koniecznie: Domowy napój z elektrolitami – by zapobiec odwodnieniu
Kiedy pierwszy dzień grypy żołądkowej minie i objawy zaczną powoli ustępować, jedz mało, ale często. Unikaj koniecznie drażniących żołądek pokarmów, a więc nie jedz pikantnych potraw, dań kwaśnych i smażonych. Nie sięgaj również po alkohol.
Napary ziołowe pomogą Ci zmniejszyć dyskomfort. Skorzystaj z potencjału technik relaksacyjnych, takich jak: medytacja czy joga. Łagodne ćwiczenia ukoją ból.
Jak przenosi się grypa żołądkowa?
Grypa żołądkowa staje się coraz bardziej rozpowszechniona na całym świecie. Zarazić się nią można na kilka różnych sposobów takich jak:
- Spożywanie zakażonych pokarmów
- Bezpośrednie zarażenie od osoby chorej. Najczęściej zarażenie w ten sposób ma miejsce, kiedy chory korzysta z toalety i nie myje rąk a następnie dotyka jedzenia lub innych osób.
- Zarażenie się od osoby chorej, gdy ta kicha lub kaszle. Zarazki dostają się do naszego organizmu kiedy wdychamy powietrze.
- Picie skażonej wody, szczególnie w miejscach, w których woda jest niskiej jakości i nie nadaje się do spożycia.
Polecamy: Szałwia – jej 6 leczniczych właściwości
Zapobieganie grypie żołądkowej
Prewencja w tym przypadku opiera się przede wszystkim na higienie. Jeśli ktoś z Twoich domowników choruje właśnie na grypę żołądkową, podejmij środki ostrożności, aby zapobiec zarażaniu kolejnych członków rodziny.
Oto podstawowe sugestie:
- Często myj toaletę i sprzątaj łazienkę przy użyciu środków odkażających
- Nie używajcie wspólnych ręczników i sztućców kuchennych
- Często i dokładnie myj ręce i pilnuj by inni również to robili
- Unikaj jedzenia którego jakość nie jest gwarantowana certyfikatami i opakowaniem, na przykład jedzenia z ulicznych straganów
- Myj warzywa i owoce płynem dezynfekującym przed zjedzeniem ich
- Przechowuj produkty takie jak ser, masło, mleko i mięso w odpowiednio niskiej temperaturze
Pierwszy dzień grypy żołądkowej jest decydujący. Zadbaj odpowiednio o siebie lub inną chorą osobę. Przestrzeganie podstawowych zasad higieny i stosowanie zaleceń lekarze sprawi, że choroba przebiegnie możliwie łagodnie i minie szybko. Nieleczona może natomiast zmienić się w ostre zakażenie przewodu pokarmowego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ingle, S. B., & Hinge, C. R. (2012). Gastroenteritis – Overview. International Journal of Pharma and Bio Sciences.
- Graves, N. S. (2013). Acute gastroenteritis. Primary Care – Clinics in Office Practice. https://doi.org/10.1016/j.pop.2013.05.006
- Parashar, U. D., Nelson, E. A. S., & Kang, G. (2013). Diagnosis, management, and prevention of rotavirus gastroenteritis in children. BMJ (Online). https://doi.org/10.1136/bmj.f7204