Pierwsza miłość dzieci: dlaczego jest taka ważna?

Pierwsza miłość dzieci może pojawić się w wieku około 4 lub 5 lat jako ważne doświadczenie w procesie socjalizacji. Powiemy Ci, jak najlepiej do tego podejść.
Pierwsza miłość dzieci: dlaczego jest taka ważna?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 15 października, 2022

Jeśli masz dziecko w wieku przedszkolnym, może pewnego dnia wrócić do domu, twierdząc, że zakochało się w koleżance lub koledze z grupy. Może nawet powiedzieć ci, że chodzą ze sobą. Tak rodzi się pierwsza miłość dziecka.

Ta wiadomość może Cię zaskoczyć, zaniepokoić lub wywołać uśmiech na widok tej słodkiej sytuacji. Jednak pierwsza miłość dzieci jest ważniejsza, niż mogłoby się wydawać, dlatego trzeba wiedzieć, jak postępować, gdy nadejdzie ten czas.

W tym przypadku nie mówimy o pierwszej młodzieńczej miłości, której doświadczają młodzi ludzie po okresie dojrzewania. Chodzi o dziecięcą miłość, którą czują cztero- lub pięciolatki do jednego ze swoich rówieśników (a przynajmniej tak twierdzą). Jest to powszechne zjawisko, przez które przechodzi większość dzieci. W rzeczywistości jest to ważny etap w ich procesie socjalizacji.

Jaka jest pierwsza miłość dzieci?

Primer amor de los niños: ¿por qué es Importante?
Pierwsza miłość dzieci nie ma wiele wspólnego z konwencjami miłości osób dorosłych.

Pierwsza miłość dzieci pojawia się zwykle w wieku około czterech lub pięciu lat i zazwyczaj jest to kolega z przedszkola, z sąsiedztwa lub rówieśnik, którego często widują. W przeciwieństwie do nastolatków i dorosłych miłość u dzieci nie ma elementu seksualnego. Bardziej wiąże się z uczuciem sympatii do osoby.

Kiedy dziecko lubi spędzać czas z rówieśnikiem, bawić się z nim, dzielić się, tym co lubi i razem w coś grać, może w końcu określić to jako miłość. Ale w rzeczywistości chodzi po prostu o to, że jego towarzystwo jest dla niego szczególnie przyjemne. I zwykle ta miłość nie objawia się czymś więcej niż zabawą, trzymaniem za rękę lub niewinnym pocałunkiem.

Mimo to ta pierwsza miłość dzieci jest bardzo istotna w ich procesie socjalizacji. Wskazuje, że dziecko zdobywa umiejętności społeczne, uczy się nawiązywać więzi i zaczyna rozumieć otaczający je świat.

Jak się rodzą pierwsze miłości?

Może być zaskakujące, że dziecko, które jest tak młode, twierdzi, że się zakochało lub ma „chłopaka” lub „dziewczynę”. Jednak ma to sens w świetle etapu rozwoju, przez który przechodzi. Do tego momentu jego społeczny i emocjonalny świat ograniczał się zasadniczo do środowiska najbliższej rodziny. Jednak wraz z początkiem nauki, ten krąg się poszerza.

Tak więc, jeśli dziecko twierdzi, że jest zakochane, oznacza to, że robi postępy w procesie socjalizacji i włącza do swojego życia nowe znaczące osoby. Z drugiej strony na tym etapie dzieci odkrywają swoją tożsamość płciową. W konsekwencji zaczynają odczuwać zainteresowanie i ciekawość w stosunku do płci przeciwnej.

Ponadto dzieciństwo to etap eksploracji i zabawy. Poprzez tę zabawę dzieci naśladują dorosłych i ćwiczą wiele umiejętności. Obserwują relacje między rodzicami w domu i przyglądają się innym rodzajom romantycznych więzi między ciotkami, wujkami, dziadkami lub kuzynami i starszym rodzeństwem. W ten sposób tworzą własne wyobrażenie związku i zalotów i mogą je odtwarzać w kontaktach ze swoimi rówieśnikami.

Dorośli często nawet zachęcają maluchy do tego, pytając je, czy mają już chłopaka lub dziewczynę, albo czy ten wyjątkowy przyjaciel to TA osoba. W ten sposób pierwsza miłość dzieci stanowi rodzaj symbolicznej zabawy, która przyczynia się do poznawania relacji międzyludzkich.

Jak sobie radzić z pierwszą miłością dzieci?

Pierwsza miłość dzieci
Bądź blisko swojego dziecka podczas jego pierwszej miłości, słuchając go, prowadząc, a przede wszystkim kochając je.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Autorytarny styl rodzicielstwa: cechy i możliwe skutki dla dzieci

Dla dzieci ich pierwsza miłość jest ważna, a reakcja rodziców może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na ich rozwój. Dlatego proponujemy kilka zaleceń dotyczących działania w takiej sytuacji.

Reaguj spokojnie i naturalnie

Jeśli Twoje małe dziecko przyjdzie do Ciebie, mówiąc, że jest zakochane, zachowaj spokój i staraj się nie denerwować ani nie szokować. Pamiętaj, że jest to normalna część rozwoju i że miłość nie ma takich samych konotacji dla dzieci jak dla dorosłych. Traktuj to naturalnie.

Pozwalaj na wyrażanie emocji i zachęcaj do tego

Chociaż może się to wydawać zabawne lub tkliwe, dla Twojego dziecka jest to ważne uczucie, którym postanowiło się z Tobą podzielić. Poproś je więc, aby opowiedziało ci więcej i pozwól mu wyrazić, jak się czuje i co rozumie przez miłość.

Pamiętaj też, że zwierzając Ci się, dziecko dało wyraz zaufania i ważne jest, aby go nie zawieść. Dlatego nie rozmawiaj o tym z innymi bez zgody dziecka, ponieważ może się poczuć upokorzone lub wyśmiewane.

Nie wtrącaj się

Mając takie małe dzieci, możesz ulec pokusie, by interweniować w taki “związek”. Możesz chcieć powstrzymać to, co się dzieje albo zachęcić do tego. Niektórzy rodzice próbują powstrzymać dziecko przed deklaracją, że się zakochało. Korygują malucha, a nawet uniemożliwiają mu spędzanie czasu z wybranką. Inni mogą się nadmiernie zaangażować, zachęcając dziecko do zalotów.

Żadna z tych postaw nie jest właściwa. Najlepiej pozwolić dziecku odkrywać, żyć i eksperymentować bez ingerencji w rozwój tego rzekomego zauroczenia. Rolą rodziców powinno być po prostu umiejętne prowadzenie i wspieranie.

Skorzystaj z okazji, aby omówić kilka ważnych kwestii

Te pierwsze zaloty mogą prowadzić do rozmowy o kilku ważnych kwestiach, takich jak wyrażenie zgody. Możesz wytłumaczyć dziecku, że nie powinno nikogo zmuszać do okazywania uczuć, podobnie jak samo nie musi ich okazywać, jeśli nie chce.

Możesz również porozmawiać o przejawach miłości, które odpowiadają każdemu etapowi.  Wyjaśnij, że pewne zachowania, które może dostrzegać u swoich rodziców, ciotek, wujków lub starszego rodzeństwa, nie są odpowiednie dla dzieci.

Okaż empatię wobec dzieci, kiedy przeżywają swoją pierwszą miłość

Krótko mówiąc, pierwsza miłość dzieci nie powinna cię martwić, ale nie powinieneś też lekceważyć jej wartości. Twoim zadaniem będzie towarzyszenie dziecku w tym procesie (który może trwać tylko kilka dni). Skorzystaj też z okazji, by pomóc mu w zrozumieniu emocji i zarządzaniu nimi.

Podsumowując, nie śmiej się z wyznania się dziecka o miłości. Wręcz przeciwnie, pozwól mu dzielić się z tobą swoimi uczuciami i wspieraj je, jeśli ta „burza uczuć” (lub jej koniec) w końcu dotknie je negatywnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Amaya Aguirre, G. (2015). ¿ Existe el amor entre niños y niñas que tienen cuatro y cinco años de edad? (Doctoral dissertation, Universidad Autónoma de la Ciudad de México: Colegio de Ciencias y Humanidades: Licenciatura en Promoción de la Salud).
  • Villalobos Guevara, A. M. (1999). Desarrollo psicosexual. Adolescencia y salud1(1), 73-79. Disponible en: https://www.scielo.sa.cr/scielo.php?pid=S1409-41851999000100011&script=sci_arttext

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.