Piersi tak naprawdę nie zwisają po karmieniu piersią
Istnieje już wystarczająco dużo dowodów na to, że piersi tak naprawdę nie zwisają po karmieniu piersią, pomimo tego, co wiele osób może sądzić. Do niedawna uważano, że karmienie piersią ma negatywny wpływ na estetykę piersi. Dziś wiadomo, że tak nie jest.
To prawda, że piersi to jedna z tych części ciała, które w czasie ciąży ulegają największym zmianom. Jasne jest również, że ulegają one zmianom podczas karmienia piersią. Jednak piersi tak naprawdę nie zwisają z powodu karmienia piersią.
Zwiotczenie piersi może być konsekwencją ciąży. Ciąża wiąże się z wieloma zmianami w ciele kobiety, wśród których kilka przemian dotyczy piersi. Jednak samo karmienie piersią nie jest odpowiedzialne za te zmiany.
Zmiany piersi podczas ciąży i karmienia piersią
Piersi kobiety zaczynają się formować w okresie dojrzewania i zmieniają się przez całe życie. Wiek jest czynnikiem decydującym o ich wyglądzie. Oprócz tego zawsze następuje odnowienie komórek piersi w ramach cyklu menstruacyjnego.
To odnowienie zostaje przerwane, gdy kobieta zajdzie w ciążę. Piersi stają się wtedy organami produkującymi mleko. W tym procesie zwiększa się liczba kanałów, które przenoszą pokarm. Stają się też bardziej złożone, aby spełniać swoją funkcję odżywiania dziecka.
W czasie ciąży wzrasta również liczba laktocytów, czyli komórek produkujących mleko, a krążenie w tym obszarze wzrasta. Wszystko razem sprawia, że piersi stają się większe – w zasadzie nawet do półtora rozmiaru.
Wtedy w momencie porodu piersi mają już inny wygląd i strukturę. Co za tym idzie, wypełniają się mlekiem. Zwykle w ciągu pierwszych kilku miesięcy kobieta odczuwa je jako bardzo ciężkie, ale stopniowo zaczynają wracać do normalności.
Piersi tak naprawdę nie zwisają od karmienia piersią
Piersi powiększają się z powodu skutków ciąży. Następnie napełniają się mlekiem, co prowadzi do rozciągania skóry, a więc zwiększa się ich objętość. Takie rozciąganie powoduje, że skóra obwisa, a potem nie jest łatwo odzyskać jej jędrność i elastyczność.
Jednak dostępne dane naukowe wskazują, że piersi nie obwisają z powodu karmienia piersią. To właśnie procesy związane z ciążą prowadzą do istotnych zmian w piersiach. Do tego dochodzi oczywiście upływ czasu.
W rzeczywistości istnieje badanie z 2011 roku przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych (ASPS), które wyraźnie stwierdza, że piersi nie zwisają po karmieniu piersią. To obala powszechnie rozpowszechniony mit na ten temat.
Podkreśla się również fakt, że estetyka nie powinna być powodem do zaprzestania karmienia piersią. Karmienie piersią jest bardzo korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Ponadto nie generuje żadnych zmian w piersiach.
Jak zapobiegać zwiotczeniu podczas ciąży
Stwierdzono przypadek kobiet, które przeszły kilka ciąż i nie wykazują oznak zwiotczenia piersi. Z tego powodu wielu naukowców uważa, że na ten aspekt ma wpływ czynnik genetyczny. Uważa się, że zmiany zależą od jakości skóry matki.
Zwiotczenie częściej występuje u matek z nadwagą , palących lub starszych wiekiem. Z drugiej strony możliwe jest zapobieganie wiotczeniu piersi za pomocą kilku prostych środków, które należy podjąć po karmieniu piersią. Oto kilka sposobów, aby to zrobić:
Kontrola wagi podczas ciąży
Kobieta w czasie ciąży powinna przytyć od 25 do 35 funtów. Powyżej tej granicy możesz mieć nadwagę i w takich warunkach piersi po karmieniu piersią mogą łatwiej ulec zwiotczeniu.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Wskazówki dotyczące ćwiczeń podczas karmienia piersią
Stopniowa utrata wagi
Odchudzanie po ciąży to proces, który należy przeprowadzać stopniowo, aby nie zwiększać obwisłości piersi. Jeśli spadek wagi jest nagły, istnieje większa szansa, że skóra nie będzie w stanie przystosować się do zmian, a w konsekwencji Twoje piersi będą wiotczeć.
Noś wspierający biustonosz
Jak już wspomnieliśmy, piersi nie obwisają od karmienia piersią. Jednak niektóre matki uważają, że tak jest, ponieważ zaczynają zauważać obwisłe piersi po karmieniu piersią. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest używanie nieodpowiedniego stanika. Najlepiej poprosić lekarza o wskazanie, jaki rodzaj biustonosza należy nosić.
Wykonuj kilka prostych ćwiczeń
Czasami wystarczy prosty program ćwiczeń, aby zapobiec obwisaniu piersi po karmieniu piersią. Celem jest wzmocnienie mięśni i więzadeł podtrzymujących biust. Ćwiczenia z obciążeniem oraz pompki i deski są bardzo odpowiednie do tego celu.
Kilka innych wskazówek
Dobrym pomysłem może być również chłodzenie piersi. Wystarczy położyć kostkę lodu na piersiach i masować obszar okrężnymi ruchami przez minutę każdego dnia. Dobrym rozwiązaniem są ponadto naturalne olejki ujędrniające. Najlepsze są owoce dzikiej róży, olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek lub olej z awokado.
Inne odpowiednie środki zapobiegawcze to:
- Śpij dużo.
- Pij dużo wody.
- Stosuj zdrową dietę.
- Rzuć palenie.
- Chroń swoje piersi przed słońcem.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Ćwiczenia, które pomogą zwiększyć rozmiar twoich piersi
Ćwiczenia fizyczne mogą zapobiec wiotczeniu piersi
Bardzo wskazane jest, aby matka uprawiała sporty, takie jak pływanie, które nie tylko utrzymują jej formę, ale idealnie przyczynią się do odzyskania normalnego wyglądu piersi. Zaleca się również jogę i pilates.
Piersi tak naprawdę nie obwisają od karmienia piersią, więc nie ma powodu, aby pozbawiać siebie i swoje dziecko tego wspaniałego procesu. Im zdrowszy styl życia matki, tym mniejsze ryzyko, że po karmieniu piersią będzie miała obwisłe piersi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Bonyata, K. ¿Cuándo empezaré a producir leche?
Myth Prevents Successful Breastfeeding In Breast Augmentation Patients. (2011, 20 septiembre). News Powered by Cision. https://news.cision.com/american-society-of-plastic-surgeons/r/myth-prevents-successful-breastfeeding-in-breast-augmentation-patients,c9164073.
Rosada Navarro, Y., Delgado Medina, W., Meireles Ochoa, M. Y., Figueredo González, L. I., & Barrios García, A. (2019). Factores de riesgo que influyen en el abandono de la Lactancia Materna. 2017-2018. Multimed, 23(6), 1278-1293.