Umiejętne pielęgnacja stóp latem - o czym warto pamiętać?
Lato to pora roku, kiedy większość ludzi ma więcej wolnego czasu. To, oprócz dobrej pogody i rosnących temperatur, oznacza zmianę wielu naszych codziennych nawyków. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym jak ważna w tym okresie jest umiejętna pielęgnacja stóp.
Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że o tej porze roku stopy narażone są na infekcje i czynniki zewnętrzne, które mogą uszkodzić skórę. Zmiana butów, zajęcia na boso lub baseny tworzą idealne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów. Aby uniknąć tych problemów, chcielibyśmy podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami. Dzięki nim pielęgnacja stóp stanie się zupełnie łatwa.
Dlaczego pielęgnacja stóp latem jest ważna
Stopy to jedna z najważniejszych części ciała. Działają jako wsparcie, a jeśli zostaną w jakikolwiek sposób skrzywdzone, mogą poważnie wpłynąć na naszą zdolność chodzenia lub biegania. Mimo to wiele osób ma tendencję do ich zaniedbywania.
W okresach roku, takich jak lato, są narażone na więcej czynników wpływających na ich zdrowie, ponieważ ciepło i wilgoć tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi zakaźnych mikroorganizmów. Zajęcia na świeżym powietrzu zwiększają również ryzyko kontuzji lub modzeli.
To normalne, że ludzie często odwiedzają miejsca publiczne, takie jak baseny lub plaże, gdzie mają bezpośredni kontakt z bakteriami, grzybami i innymi elementami, które sprawiają, że ten obszar ciała jest wrażliwy. Z tego powodu infekcje i dolegliwości pojawiają się szybko. Jak zatem zadbać o stopy latem?
Wskazówki dotyczące pielęgnacji stóp latem
Jak wyjaśnia badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym Annals of Family Medicine, latem obserwuje się znaczny wzrost częstości występowania problemów ze stopami. Jednym z takich przykładów jest to, jak często puchną z powodu gromadzenia się płynu, co może być bardzo niewygodne.
Również noszenie otwartego obuwia, takiego jak sandały lub klapki, sprawia, że obszar ten jest bardziej narażony na problemy. W przeciwieństwie do tego, noszenie butów z dobrym wsparciem i osłonami sprawia, że uderzenia są bardziej amortyzowane. Zobaczmy szczegółowo kilka zaleceń dotyczących pielęgnacji stóp latem.
1. Wybierz odpowiednie obuwie
Ważne jest, aby pamiętać, jakie obuwie powinno być używane w każdej sytuacji i miejscu. Japonki nie nadają się do ćwiczeń ani długich spacerów. Zaleca się jednak noszenie ich, aby chronić się podczas chodzenia w mokrych miejscach.
Powodem jest to, że, jak wspomnieliśmy wcześniej, w obszarach wilgotnych grzyby łatwiej się rozmnażają. Dlatego nie jest wskazane chodzenie boso pod wspólne prysznice, dostęp do basenów czy przebieralni.
Dowiedz się więcej: Piękne stopy – oto 7 cennych porad
2. Nie udostępniaj przedmiotów do użytku osobistego
Obuwie, ręczniki i inne przedmioty osobistego użytku nie powinny być udostępniane. Środki te pomagają zmniejszyć ryzyko infekcji i są częścią dobrej higieny. Używanie tych samych przedmiotów, co inne osoby, może powodować grzybicę stóp i inne zakaźne choroby stóp.
3. Utrzymuj odpowiednią higienę
Jeśli chodzi o pielęgnację stóp latem, nie wystarczy po prostu umyć je wodą z mydłem. W przypadku kontaktu z wodą, czy to pod prysznicem, po wyjściu z morza, czy podczas przebywania w basenach, trzeba je dokładnie wysuszyć. Suszenie powinno obejmować obszar między palcami a paznokciami.
4. Używaj kremów przeciwsłonecznych
Skóra w tym obszarze jest również wrażliwa na oparzenia słoneczne. Z tego powodu wskazane jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych na podbiciu, a nawet na podeszwie. Według artykułu opublikowanego w Journal of Clinical and Esthetic Dermatology filtr przeciwsłoneczny minimalizuje ataki UV i jest kluczem do zapobiegania fotostarzeniu.
Stopy, podobnie jak inne części ciała, należy chronić przed słońcem za pomocą dobrego kremu przeciwsłonecznego.
5. Zastosuj produkty nawilżające
Letnie warunki pogodowe powodują wysuszenie i pękanie stóp . Aby temu zapobiec, nakładaj krem nawilżający kilka razy dziennie. Dobrym pomysłem jest również użycie oleju kokosowego, wazeliny i innej substancji nawilżającej.
Inne wskazówki dotyczące pielęgnacji stóp
- Należy podkreślić, że niezależnie od przypadku najlepiej używać sandałów, które są stabilne i dobrze wspierają stopę. Zmniejsza to ryzyko upadku lub potknięcia.
- Z drugiej strony nie zaleca się stosowania trwałych lakierów do paznokci. Mogą powodować reakcje alergiczne, a także zmniejszać pocenie się tego obszaru, ułatwiając namnażanie się mikroorganizmów.
- Próba usunięcia modzeli lub szorstkości za pomocą pilników nie jest najlepszą opcją. Mogą powodować rany, które łatwo mogą się zarazić.
Skonsultuj się z podiatrą
W przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów, zwłaszcza jeśli masz już problem ze stopami, najlepiej udaj się do specjalisty. Częste wizyty u podiatry pomagają nam dbać o nasze stopy w bardziej uporządkowany sposób w ciągu tygodnia, aby zachować ich zdrowie tego lata.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tiivel J. Foot care: a step in the right direction. Perspectives. 1999;23(2):22-25.
- Steglińska, A., Jachowicz, A., Szulc, J., Adamiak, J., Otlewska, A., Pielech-Przybylska, K., & Gutarowska, B. (2019). Factors influencing microbiological biodiversity of human foot skin. International Journal of Environmental Research and Public Health, 16(18). https://doi.org/10.3390/ijerph16183503
- McRitchie, M., Branthwaite, H., & Chockalingam, N. (2018). Footwear choices for painful feet – an observational study exploring footwear and foot problems in women. Journal of Foot and Ankle Research, 11(1). https://doi.org/10.1186/s13047-018-0265-2
- Miikkola, M., Lantta, T., Suhonen, R., & Stolt, M. (2019). Challenges of foot self-care in older people: A qualitative focus-group study. Journal of Foot and Ankle Research, 12(1). https://doi.org/10.1186/s13047-019-0315-4
- Nardin, R. A., Fogerson, P. M., Nie, R., & Rutkove, S. B. (2010). Foot temperature in healthy individuals: Effects of ambient temperature and age. Journal of the American Podiatric Medical Association, 100(4), 258–264. https://doi.org/10.7547/1000258
- Liu, F., Allan, G. M., Korownyk, C., Kolber, M., Flook, N., Sternberg, H., & Garrison, S. (2016). Seasonality of ankle swelling: Population symptom reporting using google trends. Annals of Family Medicine, 14(4), 356–358. https://doi.org/10.1370/afm.1953