Problemy z paznokciami? Poznaj te naturalne sposoby

Problemy z paznokciami? Poznaj te naturalne sposoby
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Wiele różnych rzeczy może powodować problemy z paznokciami. Wszystkie te dolegliwości wyglądają dość nieprzyjemnie. Stan czyichś paznokci może również wiele powiedzieć o zdrowiu tej osoby.

Paznokcie to zrogowaciałe kawałki skóry, które chronią palce rąk i stóp. Paznokcie zbudowane są z keratyny, włóknistego i twardego białka, które tworzy warstwy w paznokciu. Kiedy Twoje paznokcie wyglądają dobrze, najczęściej oznacza to, że wszystko jest w porządku z Twoim zdrowiem. Ale jeśli twoje paznokcie są słabe lub mają dziwny kolor, warto zwrócić na to uwagę.

Jeśli chodzi o estetyczny wygląd paznokci, higiena ma tutaj kluczowe znaczenie w każdym znaczeniu tego słowa. Dobry wygląd paznokci zależy od wszystkich czynników, które można ocenić wzrokiem. Z tego powodu istnieją różne rodzaje produktów kosmetycznych i zabiegów, mających na celu poprawić prezencję naszych paznokci.

Różnorodność jest przyprawą życia, prawda?

Najlepszą rzeczą, jaką możemy doradzić jest to, że jeśli chcesz zadbać o swoją urodę, wybierz naturalne kosmetyki, zanim sięgniesz po produkty chemiczne.

Odżywka, lakier do paznokci, zmywacz do paznokci i inne produkty do higieny dłoni, które wydają się na pozór nieszkodliwe, mogą wpływać na jakość Twoich paznokci.

W rzeczywistości mogą powodować pojawienie się grzybicy, ran, plam, nieprzyjemnych zapachów, wrastających paznokci (problem ten powoduje nieumiejętne przycinanie), a czasami nawet utratę paznokci.

W tym artykule podzielimy się z Tobą najlepszymi naturalnymi metodami leczenia różnych często pojawiających się problemów z paznokciami.

Naturalne sposoby na problemy z paznokciami

Grzybica jest jednym z najczęstszych problemów z paznokciami. To infekcja, która całkowicie rujnuje zdrowie Twoich paznokci. Grzybica może być spowodowana złym stanem higieny, wilgotnością lub bardzo ciepłym otoczeniem. Grzyb żywi się keratyną.

swędzące stopy - problemy z paznokciami

Aby naturalnie walczyć tę nieprzyjemną chorobę, najlepiej użyć olejku z drzewa herbacianego, który jest silnym środkiem antyseptycznym. Jest równie skuteczny, jak laboratoryjne kremy przeciwgrzybicze i maści.

Co zrobić

 • Nałóż olejek po prysznicu i osuszeniu stóp.
 • Nałóż kilka kropel na zarażony paznokieć i pozostaw do wyschnięcia.
 • Powtarzaj to każdego dnia po prysznicu, dopóki nie zauważysz znaczącej poprawy.

2. Sposób na kruche paznokcie

To kolejny częsty problem z paznokciami. Pękanie może być spowodowane wieloma czynnikami, od ogólnego stanu zdrowia po ciągłe narażanie paznokci na kontakt z produktami, które osłabiają keratynę. Jeśli chcesz wyleczyć paznokcie naturalnymi sposobami, zalecamy dbanie o dietę i spożywanie większej ilości produktów bogatych w wapń, takich jak mleko, ser i orzechy.

kobieca dłoń eksponująca paznokcie - problemy z paznokciami

Innym sposobem na wzmocnienie paznokci może być:

 • Olejek migdałowy i mleko. Dokładnie zmieszaj te dwa składniki, a następnie nałóż na paznokcie. Po 2 minutach spłucz wodą.
 • Olej kokosowy. Masuj paznokcie ciepłym olejem, a następnie pozostaw na minutę.
 • Olejek arganowy. Wykonuj masaż olejkiem przez 2 minuty jako element Twojego manicure.

3. Popękane paznokcie

Substancje chemiczne, takie jak środki czyszczące, cytrusy i niektóre substancje ścierne mogą pogarszać stan paznokci. Zapobiegają ich wzrostowi i powodują, że często pękają.

Wiemy, że paznokcie są częścią ciała, która ma kontakt z niemal wszystkim. Jednak musimy się nimi zająć. Pamiętaj, że paznokcie to wskaźnik ogólnego stanu zdrowia.

łamiący się paznokieć - sposoby na paznokcie

Co zrobić

 • Zakładaj rękawiczki podczas sprzątania.
 • Od czasu do czasu nałóż na paznokcie specjalną odżywkę, żeby chronić je przed czynnikami zewnętrznymi.
 • Spożywaj pokarmy, które przyspieszają wzrost paznokci, takie jak mleko, jajka, awokado i szpinak.
 • Co tydzień rób manicure i pedicure. Oczywiście nie oznacza to, że jest to pozycja obowiązkowa. Po prostu dobrze jest upewnić się, że paznokcie rosną prawidłowo oraz zadbać o ich stan.

4. Wrastające paznokcie

Jeśli chodzi o problemy z paznokciami, wrastanie paznokci jest prawdopodobnie jednym z najbardziej irytujących oraz bolesnych.

Często jest spowodowane noszeniem niedobranego obuwia, deformacją paznokci, zaniedbaniem oraz nieprawidłowym obcinaniem. Najczęściej dotyka paznokci dużych palców stóp, ale może dotyczyć również pozostałych paznokci.

Wrastający paznokieć problemy z paznokciami

Co zrobić

 • Zanurz objęty problemem paznokieć w ciepłej wodzie na kilka minut, a następnie dokładnie osusz.
 • Delikatnie wmasuj w chore miejsce oliwę z oliwek lub olejek migdałowy.
 • Umieść mały kawałek mokrego wacika pod paznokciem.
 • Kiedy paznokieć wyschnie, obetnij go ostrożnie czystą i ostrą obcinaczką do paznokci.
 • Obetnij go na prosto, nadając mu prostokątny kształt.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.