Picie kawy - poznaj sposoby, dzięki którym ten zwyczaj będzie zdrowy!
Kawa jest napojem powszechnie spożywanym na całym świecie i jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy i niezbędnych minerałów. Musimy jednak dostosować picie kawy do naszych indywidualnych wymagań fizycznych i psychologicznych. To bardzo istotne ze względu na stymulujący wpływ kofeiny. Czy wiesz, jakie są skutki może przynieść picie kawy?
Efekty, jakie daje picie kawy
Kawa to produkt spożywczy, któremu przypisuje się wiele korzyści i właściwości. Najważniejsze efekty, jakie może przynieść picie kawy, to:
Zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2
U osób, które regularnie piją kawę prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę może być mniejsze o 25 do 40%.
Spożywanie kawy zwiększa poziom niektórych białek osocza odpowiedzialnych za regulację aktywności testosteronu i estrogenu. To z kolei zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2.
Picie kawy zmniejsza ryzyko chorób wątroby
Spożywanie kawy wiąże się również z zapobieganiem marskości wątroby. Tą śmiertelną chorobę powoduje najczęściej nadmierne spożywanie alkoholu ale także wirusowe zapalenie wątroby typu B. Ponadto istnieją inne badania sugerujące, że picie kawy zmniejsza ryzyko raka wątroby o 40%.
Zobacz także: Stan zapalny wątroby – naturalne lekarstwa
Picie kawy dostarcza organizmowi przeciwutleniaczy
Kawa zawiera wiele składników odżywczych niezbędnych dla naszego organizmu. Chodzi tu głownie o witaminy z grupy B. Niacyna, ryboflawina i kwas pantotenowy są niezbędne dla naszego układu nerwowo-mięśniowego.
W kawie występują również minerały takie jak potas, mangan i magnez. Ich odpowiedni poziom zapewnia dobre funkcjonowanie procesów biochemicznych zachodzących w naszym ciele.
Kawa symuluje ośrodkowy układ nerwowy
Kofeina jest najczęściej spożywaną substancją pobudzającą na świecie. Jej spożycie zwiększa poziom dopaminy i noradrenaliny, które przyspieszają aktywność mózgu. W konsekwencji następuje wzrost poziomu energii, czasu reakcji i poprawa funkcji poznawczych w ogóle. Dlatego właśnie picie kawy jest szeroko stosowane wśród studentów i pracowników umysłowych.
Jednak kawa przynosi również liczne skutki uboczne, takie jak zgaga lub powstawanie wrzodów w przewodzie pokarmowym. Ponadto wpływa na podwyższony poziom lęku i zwiększenie ciśnienia krwi a także może powodować bezsenność itp. Dlatego picie kawy jest przeciwwskazane w pewnych przypadkach, które zobaczymy poniżej.
Przeczytaj również: Rozstrój nerwowy – 8 środków na jego opanowanie
Nawyki dotyczące zdrowego picia kawy
Aby spożywać kofeinę w odpowiedzialny i świadomy sposób, musimy wziąć pod uwagę czynniki opisane poniżej.
Grupy ryzyka
Istnieją pewne grupy ludzi. które cierpią na określone zaburzenia fizyczne lub psychiczne. Osoby należące do tych grup nie powinny przekraczać konkretnych dawek kofeiny lub też muszą całkowicie wyeliminować ją ze swojej diety.
Przeczytaj uważnie i zastanów się, czy nie występuje u ciebie którakolwiek z cech, które wymieniamy poniżej. Jeśli tak jest, zalecamy konsultację z lekarzem specjalistą w celu ustalenia, czy spożywanie kawy jest przeciwwskazane w danym przypadku.
- Ciąża lub okres laktacji. Kofeina może być przekazywana dziecku przez matkę, co negatywnie wpływa na jego rozwój oraz generuje stres i niepokój.
- Anemia. Jeśli masz niedobory żelaza i przyjmujesz suplementację, wskazane jest kontrolowanie spożycia kofeiny, ponieważ utrudnia ona prawidłowe wchłanianie tego minerału.
- Leczenie farmakologiczne. W niektórych przypadkach kofeina może nasilać działania niepożądane leków, dlatego w trakcie leczenia należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
- Bezsenność lub lęk. Spożywanie kofeiny jest całkowicie przeciwwskazane dla osób cierpiących na zaburzenia snu lub przechodzące kryzys lękowy.
- Osteoporoza. Podobnie jak w przypadku wchłaniania suplementów żelaza, kofeina utrudnia prawidłowe przyswajanie wapnia w organizmie.
- Nadciśnienie tętnicze. Kawa może podwyższać ciśnienie krwi, dlatego należy skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia zalecanych ilości tego napoju.
- Zapalenie błony śluzowej żołądka. Kofeina może podrażniać błony śluzowe żołądka, powodując dyskomfort u osób, które cierpią na jakąś dolegliwość lub patologię związaną z układem trawiennym.
Włącz picie kawy do zdrowej i zbilansowanej diety
Niestety wielokrotnie popełniamy błąd przy piciu kawy, gdy dodajemy do niej cukier, mleko skondensowane, a nawet śmietanę. Najczęściej pijąc kawę jemy też ciastka, słodycze, ciasta lub inne przemysłowe wyroby cukiernicze. W takich przypadkach to nie kawa jest szkodliwa, ale kalorie i przetworzone tłuszcze towarzyszące jej konsumpcji.
Wskazane jest, aby włączyć kawę do naszej diety dodając do niej napoje warzywne (mleko kokosowe, migdałowe lub sojowe). Można też podawać ją z niesłodzonym mlekiem i zdrowymi dodatkami takimi, jak owoce lub produkty pełnoziarniste. W ten sposób nie tylko uzyskamy korzyści wynikające z konsumpcji kawy, ale także będziemy utrwalać dobre nawyki żywieniowe.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Barone, J. J., & Roberts, H. R. (1996). Caffeine consumption. Food and Chemical Toxicology. https://doi.org/10.1016/0278-6915(95)00093-3
- de Mejia, E. G., & Ramirez-Mares, M. V. (2014). Impact of caffeine and coffee on our health. Trends in Endocrinology and Metabolism. https://doi.org/10.1016/j.tem.2014.07.003
- Esquivel, P., & Jiménez, V. M. (2012). Functional properties of coffee and coffee by-products. Food Research International. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2011.05.028