Perfumy feromonowe - czy naprawdę działają?
Perfumy feromonowe to kosmetyki, którym przypisuje się wielką moc: siłę pociągu seksualnego. Hipoteza ta sięga XX wieku, kiedy to mówiono o pożądaniu, jakie powstaje między mężczyzną i kobietą z powodu wydzielanego przez nich zapachu.
Uważa się, że perfumy feromonowe zwiększają naszą atrakcyjność. Z tego właśnie powodu są tak chętnie kupowane przez coraz szersze grono osób.
To zapach, który zachowujesz na specjalne okazje, sekretny kosmetyk, którym nie chcesz się dzielić, być może nawet Twój ulubiony. Ale czy perfumy feromonowe naprawdę są wystarczająco skuteczne, aby sprawić, że inni zaczną postrzegać Cię jako atrakcyjniejszą osobę?
Czym są feromony i jak wpływają na zachowania seksualne?
Termin „feromon” ma greckie korzenie i oznacza „powodować podniecenie”. To naturalne substancje chemiczne wytwarzane przez organizm.
Chociaż substancje te jako takie nie mają zapachu, mają wywoływać reakcje poprzez zapach. Narząd, który je wyczuwa, nosi nazwę narządu lemieszowo-nosowego i jest odpowiedzialny za wykrywanie substancji powodujących u ludzi zmiany behawioralne w aspektach społecznych, rodzicielskich i seksualnych.
Badania udowodniły, że zwierzęta komunikują się za pomocą tych substancji, powodując stereotypowe lub endokrynologiczne zachowania w receptorach.
Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób feromony działają na ludzkie zachowania seksualne.
Wczesne badania wykazały, że naturalny zapach wydobywający się z męskiego ciała, a także pot i hormony sprawią, że kobiety są bardziej płodne, regulują cykl menstruacyjny i pomagają przejść bezobjawową menopauzę. Z kiolei feromony żeńskie mogą synchronizować okresy między kobietami będącymi w stałym kontakcie i zwiększać pożądanie seksualne.
Przemysł perfumeryjny wykorzystuje związek między feromonami a atrakcyjnością seksualną, aby wprowadzać do swoich produktów cechy charakterystyczne i sprzedawać zapachy, które miałyby wzbudzać pożądanie.
Czym charakteryzują się perfumy feromonowe?
Perfumy feromonowe zawierają kopie substancji chemicznych wydychanych przez człowieka. Elementy te są syntetyzowane w laboratorium, aby przekształcić je w dodatek kosmetyczny. Kiedyś reprodukcjami stosowanymi w balsamach były feromony zwierzęce.
Kampanie reklamowe podejmowane przez marki związane są z teorią uwodzenia poprzez rozpylanie kilku kropel perfum na skórze szyi i nadgarstków. Sprzedawane są jako afrodyzjaki, które po dostaniu się do narządu lemieszowo-nosowego przyciągają uwagę płci przeciwnej i poprawiają życie seksualne.
Niektórzy ufają skuteczności tych produktów, ale są też tacy, którzy debatują nad zdolnością zapachów do wywoływania u ludzi uczucia pożądania. Niektórzy po prostu twierdzą, że nie wywierają one żadnego wpływu.
Istnieją 3 reprodukcje substancji chemicznych ludzkiego pochodzenia najczęściej używanych w perfumach:
- Androstenon: związany z zapachem moczu i potu. Jest produkowany w jądrach i uważa się, że promuje atrakcyjność seksualną.
- Androstenol: obecny w męskim pocie. Sugeruje się, że może to być ludzki feromon, który może wpływać na zwiększenie podniecenia seksualnego u kobiet.
- Androstendion: kobiety produkują go w jajnikach, a mężczyźni w jądrach. To substancja związana z identyfikacją płci przeciwnej. Zakłada się, że kiedy kobiety owulują, a mężczyźni wyczuwają ten feromon, poziom testosteronu wzrasta, co prowadzi do wzmagania pociągu seksualnego.
Przeczytaj również: Co wywołuje fetysze seksualne i jakie mają one znaczenie?
Czy perfumy feromonowe są skuteczne?
Debata na temat prawdziwości ludzkich feromonów jest coraz szersza. Inne badania wskazują, że wzór chemiczny niektórych ludzkich feromonów nie jest jeszcze znany.
Mówi się, że rzekome działanie tych substancji jest po prostu czymś promowanym przez literaturę i kino, które postrzegają je jako symbol pociągu seksualnego, romantyzmu i sukcesu w poszukiwaniu partnera. W rzeczywistości oznaczają perfumy feromonami jako mistyfikację reklamową.
Royal Society Open Science opublikowało eksperyment analizujący prawdopodobny wpływ na kandydatów stosujących w kontekście zmiany postrzegania płci. Obrana hipoteza nie została jednak potwierdzona. Jednak niektóre opinie uważają, że ludzkie feromony mogą istnieć i być może badania były błędne.
Dlatego niezbędne są dalsze badania w środowisku naukowym, aby stwierdzić, czy perfumy, których głównym składnikiem są syntetyzowane feromony, rzeczywiście prowokują romantyzm w parach.
Atrakcyjność seksualna wykracza poza perfumy
W przypadku wątpliwości co do mocy ludzkich feromonów warto nie przypisywać chemii seksualnej wyłącznie perfumom. Tradycyjne metody nie wymagają tak wielu eksperymentów, aby udowodnić, że są dobre. Zarówno wizerunek, jaki prezentujesz, jak i Twoja osobowość sprzyjają seksapilowi.
Oczywiście oprócz interakcji oraz odpowiednich słów i nastawienia, możesz się też zdecydować na stosowanie perfum. Nie muszą one jednak zawierać feromonów. Perfumiarze twierdzą, że istnieje wiele przyjemnych i atrakcyjnych zapachów. Należy do nich jaśmin, lawenda i przyprawy korzenne, które również dobrze mogą wzbudzać seksualne pożądanie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bartoli D, Angel M. Comunicación química en los humanos: la influencia en mujeres de la feromona androstenona en la percepción de fotografías de personas. Fundamentos en Humanidades. Vol. 11. Núm. 22. pp. 165-178. Argentina; 2010. https://www.mendeley.com/catalogue/d5b4ed39-3697-3825-adfe-39ff83b85f2e/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7B116824a6-9214-48b2-a157-103423f5d0b7%7D
- Benton D, Wastell V. Efectos del androstenol en la excitación sexual humana. Psicología Biológica. Vol. 22. Núm. 2. pp. 141-147. Reino Unido. [Disponible online desde 2002]. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0301051186900414
- Fullá J, Naser A, Nazar R, Varas M. El órgano vomeronasal humano. Revista de otorrinolaringología y cirugía de cabeza y cuello. Vol. 68. Núm. 2. Chile; 2008. https://pesquisa.bvsalud.org/portal/resource/pt/lil-503425
- García L. Olores: de la atracción sexual a la producción de neuronas. Universidad Nacional Autónoma de México. México; 2016. https://ciencia.unam.mx/leer/541/Olores_de_la_atraccion_sexual_a_la_produccion_de_neuronas
- Guevara Guzmán R. ¿Cuál es el papel de las feromonas en la conducta sexual humana? Revista de la Facultad de Medicina. Universidad Nacional Autónoma de México. Vol. 47. Núm. 1. México; 2004. https://www.medigraphic.com/pdfs/facmed/un-2004/un041e.pdf
- Hare R, Rhodes G, Schlatter S, Simmons L. Las feromonas humanas putativas específicas del sexo no afectan la percepción de género, las calificaciones de atractivo o los juicios de infidelidad de las caras de sexo opuesto. Royal Society Open Science. Reino Unido; 2017. https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsos.160831