Perforacja przegrody nosowej: przyczyny, objawy i leczenie
Na ryzyko wystąpienia problemu, jakim jest perforacja przegrody nosowej, szczególnie narażeni są osoby zażywające kokainę. Nie jest to jednak jedyny czynnik, jaki może powodować tę przypadłość. W tym artykule wyjaśniamy wszystko na tego schorzenia.
Perforacja przegrody nosowej to patologia, która wpływa na nos. W niektórych przypadkach problem ten może nie powodować żadnych objawów. Nawet wówczas jednak wiąże się z wysokim ryzykiem powikłań.
Częstość występowania opisywanego schorzenia wzrasta, ponieważ jego dominujące przyczyny to zażywanie kokainy i niektóre zabiegi chirurgiczne, takie jak septoplastyka. Obie sytuacje są dziś bardzo powszechne.
Perforacja przegrody może wymagać leczenia medycznego lub chirurgicznego. W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.
Czym jest perforacja przegrody nosowej?
Nos jest złożoną strukturą niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania procesu oddychania. Wyposażony jest w dwa otwory zwane nozdrzami, które filtrują powietrze. W ten sposób może dotrzeć do płuc czystsze, wilgotne i cieplejsze, zapobiegając infekcjom lub urazom.
Nozdrza są oddzielone od siebie przegrodą nosową. To struktura złożona z chrząstki i kości, która pionowo dzieli nos. Tworzy wewnętrzną ścianę obu otworów. W ten sposób ułatwia przepływ powietrza.
Perforacja przegrody nosowej polega na wytworzeniu się ubytku w tej części nosa. W zależności od tego, jak duży jest otwór, mogą wystąpić mniej lub bardziej poważne objawy.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Nieżyt nosa i astma -co łączy te dwie choroby?
Przyczyny perforacji przegrody
Etiologia tego schorzenia jest bardzo zróżnicowana. Dzieje się tak dlatego, że jako częściowo chrzęstna struktura jest wrażliwa na niektóre czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na tkankę.
Jedną z najczęstszych przyczyn tego problemu jest wykonanie zabiegu chirurgicznego w okolicy nosa. Perforacja może pojawić się jako powikłanie po plastyce nosa, zwłaszcza gdy ta odbywa się w celu wyeliminowania problemów z oddychaniem.
Plastyka nosa to operacja, która pozwala zmodyfikować kształt nosa, zarówno w celach estetycznych, jak i poprawy jakości oddychania.
Z drugiej strony, jak wyjaśniono w podręczniku MSD, może pojawić się również po infekcji lub urazie. Tutaj moglibyśmy włączyć ingerencje w okolice nosa – nawet umieszczenie kolczyka, który przechodzi przez przegrodę.
Inne przyczyny tego problemu
Inną z najbardziej istotnych przyczyn jest zażywanie narkotyków przez nos. Z tą patologią w szczególności kojarzy się kokainę. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Szpitalu Santa Creu i Sant Pau, to obecnie jedna z głównych przyczyn tego zjawiska.
Substancja ta powoduje, że naczynia krwionośne w nosie kurczą się. Wówczas, ze względu na niewystarczającą ilość krwi, tkanka ulega uszkodzeniu i może zostać przebita.
Jednak nie tylko narkotyki niosą za sobą ryzyko wystąpienia perforacji przegrody, ale także wiele innych czynników. Na przykład niektóre spraye lecznicze na bazie kortykosteroidów, podobnie stosowanie czystego tlenu przez maskę lub gogle nosowe.
Wreszcie kolejną przyczyną tej patologii jest narażenie na chemikalia lub substancje toksyczne. Dzieje się tak głównie u osób pracujących w przemyśle chemicznym lub fabrykach.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Strupy na nosie – domowe sposoby, by się ich pozbyć
Jakie objawy powoduje perforacja przegrody nosowej?
Objawy perforacji przegrody zależą od wielkości powstałego ubytku. Może być on bardzo mały, mniejszy niż jeden centymetr, ale nawet osiągnąć dwa centymetry.
Jeśli pojawiają się symptomy, zwykle opierają się na nawracających krwawieniach z nosa (łac. Epistaxis). Mogą być obfite i niepokojące, ponieważ nozdrza są bardzo mocno unaczynione.
W niektórych przypadkach zamiast krwawienia pojawia się katar, czyli wydzielina z nosa. Ponadto często zdarza się, że wokół otworu tworzą się strupki, co prowadzi do poczucia niedrożności podczas oddychania, tak jakby nozdrza były zablokowane.
Wspólne dla zmagających się z tym problemem jest również doświadczenie bólu głowy lub nosa. Innym charakterystycznym objawem perforacji przegrody jest świszczący oddech. Przypomina on piszczący dźwięk, jak syk, i występuje podczas oddychania. Dzieje się tak, ponieważ powietrze przechodzi przez otwór przy każdym wdechu lub wydechu.
Wreszcie perforacja przegrody może mieć estetyczne konsekwencje. Według „Heredian Medical Journal” ta patologia może powodować – i dzieje się tak w większości przypadków – wadę rozwojową polegającą na deformacji nosa zewnętrznego. Wówczas końcówka nosa zaczyna kierować się w dół.
Leczenie
Istnieją różne sposoby leczenia tej patologii. Wybór zależy od objawów i wielkości otworu. W wielu przypadkach wystarczające jest podejście medyczne. Stosuje się maść wykonaną z bacytracyny lub mupirocyny. To substancje, które łagodzą strupy w obszarze ubytku.
Można również stosować roztwór soli fizjologicznej. Należy go podawać w aerozolu do nosa. Podobnie jak maść, pomaga zmniejszyć powstawanie strupów i wrzodów.
W niektórych przypadkach konieczna jest operacja. Aby ją wykonać, można użyć tkanek z innej części ciała pacjenta. Czasem do uszczelnienia otworu używa się także materiałów sztucznych.
Inne zabiegi chirurgiczne
W Hospital Clinic w Barcelonie wykonuje się alternatywny zabieg chirurgiczny polegający na rekonstrukcji przegrody nosowej. Do tego zabiegu używa się płata pobranego z tkanki włóknistej otaczającej czaszkę (nazywa się to płatem okołoczaszkowym).
Najpierw wykonuje się nacięcie na skórze głowy, skąd pobierana jest tkanka. Następnie tworzony jest otwór przez kość czołową. Stamtąd wprowadza się tkankę, aż zostanie umieszczona nad jamą nosową. W ten sposób formowana jest cała przegroda i usuwana jest perforacja.
Zaletą tej metody jest to, że jest bezbolesna, a pacjent szybko wraca do zdrowia. Ponadto nie ma widocznych blizn – blizna znajduje się tylko z tyłu czaszki, lecz jest zamaskowana.
Jak rozpoznaje się perforację przegrody nosowej?
Aby zdiagnozować perforację przegrody, lekarz musi poznać objawy i wykonać obserwację jamy nosowej. Z tego powodu stosuje się badania uzupełniające, które pozwalają wyraźnie zobaczyć wnętrze nosa.
Jedną z najczęściej stosowanych metod jest endoskopia. Polega na wprowadzeniu małej rurki, która przenosi kamerę przez nozdrza. Ponadto przez tę rurkę można wprowadzić inne narzędzia, które pomagają usunąć strupy. Można nawet pobrać próbki tkanek.
Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Journal of Radiology” jednym z najbardziej przydatnych testów diagnostycznych jest tomografia komputerowa. Zwłaszcza u osób zażywających kokainę.
Perforacji przegrody nosowej można uniknąć
Ważne, aby wiedzieć i pamiętać, że w wielu przypadkach można zapobiec perforacji przegrody. Zwykle pojawia się bowiem w wyniku donosowego zażywania leków lub substancji drażniących.
Dlatego, oprócz unikania takich nawyków, ważne jest, aby chronić nozdrza, jeśli pracujesz w przemyśle chemicznym lub fabrykach. Ponadto zawsze należy skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia niektórych z wymienionych przez nas objawów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Medina, R., Espinós, M. A., Bartumeus, P., Tamarit, J. M., & Vilar, J. (2009). Perforación del tabique nasal en consumidores de cocaína: Importancia de la tomografía computarizada. Radiologia, 51(1), 90–92. https://doi.org/10.1016/S0033-8338(09)70411-4
- Nariz en silla de montar. (n.d.). Retrieved November 9, 2020, from http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1018-130X2014000200010
- Perforación del tabique – Trastornos otorrinolaringológicos – Manual MSD versión para público general. (n.d.). Retrieved November 9, 2020, from https://www.msdmanuals.com/es-co/hogar/trastornos-otorrinolaringológicos/trastornos-de-la-nariz-y-de-los-senos-paranasales/perforación-del-tabique
- Neumann, Andreas, Carolina A. Morales-Minovi, and Hans-Jürgen Schultz-Coulon. “Cierre de las perforaciones del tabique nasal mediante colgajos «en puente».” Acta Otorrinolaringológica Española 62.1 (2011): 31-39.
- Puiggrós, I. V., Olmo, A. P., Ramón Montserrat, J., Hospital De La, G., Creu, S., & Pau, S. (n.d.). Libro virtual de formación en ORL PATOLOGÍA DEL SEPTUM NASAL. SEPTOPLASTIA.
- Molina, Purificación Contreras, et al. “Complicaciones nasales y orbitarias secundarias al abuso de cocaína inhalada.” Acta Otorrinolaringológica Española 63.3 (2012): 233-236.
- Keskin, Duygu, Cemal Cingi, and Ibrahim Sayin. “Puesta al día de la terapia con corticoides intranasales.” Incidencia de la queratitis infecciosa y resultados de 351 712 procedimientos de cirugía refractiva con láser excimer (2014): 521.