Zatkany nos? Poznaj najlepsze domowe sposoby

Zatkany nos? Poznaj najlepsze domowe sposoby

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia, 2019

Są okresy w roku, gdy niemalże każdemu z nas dokucza katar, a zatkany nos dokucza nam do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie spokojnie oddychać. Taka sytuacja może być następstwem przeziębienia lub grypy, zapalenia zatok czy rozmaitych alergii.

Bez względu jednak na przyczynę kataru, objawy zwykle są takie same: zatkany nos i trudności z oddychaniem, zwłaszcza gdy nie jesteśmy przyzwyczajeni do oddychania przez usta (czego z resztą specjaliści nie zalecają, uznając taką praktykę za niezdrową).

Poznaj dziś z nami sprawdzone, domowe sposoby, dzięki którym naturalnie udrożnisz górne drogi oddechowe i w krótkim czasie zapomnisz o katarze. Jeśli ta nieprzyjemna dolegliwość dopada Cię regularnie, dokładnie przeanalizuj jej przyczyny i postaraj się zwalczyć ją z pomocą natury. Pomożemy Ci w tym!

Zatkany nos? – Przyczyny przekrwienia błony śluzowej nosa

Poniżej wyszczególniamy najbardziej popularne przyczyny kataru. Zastanów się, które z nich mogą dotyczyć właśnie ciebie.

Reakcje alergiczne

Bez wątpienia najczęstszą przyczyną utrudniającego oddychanie kataru są rozmaite reakcje alergiczne. Być może jesteś uczulony na kurz, pyłki kwiatów, aerozole, dym papierosowy… Jeśli rzeczywiście tak jest, nasz organizm reaguje na te alergeny w postaci stanu zapalnego błony śluzowej nosa.

Umów się więc na wizytę u lekarza i poproś o skierowanie na testy, które pomogą ustalić źródło alergii. Dzięki temu łatwiej będzie Ci kontrolować okresowy katar i będziesz wiedzieć, kiedy należy sięgać po silniejsze naturalne środki lecznicze.

Częste i nagłe zmiany temperatury

Zatkany nos może być również następstwem nagłych zmian temperatury, zwłaszcza gdy przechodzimy od ciepła do zimna. Sytuacja ta pojawia się głównie w zimowym okresie grzewczym – kiedy wychodzimy z ciepłego domu na mróz, nasz organizm nie zawsze jest w stanie szybko dostosować się do nowych warunków. Do tego jeszcze wielu z nas zapomina o szaliku…

Podobna sytuacja ma miejsce również latem, gdy z upalnej ulicy wchodzimy do klimatyzowanych pomieszczeń. Przeziębienie niemalże gwarantowane!

Przeziębienie lub grypa a zatkany nos

Jednym z najbardziej uciążliwych objawów przeziębienia lub grypy jest właśnie katar. Nasz organizm broni się przed atakiem wirusów, reagując dokładnie w ten sam sposób jak w przypadku alergii. Następuje więc silne zapalenie błony śluzowej oraz przewodów nosowych.

Stąd uczucie, że nasz nos jest zatkany. Stale kichamy, swędzą nas oczy, nieustannie kapie nam z nosa… Panuje tradycyjne przekonanie, że zarówno leczony, jak i nieleczony katar trwa 7 dni. Ile w tym prawdy? Każdy z nas ma własną opinię na ten temat.

Infekcja bakteryjna zatok

Uczucie zatkanego nosa towarzyszy również infekcji bakteryjnej zatok. Dolegliwość ta nasila się głównie w godzinach wieczornych i nocnych, a tak że może być następstwem przeziębienia lub grypy.

Mężczyzna ma katar

Inną przyczyną chorób zatok bywa również skrzywiona przegroda nosowa. Problem ten może dotyczyć zarówno jednego, jak i obydwu nozdrzy.

Przyjmowanie niektórych leków

Chociaż trudno w to uwierzyć, przyjmowanie niektórych leków również może stanowić przyczynę zatykającego nos kataru. Mowa tu przede wszystkim o grupie lekarstw wspomagających krążenie krwi. Jednym z ich efektów ubocznych jest wywoływania stanu zapalnego błony śluzowej nosa.

Sprawdzone sposoby na uciążliwy katar i zatkany nos

Unikaj silnego wydmuchiwania nosa

Ciągłe smarkanie tylko pogarsza sytuację. Za każdym razem, gdy czujesz, że Twój nos jest zatkany i masz ochotę go wyczyścić, staraj się nie sięgać po chusteczki higieniczne. Używaj ich wyłącznie w przypadku, gdy kapie Ci z nosa.

Silne, energiczne i w dodatku częste wydmuchiwanie zatkanego nosa prowadzi do zaostrzenia stanu zapalnego błony śluzowej nosa. W ten sposób nigdy nie pozbędziesz się uciążliwego kataru.

Inhalacje na bazie roztworu soli

Przygotuj roztwór na bazie 100 ml letniej wody i ¼ łyżki gruboziarnistej soli. Aplikuj roztwór za pomocą gumowej gruszki (często używanej do usuwania kataru u niemowląt i małych dzieci).

Stań nad umywalką i przechyl głowę do tyłu. Następnie zaaplikuj kilka kropli roztworu do każdej dziurki. Pozostań w tej pozycji jeszcze przez chwilę, aby płyn wniknął w głąb kanałów nosowych. Powtarzaj zabieg trzy razy dziennie.

Gorąca para

Do leczenia zatkanego nosa śmiało możesz wykorzystywać parę wydobywającą się spod ciepłego prysznica. Ciepło doskonale łagodzi dolegliwości oraz naturalnie odtyka nos. Co więcej, wilgoć i wysoka temperatura skutecznie redukują stan zapalny i pozwalają chociaż na chwilę porządnie odetchnąć.

Weź zatem ciepłą kąpiel lub gorący prysznic. Jeśli nie masz ochoty na zanurzanie całego ciała, możesz również przygotować gorący roztwór wody z solą i pod przykryciem w postaci ręcznika wdychać jego opary.

Doskonałym rozwiązaniem okaże się również nawilżacz powietrza, dzięki któremu łatwiej będzie ci oddychać podczas snu, zwłaszcza w okresie grzewczym.

Zatkany nos? Przyjmuj dużo płynów

Utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia organizmu jest niezwykle istotne w przypadku przeziębienia lub jakiejkolwiek infekcji błony śluzowej nosa. Spożywane płyny rozrzedzają zalegający w kanałach nosowych śluz oraz ułatwiają jego wydalanie.

Co więcej, dzięki dużej dawce wody unikniesz „zatkania” nosa oraz podrażnienia kanałów nosowych. Nie musisz przyjmować wyłącznie wody – każdy płyn jest w tym przypadku wartościowy. Możesz spożywać również ciepłe herbatki i napary oraz odżywcze zupy i kremy.

Stosuj ciepłe okłady na nos

Ciepły kompres okaże się bardzo pomocny przy leczeniu zatkanych zatok. Połóż się na plecach i przyłóż do nosa zwilżoną ciepłą wodą chusteczkę (im cieplejsza, tym większe właściwości lecznicze).

Przykryj nos oraz obszar wokół niego. Pamiętaj jednak, by nie zatykać dziurek nosa. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie swobodnie oddychać, gdy pod wpływem wysokiej temperatury śluz się rozrzedzi.

Kiedy chusteczka się wychłodzi, ponownie zamocz ją w ciepłej wodzie i powtórz cały proces. W czasie kuracji możesz słuchać relaksującej muzyki, radia, oglądać telewizję lub czytać. W nocy staraj się spać na plecach z wysoko uniesioną głową – taka pozycja z pewnością przyniesie Ci ulgę.

Stosuj specjalne paski na nos

Takie paski można kupić w przystępnej cenie w każdej aptece. Zwiększają one przepływ powietrza w jamie nosowej, delikatnie podnosząc skrzydełka nosa i udrożniając kanały nosowe. Zaleca się ich stosowanie zwłaszcza w nocy, by uniknąć chrapania oraz budzenia się z powodu zatkanego nosa.

Zatkane zatoki

Zwiększ spożycie pikantnych potraw

W trakcie infekcji błony śluzowej nosa Twoja dieta powinna zostać wzbogacona o pikantne przyprawy, na przykład o papryczkę chili, kmin rzymski, chrzan… Oprócz tego pamiętaj o wypijaniu każdego dnia sporej ilości wody. Również po spożyciu pikantnego jedzenia.

Domowe sposoby na zatkany nos

  • Żuj trzy lub cztery listki bazylii codziennie rano przed śniadaniem oraz tuż przed pójściem spać. Jako zamiennik możesz wykorzystać również napar z suszonych liści bazylii.
  • Każdego dnia zjadaj dwie łyżki miodu. Najlepszym sposobem na zwalczenie stanu zapalnego błony śluzowej nosa jest ciepła woda z miodem. Zaleca się jej stosowanie także jako środek zapobiegawczy – mikstura ta doskonale bowiem podnosi odporność organizmu.
  • Skutecznym lekarstwem na zatkany nos jest również ocet jabłkowy. Zmieszaj szklankę letniej wody z dwiema łyżkami octu jabłkowego. Pij roztwór 4 razy dziennie. Staraj się również dodawać odrobinę octu jabłkowego do wszystkich sałatek.
Ocet jabłkowy
  • Rozpuść jedną łyżeczkę startego świeżego imbiru w szklance letniej wody, dodaj odrobinę soku z cytryny i łyżkę miodu. Pij napój tuż przed pójściem spać.
  • Nieoceniony do walki z przekrwieniem błony śluzowej nosa okazuje się również olej z gorczycy. Zaaplikuj jedną kroplę do każdej dziurki. Możesz stosować olej z gorczycy także do przygotowywania posiłków.
  • Regularnie przeprowadzaj inhalacje na bazie olejku eukaliptusowego. Zagotuj wodę w garnku i dodaj do niej 10 kropli olejku eukaliptusowego. Wdychaj powstałe opary. Powtarzaj inhalacje kilka razy dziennie.
  • Przygotuj miksturę z dwóch łyżek soku z cytryny, ¼ łyżeczki czarnego pieprzu oraz szczypty soli. Używaj jej jako kropli do nosa. Już wkrótce odczujesz ulgę.
  • Przekrój cebulę na pół lub pokrój ją na ćwiartki i połóż na nocnym stoliku. Jej intensywny aromat o silnym działaniu przeciwzapalnym będzie przez całą noc docierał do kanałów nosowych i stopniowo łagodził stan zapalny błony śluzowej nosa.

Jesteśmy przekonani, że nasze naturalne metody na zatkany nos przyjdą Ci z wielką pomocą. Koniecznie je wypróbuj.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.