Pęknięcie krocza podczas porodu
Pęknięcie krocza jest komplikacją podczas porodu, która może wiązać się ze sporym bólem i dyskomfortem. Jednak nawet w najtrudniejszych przypadkach, przy zastosowaniu należytej i skutecznej opieki, urazy te mogą zostać wyleczone i nie powodują żadnych poważnych konsekwencji.
Pęknięcie krocza jest częstsze podczas porodów z zastosowaniem kleszczy lub gdy była konieczność wykonania nacięcia krocza.
Wielu lekarzy na całym świecie próbuje znaleźć najskuteczniejszy sposób na zmniejszenie częstości występowania pęknięć krocza. Istnieją również pewne środki zapobiegawcze, które można podjąć w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa rozerwania krocza podczas porodu.
Pęknięcie krocza – czym jest i kiedy występuje?
Pęknięcie krocza podczas porodu to pęknięcie skóry krocza lub obszaru między pochwą a odbytem. Jest to częste zdarzenie podczas porodu i dotyczy dużej liczby kobiet, które rodzą naturalnie.
Pęknięcie krocza jest również znane, jako pęknięcie pochwy. Do rozerwania ciągłości tkanek dochodzi w momencie, gdy dziecko przechodzi przez kanał rodny. Nacisk ciała dziecka przechodzącego przez kanał rodny powoduje rozerwanie niektórych mięśni znajdujących się na dnie obszaru miednicy.
Te pęknięcia są różne pod względem dotkliwości. Mogą one być jedynie małymi nacięciami. Mogą również przyjąć formę głębokich ran, które będą wymagały szycia. Ogólnie rzecz biorąc, są one wynikiem niewystarczającej elastyczności skóry, która nie została odpowiednio przygotowana i nie rozciąga się prawidłowo podczas porodu.
Przeczytaj także: Druga ciąża i jej porównanie z pierwszą
Dlaczego podczas porodu dochodzi do pęknięcia krocza?
Istnieją uwarunkowania, które sprawiają, że niektóre kobiety są bardziej podatne na pęknięcie krocza podczas porodu. Dotyczy to na przykład pierworódek, czyli kobiet rodzących swoje pierwsze dziecko, a także kobiet, które ucierpiały z powodu pęknięcia trzeciego lub czwartego stopnia podczas poprzedniego porodu. Te matki są zatem bardziej narażone na pęknięcie krocza podczas porodu. Inne uwarunkowania, które mogą mieć wpływ na rozerwanie krocza to m.in.:
- Duży rozmiar dziecka.
- Poród indukowany, szczególnie, jeśli używa się kleszczy.
- Wykonanie interwencyjnego lub planowanego nacięcia krocza, które lekarze zalecają lub wykonują podczas porodu w celu poszerzenia kanału rodnego.
- Dziecko ułożone w nietypowej pozycji, zwrócone do góry, w pozycji siedzącej lub pośladkowej.
- Ramiona dziecka są niefortunnie umiejscowione w miednicy matki.
- Parcie zaczęło się zbyt wcześnie lub jest zbyt trudne.
- Kiedy odległość pomiędzy otworem pochwy a odbytem jest bardzo mała.
Pęknięcie pochwy w czasie porodu – stopnie
Pęknięcia dzieli się na cztery stopnie, w zależności od ich dotkliwości. Podział jest następujący:
- Pierwszy stopień: występuje wtedy, gdy skóra krocza ulega małemu, powierzchownemu pęknięciu. W tym przypadku rana goi się łatwo, bez większych komplikacji.
- Drugi stopień: pęknięcie powierzchniowe, ale obejmuje część mięśnia w okolicy krocza. Wymagane jest założenie szwów.
- Trzeci stopień: pęknięcie wpływa na mięśnie krocza i ciągnie się aż do zwieracza odbytu. W tym przypadku również wymaganie jest szycie.
- Czwarty stopień: pęknięcie dotyczy całego obszaru krocza, zwieracza odbytu i ściany odbytu. Zarówno to, jak i pęknięcia trzeciego stopnia charakteryzują się dość trudnym okresem poporodowym. Powrót do zdrowia bywa nieprzyjemny i bolesny.
Przeczytaj również: Niedotlenienie okołoporodowe – czynniki ryzyka
Pęknięcie krocza podczas porodu – jak zapobiegać
Najlepszym sposobem zapobiegania pęknięciom krocza podczas porodu jest podjęcie pewnych środków zapobiegawczych jeszcze w czasie ciąży. Te środki zapobiegawcze są również przydatne w celu uniknięcia konieczności nacięcia krocza podczas porodu.
Podstawowe metody zapobiegania rozerwaniu krocza obejmują następujące elementy:
- Masaż krocza: polega na zastosowaniu regularnych masaży okolicy krocza przy użyciu olejów, które są odpowiednie i zdrowe dla tego obszaru. Dzięki temu mięśnie i skóra w tym regionie nabierze elastyczności.
- Ćwiczenia Kegla: niniejsza technika służy wzmocnieniu mięśni pochwy. Zaleca się wykonywać je codziennie, począwszy od piątego miesiąca ciąży.
- Spowolnienie przejścia dziecka przez kanał rodny. Daje to mięśniom czas na dostosowanie się i zmniejsza siłę nacisku na ściany kanału rodnego podczas porodu.
- Pozycja porodu: istnieją dowody i jest to powszechna opinia ginekologów, że niektóre pozycje zmniejszają ryzyko rozerwania krocza. Pozycja siedząca, stojąca lub leżąca na boku to tylko niektóre z przykładów. Również poród w wodzie charakteryzuje się niższym wskaźnikiem pęknięć krocza.
- Ciepłe okłady: pozwalają nadać mięśniom większej elastyczności i pomagają złagodzić ból podczas porodu.
Zastosowanie komercyjnych olejów i rozszerzaczy pochwy, które nadmuchują się jak balon nie mają większego wpływu na elastyczność mięśni pochwy lub stopień rozszerzenie pochwy podczas porodu.
Jesteś w ciąży? Martwisz się o komplikacje podczas porodu, do których zalicza się pęknięcie pochwy? Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozerwania krocza podczas porodu.
Oczywiście, w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, skonsultuj się ze swoim ginekologiem lub położną. Wykwalifikowany personel z pewnością udzieli Ci wszelkich informacji i pomoże jak najbezpieczniej przejść przez ten wyjątkowy dla każdej kobiety okres.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mayo Clinic Staff. (n.d.). Vaginal tears in childbirth. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/multimedia/vaginal-tears/sls-20077129?s=1
- Nima Valverde, N. (2016). Factores de riesgo y desgarro perineal en gestantes atendidas en el Hospital Nacional Sergio Enrique Bernales, 2014. http://repositorio.ual.edu.pe/bitstream/handle/UAL/29/T-OBS-0011%20NIMA%20VALVERDE%2cNILDA.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- González, Y. B., & Ramírez, M. V. (2017). Presentación de una paciente con desgarro perineal obstétrico. Correo Cientifico Medico de Holguin, 21(2), 583-590. https://www.medigraphic.com/pdfs/correo/ccm-2017/ccm172y.pdf
- Poen, A. C., Felt‐Bersma, R. J. F., Dekker, G. A., Deville, W., Cuesta, M. A., & Meuwissen, S. G. M. (1997). Third degree obstetric perineal tears: risk factors and the preventive role of mediolateral episiotomy. BJOG: An International Journal of Obstetrics & Gynaecology, 104(5), 563-566. https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1471-0528.1997.tb11533.x