Pasożyty jelitowe - jak je wykryć?

Pasożyty jelitowe - jak je wykryć?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Okazuje się, że pasożyty układu pokarmowego są dość powszechnym problemem w dzisiejszych czasach. Mogą dotknąć każdego bez względu na wiek i płeć, a oprócz tego ich właściwie zdiagnozowanie to bardzo żmudny i długi proces. Pasożyty powodują objawy, dość niespecyficzne, łatwo mylone są z innymi chorobami jako że zmęczenie, niepokój, nerwowość, problemy z trawieniem, ból głowy, niestabilność wagi mogą występować przy wielu, różnego typu schorzeniach.

W tym artykule postaramy się, chociaż odrobinę przybliżyć temat pasożytów, jak dowiedzieć się, czy rzeczywiście dotyczy nas ten problem i co zrobić, aby im zapobiegać. Istnieje kilka domowych sposobów profilaktycznych, jak i odpowiednie odżywianie może okazać się bardzo pomocne.

Pasożyty układu pokarmowego

Pasożyty, z którymi mamy styczność to mikroorganizmy zwierzęce lub roślinne przebywające wewnątrz naszego organizmu, wykorzystujące je jako środowisko życia i odżywiające się naszymi komórkami i żywnością, którą spożywamy. W naszym ciele można spotkać wiele pasożytów w postaci grzybów czy bakterii i do momentu, kiedy równowaga między nimi a naszym ciałem jest zachowana, jesteśmy zdrowi, a nawet czerpiemy korzyści z ich obecności. Problemy zaczynają się w momencie, gdy homeostaza jest zachwiana, zmienia się odczyn pH , enzymów lub flory jelitowej. Wykorzystują one wtedy sytuację, stają się chorobotwórcze i agresywne powodując w ten sposób wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Dlatego tak ważne jest utrzymanie równowagi wewnętrznej organizmu poprzez zbilansowaną, zrównoważoną dietę, prowadzenie zdrowego trybu życia, a w razie potrzeby, włączenie odpowiednich naturalnych suplementów. Z drugiej strony wystrzeganie się złych nawyków, a gdy już je mamy, jak najszybsze ich wyeliminowanie.

Złożoność problemu z pasożytami polega na tym, że nie istnieje tylko jeden ich rodzaj, który można łatwo wykryć i wyleczyć. Najbardziej popularny z nich to Candida, a są i inne takie jak lamblie, glisty czy tasiemce.

Jak stwierdzić czy masz pasożyty?

Typowe, najczęściej spotykane objawy, wspólne dla wszystkich przypadków to:

  • zaburzenia w odczuwaniu głodu (zbyt duży apetyt lub całkowity jego brak bez wyraźnej przyczyny)
  • podkrążone oczy
  • nerwowość i niepokój
  • swędzenie czubka nosa, oczu lub w okolicach odbytu
  • rozszerzone źrenice
  • zaburzenia jelitowe (zaparcia, biegunki)
  • niewyjaśniona bezsenność
  • zmęczenie
  • bóle glowy

Objawy te są również spotykane przy innych schorzeniach, jednak jeżeli kilka z nich dolega Ci przez dłuższy czas, zalecana jest konsultacja z lekarzem, który zweryfikuje Twoje podejrzenia.

Pasożyty mogą dotknąć również dzieci, co jest u nich jeszcze trudniejsze do zdiagnozowania. Gdy podejrzewasz powyższy problem u swojego dziecka, obserwuj czy regularnie swędzi go nos lub okolice odbytu, a dodatkowo czy stało się w ostatnim czasie bardziej nerwowe, ruchliwe i niespokojne.

W przypadku gdy w Twoi domu są zwierzęta, odrobaczaj je przynajmniej raz w miesiącu. W ten sposób unikniesz bezpośredniego przenoszenia pasożytów, których nosicielami mogą być również ukochane czworonogi.

Podstawa to właściwe odżywianie!

Dieta eliminująca występowanie pasożytów jest bardzo rygorystyczna i trzeba przestrzegać wszystkich jej zasad, jako że organizmy te żywią się niektórymi składnikami występującymi w jedzeniu. Jest to niezbędne, jeżeli chcemy całkowitego pozbycia się problemu. A oto produkty, których należy kategorycznie unikać:

  • cukier i produkty z jego dodatkiem
  • alkohol
  • mleko i produkty mleczarskie
2#:cukier-judy-pasożyty.jpg

Dodatkowo redukujemy spożycie rafinowanych węglowodanów, które znajdziemy między innymi w ryżu, makaronach i ciastach.

Zamiast tego nasza dieta powinna bazować na produktach wymienionych poniżej:

  • czosnek — bezapelacyjny pogromca pasożytów. Powinien być konsumowany każdego dnia w stanie surowym. Jeżeli mamy problemy ze strawieniem go w takiej postaci, można rozsmarować go na grzance lub aplikować w gotowych tabletkach
  • nasiona dyni — również świetnie sprawdzają sie w walce z pasożytami. Zalecane jest jedzenie przynajmniej 30 ziaren dziennie. Można spróbować także zmielić je i wymieszać z posilkami
  • nasiona papai — najlepiej jest przygotować koktajl z papai z dodatkiem jej nasion i z odrobiną stewii dla osłody. Wskazane jest spożywanie rano na pusty żołądek

Oprócz tego w ciągu dnia, pomiędzy posiłkami powinniśmy znaleźć czas na przygotowanie naparu z tymianku, oregano i rumianku. Ta sekwencja ziół w napoju pomoże skutecznie zapobiegać pojawianiu się pasożytów.

3#:nasiona dyni-Food-Thinkers-pasożyty.jpg

Zadbaj o przewód pokarmowy!

Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zadbać o nasz przewód pokarmowy i zapewnić mu wszystko, co niezbędne, aby mógł funkcjonować prawidłowo. Pomoże nam w tym odpowiednia dieta bogata w świeże warzywa i owoce uzupełniona o odpowiednie naturalne suplementy diety. W ten sposób również unikniemy nawracających biegunek i zaparć.

  • na zaparcia — pomoże Ci siemię lniane, suszone śliwki, otręby i wypicie dużej ilości wody w ciągu dnia
  • na biegunki — pomoże żywność bardziej ściągająca wodę na przykład biały ryż. Skuteczna może okazać się również zielona herbata z dodatkiem węgla drzewnego
4#:Bialy ryz-Alicakes-pasożyty.jpg

Pasożyty układu pokarmowego podrażniają florę jelitową i rozprzestrzeniają się, wykorzystując jej zachwianą równowagę. Dlatego wskazane jest przyjmowanie probiotyków, które pomogą utrzymać prawidłowy skład flory i w ten sposób zapobiegną występowaniu i rozmnażaniu się tam pasożytów.

Produkty tego typu są dostępne w każdej aptece lub w sklepach zielarskich.

Zdjęcia umieszczone dzięki uprzejmości judy, food thinkers y Alicakes.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.