Pas ciążowy - dlaczego warto z niego skorzystać?
Pas ciążowy, pas macierzyński, czy pas brzuszny – wszystko to wskazuje na opaskę umieszczaną w dolnej części brzucha w ostatnich miesiącach ciąży. Czy znasz zalety tego produktu? W tym artykule poznasz 5 najważniejszych powodów, dla których powinnaś skorzystać z tego rozwiązania, jakim jest pas ciążowy.
Świat dziś jest bardziej otwarty i przygotowany technologicznie, aby pomóc kobietom w pewnych dolegliwościach, występujących w okresie ciąży. To bardzo intensywny czas, który potrzebuje kilku ułatwień. Jednym z nich jest właśnie pas ciążowy czy popularny w tych czasach kinezjotaping dla kobiet spodziewających się dziecka.
Pas ciążowy – najważniejsze zalety
Naturalnie ciąża jest bardzo szczególnym etapem w życiu każdej kobiety, bez wątpienia. Oprócz daru i ogromnego szczęścia niesie ze sobą też pewne niedogodności. Przybieranie na wadze i rosnący brzuch znacznie wpływają na nasz stan fizyczny, co nierzadko wiąże się z pewnymi dolegliwościami.
Na szczęście rynek wychodzi na przeciw kobietom i stara się spełnić ich oczekiwania, choć w najmniejszym stopniu. Dlatego wyróżniamy dziś kilka produktów, które stworzone zostały w celu złagodzenia tych niedogodności. Wśród nich znajdziemy pas ciążowy.
Musimy pamiętać jednak, że pas ciążowy przeznaczony jest dla anatomii kobiet w ciąży, więc kobiety niebędące w tym stanie nie skorzystają z jego korzyści, tak jak i ciężarne nie powinny sięgać po pasy przystosowane do kobiet, które nie spodziewają się dziecka.
Jest to doskonale przygotowany produkt mający na celu korekcję postawy. Źle zastosowany może przynieść nam efekt przeciwny do zamierzonego.
Pas ciążowy i jego korzyści dla ciężarnych
Wraz z rosnącym brzuchem zmienia się środek ciężkości, a co za tym idzie, czasem pojawiają się bóle kręgosłupa, dyskomfort w okolicy spojenia łonowego czy żylaki.
Łagodzenie bólu pleców.
Zastanówmy się więc jakie zalety oferuje dla kobiet w ciąży specjalistyczny pas brzuszny. Przede wszystkim wpływa na znaczne zmniejszenie dolegliwości w okolicy lędźwi i całego kręgosłupa. Minimalizuje potencjalny ból wywołany obciążeniem.
Zwiększająca się waga kobiety w ciąży i zmiana środka ciężkości może powodować dyskomfort w różnych obszarach: lędźwiowym, szyjnym itp. Dlatego też regulowana opaska na brzuchu jest umieszczana poprzez przytrzymanie części lędźwiowej, poniżej jelit.
Dzięki temu pas ciążowy nie będzie wywierać żadnego rodzaju nacisku na dziecko, a ponadto pomoże matce utrzymać lepszą postawę, która łagodzi lub zapobiega bólowi.
Przeczytaj również:
Pilates podczas ciąży: dowiedz się, czy to jest dobry pomysł
Dostosowanie do wzrostu brzucha.
Jedną z największych zalet pasa brzusznego jest jego system regulacji. Pas brzuszny umożliwia dostosowanie go w miarę wzrostu naszego ciążowego brzucha.
Przydaje się więc na każdym etapie, rosnąc razem z naszymi potrzebami. Co interesujące, możemy stosować ten pas także krótko po ciąży.
Pas ciążowy dostosowany jest do Twoich ruchów i aktywności.
Pas ciążowy wykonany jest zazwyczaj z elastycznej, oddychającej tkaniny, która przystosowana jest do aktywności ruchowej kobiety.
Bez względu na to czy przebywamy w pozycji stojącej, czy siedzącej – nie odczujemy dyskomfortu. Przede wszystkim jest też stosunkowo cienki. Dzięki temu pozostaje niewidoczny pod ubraniem.
Pomaga w sprawności i chodzeniu.
Wzrost objętości brzucha w ciągu ostatnich kilku tygodni ciąży prowadzić może do wielu problemów i dyskomfortów. Nie tylko w stosunku do naszej postawy i sylwetki, ale także wobec podstawowych czynności wykonywanych każdego dnia: np. chodzenia.
Nawet zwyczajne spacery mogą stanowić dla nas kłopot. Pas ciążowy pozwala uniknąć tych nieprzyjemności.
Zmiana środka ciężkości w ciele kobiety w ciąży zmusza do wygięcia pleców, aby utrzymać równowagę podczas chodzenia.
Z tego powodu opaski na brzuchu zostały zaprojektowane tak, aby ułatwić ciężarnym poruszanie się, podtrzymując obszar lędźwiowy dla większej stabilności.
Zapewnia łatwość zakładania i zdejmowania.
Ostatnią rzeczą jakiej kobiety potrzebują na tym etapie ciąży jest skomplikowany gadżet. Dlatego pasy brzuszne zazwyczaj mają bardzo prostą obsługę. Stanowią bowiem zwyczajny pas, opaskę, która dostosowuje się do naszego ciała i jednym ruchem może być założona, bądź zdjęta. Umożliwiają to przydatne rzepy.
Pas ciążowy i mity z nim związane
Wyróżniamy pewne mity, krążące wokół tego typu akcesoriów dla kobiet w ciąży. Między innymi istnieje przekonanie, że zapobiegają one powstawaniu rozstępów. Nie do końca możemy zgodzić się z tym przeświadczeniem.
Według specjalistów pasy brzuszne nie mogą tego zagwarantować. Najlepiej więc nie rezygnować z kremów specjalistycznych i innych miejscowych specyfików zaradczych.
Z drugiej strony mówi się, że pas ciążowy kształtuje i zniekształca sylwetkę kobiety w ciąży, w ostatnich tygodniach. Jest to jednak fałszywe przekonanie, niepodparte naukowymi dowodami. Ciało kobiety w ciąży zmienia się nieustannie i mimowolnie, w zależności od kobiecej natury i potrzeb malucha w łonie matki.
O jakich środkach ostrożności powinniśmy pamiętać?
Co istotne, dobry pas ciążowy jest wykonany z bardzo miękkiego, przyjemnego w dotyku i przyjaznego dla skóry materiału. Nierzadko posiada też certyfikat jakości Oeko-Tex Standard 100, który wskazuje na produkty wolne od substancji szkodliwych.
Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem w sprawie stosowania pasa ciążowego, zanim zdecydujemy się na jego użycie. Mimo wielu zalet, nadmierne stosowanie produktu może prowadzić do utraty napięcia mięśni w ciąży, które jest kluczowe dla naszego zdrowia.
Oczywiście, kiedy zgodnie z lekarzem specjalistą podjęliście decyzje o stosowaniu pasa – postępuj zgodnie z dokładnymi instrukcjami. Pasy ciążowe dla wielu kobiet są praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem, na które decydują się ze względu na komfort i bezpieczeństwo.
Pamiętaj, że jego celem jest podtrzymywanie i gwarantowanie komfortu, a nie nadmierny ucisk. We wszystkim niezbędny jest umiar.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ho SS et al. “Effectiveness of maternity support belts in reducing low back pain during pregnancy: a review”, J Clin Nurs. 2009 Jun;18(11):1523-32. doi: 10.1111/j.1365-2702.2008.02749.x.
- Natasha AMS Flack et al. “Adherence, tolerance and effectiveness of two different pelvic support belts as a treatment for pregnancy-related symphyseal pain – a pilot randomized trial”, BMC Pregnancy and Childbirth 201515:36
- Pavelas Zachovajevas et al., “PHYSICAL THERAPY AND MATERNITY SUPPORT GARMENT: INFLUENCE ON CORE STABILITY AND LOW BACK PAIN DURING PREGNANCY AND AFTER DELIVERY”, UGDYMAS KŪNO KULTŪRA SPORTAS Nr. 3 (86); 2012; 99–106; BIOMEDICINOS MOKSLAI . https://www.lsu.lt/sites/default/files/dokuumentai/mokslas/zurnalas_ugdymas/kuno_kultura_386_2012_10_04.pdf#page=101