Elektroniczne papierosy - czy wpływają na zdrowie jamy ustnej?

Wapowanie zyskało ostatnio na popularności. Ale czy papierosy elektroniczne mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej? Dowiedz się więcej.
Elektroniczne papierosy - czy wpływają na zdrowie jamy ustnej?
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2023

Wiele osób, które wapują, czuje się komfortowo ze sposobem palenia, a nawet wierzy, że jest to zdrowsze. W tym artykule dowiesz się, jak papierosy elektroniczne wpływają na zdrowie jamy ustnej.

Wapowanie jest często postrzegane jako mniej szkodliwa alternatywa dla palenia. Nie bierze się jednak pod uwagę konsekwencji stosowania nikotyny i innych substancji toksycznych oraz ich wpływu na struktury jamy ustnej.

Czym są papierosy elektroniczne i jak działają?

Papierosy elektroniczne to urządzenia zdolne do podgrzewania płynu i wytwarzania aerozolu. Składają się z przestrzeni przeznaczonej na płyn, elementu wytwarzającego ciepło oraz baterii, która umożliwia ich działanie. W rezultacie powstaje para, a palacz wdychaj mieszaninę drobnych cząstek. Użycie tego typu produktu nazywa się wapowaniem.

Na rynku istnieje ogromny wybór kształtów i rozmiarów papierosów elektronicznych. Mogą one przypominać zwyczajne papierosy, fajkę, długopis, pamięć USB czy inne przedmioty codziennego użytku.

Płyn używany w papierosach elektronicznych zwykle zawiera nikotynę, glicerynę, glikol propylenowy, aromaty i inne substancje chemiczne i metale, które sprzyjają wytwarzaniu aerozolu. Płyn ten występuje w postaci wkładów o różnych smakach, które są ponownie napełniane.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych papierosów, palenie nie wymaga wdychania smoły ani tlenku węgla. Z tego powodu wielu użytkowników uważa je za mniej szkodliwe.

Należy jednak pamiętać, że generowane aerozole zawierają nie tylko parę wodną. Po podgrzaniu nikotyna, gliceryna i inne substancje chemiczne zawarte w produkcie są wdychane przez osobę.

Substancje te są szkodliwe dla zdrowia, rakotwórcze i uzależniające. Z tego powodu pojawia się coraz więcej badań i organizacji zdrowotnych, które odradzają ich stosowanie.

Papierosy elektroniczne a zdrowie jamy ustnej i zębów

Obserwuje się znaczny wzrost używania papierosów elektronicznych w populacji, zwłaszcza wśród młodzieży. Przekazy reklamowe opisujące e-papierosy jako zdrowszą alternatywę dla tradycyjnego tytoniu zwiększają zainteresowanie opinii publicznej eksperymentami z wapowaniem.

Prawda jest taka, że palenie w ten sposób również ma szkodliwy wpływ na zdrowie. Choroby układu oddechowego, nerwowego, pokarmowego, krążenia, rozrodczego i odpornościowego są związane z używaniem papierosów elektronicznych. Ryzyko dotyczy jednak nie tylko konsumenta, ale także ludzi wokół niego.

Z drugiej strony, choć jest to jeden z argumentów przemawiających za jego stosowaniem, nie zostało udowodnione, że jest to skuteczny środek na rzucenie palenia. Wręcz przeciwnie, istnieją badania, które postulują, że próba wapowania zwiększa ryzyko uzależnienia od nikotyny, a u osób niepalących późniejsze włączenie nawyku.

Ale jak elektroniczny papieros wpływa na zdrowie jamy ustnej? Oto niektóre z negatywnych skutków tego nawyku.

Palenie papierosów elektronicznych
Elektroniczny papieros wykorzystuje mieszaninę substancji, aby przekształcić je w aerozol do inhalacji.

Problemy w błonie śluzowej jamy ustnej

Nikotyna zmniejsza przepływ krwi w organizmie, wpływając na nawadnianie błon śluzowych jamy ustnej. Tak więc jedną z konsekwencji używania e-papierosów dla zdrowia jamy ustnej jest recesja dziąseł.

Brak żywotności tkanki dziąseł spowodowany ograniczeniem składników odżywczych i tlenu powoduje cofanie się dziąseł w okolicy wierzchołkowej. Odsłania to korzeń zęba, powodując nadwrażliwość i sprzyjając powstawaniu próchnicy szyjki. A w przypadkach nieleczonych rezultatem jest progresja destrukcji tkanek podporowych i utrata zębów.

Zapalenie dziąseł to kolejny stan błony śluzowej związany ze stosowaniem papierosów elektronicznych. Ponieważ chemikalia, które dostają się do ust, mogą podrażniać jamę ustną i gardło, tkanki te mogą stać się opuchnięte, zaczerwienione i obolałe.

Brak odżywienia błon śluzowych uniemożliwia im odpowiednią reakcję w przypadku urazu, a proces gojenia i naprawy uszkodzeń jest zmieniony, co utrudnia regenerację tkanek.

To słabe gojenie utrudnia niektóre zabiegi stomatologiczne, zwiększając ryzyko powikłań. Na przykład stosowanie implantów do odbudowy jamy ustnej z brakami zębowymi nie jest dobrym pomysłem dla tego typu pacjentów. Jest to istotny fakt, biorąc pod uwagę dużą częstość utraty zębów u osób palących.

Zwiększone ryzyko infekcji

Jednym ze sposobów, w jaki papierosy elektroniczne wpływają na zdrowie jamy ustnej, jest zwiększenie prawdopodobieństwa rozwoju najbardziej rozpowszechnionych chorób zakaźnych jamy ustnej, czyli próchnicy i zapalenia przyzębia. Oba stany, bez szybkiego leczenia, mogą doprowadzić do zniszczenia lub utraty elementów zębowych.

Wapowanie zmniejsza produkcję śliny i sprzyja powstawaniu i gromadzeniu się płytki bakteryjnej. Ponadto słodka zawartość aromatyzowanych aerozoli sprzyja metabolizmowi bakterii i wytwarzaniu kwasów tak jak podczas spożywania cukierków lub picia napojów bezalkoholowych. Jeśli dodamy do tego niewłaściwą higienę jamy ustnej, zwiększa się ryzyko rozwoju próchnicy.

Ta patologia niszczy twarde tkanki elementów zębowych i posuwa się w kierunku wewnętrznej powierzchni zębów. Jeśli nie jest leczona na czas, może prowadzić do bolesnych stanów, w których dochodzi do zapalenia miazgi oraz infekcji. A jeśli uszkodzenie zęba jest bardzo rozległe lub powikłania bardzo poważne, prowadzi to do konieczności usunięcia fragmentu z jamy ustnej.

Ze względu na recesję dziąseł występującą u palaczy, najczęściej występują ubytki przy szyjce. Zniszczenie następuje w strefie korzenia zęba, więc jest bardziej agresywne i powoduje dużą nadwrażliwość.

Początek choroby przyzębia powstaje w wyniku postępu stanu zapalnego i nieleczonej recesji dziąseł. Zniszczenie tkanek głębokich i utrata kości wyrostka zębodołowego może prowadzić do ruchomości zębów, a nawet ich utraty. Ta patologia jest związana z innymi chorobami ogólnoustrojowymi, które wpływają na ogólny stan zdrowia.

Używanie papierosów elektronicznych może również sprzyjać przerostowi grzybów specyficznych dla jamy ustnej. Możliwe jest pojawienie się kandydozy jamy ustnej z białymi plamami na języku lub zaczerwienieniem błon śluzowych.

Suchość w ustach

Pomimo faktu, że podczas używania elektronicznego papierosa następuje wdychanie oparów płynu, suchość w jamie ustnej jest kolejnym problemem zdrowotnym związanym z jego używaniem. Obecność glikolu propylenowego wśród składników produktu może sprzyjać kserostomii.

Suchość w jamie ustnej, oprócz tego, że jest uciążliwa dla pacjenta, sprzyja rozwojowi próchnicy, powstawaniu płytki bakteryjnej i pojawianiu się owrzodzeń. Powoduje również cuchnący oddech.

Rak jamy ustnej

Mieszanina substancji toksycznych, które dostają się do organizmu podczas używania papierosów elektronicznych, może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej. Nadal nie ma zwięzłych dowodów dotyczących związku między wapowaniem a rakiem, ale większość badań stwierdza, że ich stosowanie jest szkodliwe i podobne do działania tytoniu w rozwoju nowotworów złośliwych w komórkach.

Czy papierosy elektryczne barwią zęby?

Tradycyjne palenie tytoniu zabarwia zęby na żółtawy lub brązowawy odcień, który zdradza nawyk palenia. W przypadku papierosów elektronicznych przebarwienie zębów jest mniej prawdopodobne.

Wynika to z braku występowania smoły podczas spalania, która jest główną przyczyną powstawania plam. To mniejsze ryzyko przebarwień zębów jest aspektem wykorzystywanym przez reklamodawców i sprzedawców e-papierosów. Tak czy inaczej, nie ma dowodów wskazujących na obecność przebarwień zębów w wyniku ich stosowania.

Żółknięcie zębów jest problemem estetycznym, a nie zdrowotnym. Brak przebarwień zębów podczas stosowania tych produktów nie jest wystarczającym argumentem przemawiającym za ich stosowaniem. Szkody, jakie papierosy elektroniczne wyrządzają w jamie ustnej, to znacznie poważniejszy problem.

Przebarwione zęby palacza
To prawda, że papierosy elektroniczne nie przebarwiają zębów, ale jest to niewielka korzyść w porównaniu z poważnymi problemami wynikającymi z wapowania.

Żaden papieros jest lepszy od e-papierosa

Jak już powiedzieliśmy, używanie papierosów elektronicznych ma wiele negatywnych skutków dla zdrowia jamy ustnej. I chociaż e-papierosy zyskały popularność jako zdrowy produkt, to z pewnością nie przynosi on korzyści w kontekście dobrego stanu jamy ustnej.

Rzucenie palenia jest zawsze korzystną decyzją dla danej osoby. Korzyści zdrowotne są zróżnicowane i wielorakie.

Jednak wybór papierosów elektronicznych jako sposobu na wyeliminowanie nałogu nie jest dobrym pomysłem. Oprócz nieudowodnionej skuteczności konsekwencje zdrowotne nadal pozostają szkodliwe. Nie wspominając o tym, że uzależnienie od nikotyny może się przeciągać w czasie.

Istnieją inne, mniej szkodliwe i bardziej naukowo potwierdzone alternatywy dla rzucenia palenia. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy.

A w przypadku, gdy nawyk wapowania jest już zakorzeniony, najlepszą rzeczą dla zdrowia jamy ustnej jest całkowite zerwanie z paleniem jakichkolwiek papierosów. Jednak, jak w przypadku każdego uzależnienia, proces ten może być trudny do wdrożenia i długotrwały.

Dbanie o zęby poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej jest niezbędne, aby przeciwdziałać szkodliwym skutkom wapowania w jamie ustnej. Zdrowa dieta, częste nawadnianie i regularne wizyty u dentysty stanowią niezbędne elementy higieny jamy ustnej.

A szukanie alternatyw, które pomogą rzucić palenie, to najlepszy sposób na zadbanie o jamę ustną i piękny, zdrowy uśmiech.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jensen, R. P., Strongin, R. M., & Peyton, D. H. (2017). Solvent chemistry in the electronic cigarette reaction vessel. Scientific reports7(1), 1-11.
  • Soneji, S., Barrington-Trimis, J. L., Wills, T. A., Leventhal, A. M., Unger, J. B., Gibson, L. A., … & Sargent, J. D. (2017). Association between initial use of e-cigarettes and subsequent cigarette smoking among adolescents and young adults: a systematic review and meta-analysis. JAMA pediatrics171(8), 788-797.
  • Garza, E. E. P., Parra, R. O., Lara, C. A. L., Domínguez, J. H. L., & Saldierna, C. D. R. C. (2018). Cantidad de dientes perdidos en sujetos fumadores, no fumadores y exfumadores. Revista de la Asociación Dental Mexicana75(3), 143-146.
  • Sánchez-López, A. P., Delgado-Rubio, R., & Barranco-Obis, P. (2021). Relación entre la utilización de cigarrillo electrónico y la aparición de cáncer. Nuberos Científica, 18-22.
  • Parodi, C., Llambí, L., Barros, M., & Pippo, A. (2014). Cigarrillo Electrónico, un tema en controversia. Actas Odontológicas (Publicación discontinuada)11(1), 39-44.
  • Armendáriz-Castillo, I., Guerrero, S., Vera-Guapi, A., Cevallos-Vilatuña, T., García-Cárdenas, J. M., Guevara-Ramírez, P., … & Paz, C. (2020). Análisis del potencial genotóxico y carcinógeno asociado a los cigarrillos electrónicos. Revista Ecuatoriana de Medicina y Ciencias Biológicas41(1).
  • Sánchez, J. J. T., & Navarro, P. C. SISTEMAS ELECTRÓNICOS DE ADMINISTRACIÓN DE NICOTINA.
  • Accinelli, R. A., Lam, J., & Tafur, K. B. (2020). El cigarrillo electrónico: un problema de salud pública emergente. Revista Peruana de Medicina Experimental y Salud Publica37, 122-128.
  • Laerte, D. S. D., Carmen Maria, R. U., & Lucia, G. N. (2018, October). CIGARRILLO ELECTRÓNICO.¿ UN PRODUCTO SEGURO?. In morfovirtual2018.
  • Usuga David, M. (2021). Efectos nocivos del cigarrillo electronico para la salud humana.
  • Camenga, D., Gutierrez, K. M., Kong, G., Cavallo, D., Simon, P., & Krishnan-Sarin, S. (2018). E-cigarette advertising exposure in e-cigarette naïve adolescents and subsequent e-cigarette use: a longitudinal cohort study. Addictive behaviors81, 78-83.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.