Guma nikotynowa: stężenia i instrukcje użytkowania

Aby skutecznie spożywać te leki, należy przeżuwać delikatnie i powoli od 5 do 10 razy, aż poczujesz gorzki lub drażniący smak charakterystyczny dla nikotyny.
Guma nikotynowa: stężenia i instrukcje użytkowania

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Guma nikotynowa to świetny lek, który pomaga bardzo skutecznie rzucić palenie.

Istnieją gumy do żucia o różnych stężeniach: 2 lub 4 mg nikotyny. Nikotyna jest uwalniana w ciągu pierwszych 30 minut, w zależności od intensywności żucia.

Guma nikotynowa jest wskazana do stosowania w chwilach, gdy dana osoba odczuwa intensywne pragnienie zapalenia papierosa. Nikotyna wchłaniana przez błonę śluzową jamy ustnej wydziela się jednak dużo wolniej niż nikotyna z papierosów.

W ten sposób ilość nikotyny we krwi nigdy nie osiąga tak wysokiego poziomu, jak podczas palenia papierosa. Trzeba jednak również zauważyć, że nie będziesz odczuwać tego samego uczucia co podczas palenia.

Guma nikotynowa to terapia zastępcza w leczeniu palenia

Nikotyna jest główną substancją zawartą w tytoniu. To ona powoduje fizyczne uzależnienie od tytoniu. Uzależnienie może powodować nieprzyjemne objawy odstawienia, gdy osoba próbuje rzucić palenie.

Nikotynowa terapia zastępcza polega na dostarczeniu pewnej ilości nikotyny w postaci gumy do żucia, aerozoli, inhalatorów lub pastylek nikotynowych. Wszystkie te alternatywy nie zawierają innych szkodliwych substancji chemicznych zawartych w tytoniu.

Rzucanie palenia

Ponadto terapia zastępcza w leczeniu nałogu palenia może pomóc złagodzić niektóre z fizycznych objawów odstawienia. Dzięki temu konsument może skoncentrować się na aspektach psychologicznych spowodowanych porzuceniem nawyku.

Wykazano, że guma nikotynowa, a także stosowanie innych terapii zastępczych, może prawie dwukrotnie zwiększyć szanse na pomyślne rzucenie palenia.

Jak powinna być stosowana guma nikotynowa?

Aby guma nikotynowa spełniła swe zadanie, należy ją żuć delikatnie i powoli od 5 do 10 razy, aż wyczuje się gorzki lub drażniący smak charakterystyczny dla nikotyny. Wiele osób opisuje to również jako lekkie mrowienie w ustach.

W tym momencie należy przestać żuć i umieścić gumę między dziąsłami a wewnętrzną częścią policzka. W ten sposób nikotyna jest powoli wchłaniana przez błonę śluzową. Gdy smak zniknie, ponownie przeżuj gumę i umieść ją w innym miejscu.

Czas wydzielania nikotyny z gumy wynosi około 30 minut, więc musisz powtórzyć żucie od czasu do czasu w trakcie trwania tego efektu.

Nie jest zaleca się spożywania kolejnej gumy nikotynowej przed upływem godziny od skończenia pierwszej. Powodem tego zalecenia jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia efektów niepożądanych. Chociaż jest to tylko guma nikotynowa, również może powodować działania niepożądane, ponieważ zawiera substancję czynną.

Ponadto nie zaleca się stosowania więcej niż 24 gumy o dawce 2 mg dziennie lub więcej niż 15 gum o dawce 4 mg dziennie. Jeśli te ilości zostaną przekroczone, istnieje ryzyko przedawkowania.

Zaleca się wykonywanie tego zabiegu 3 razy dziennie, zużywając od 3 do 8 gum dziennie, biorąc pod uwagę, że 1 papieros odpowiada 1 mg nikotyny.

Pozostałe instrukcje

  • Nie żuj gumy zbyt energicznie ani nie połykaj śliny po przeżuciu, ponieważ prowadziłoby to do dyskomfortu w jamie ustnej i gardle, a także do bólu brzucha i problemów trawiennych. Ponadto, w przypadku połknięcia nikotyna nie będzie działać, ponieważ nie zostanie wchłonięta w jamie ustnej. Natomiast zostanie całkowicie zdezaktywowana w żołądku.
  • Nie jedz niczego ani nie pij (kawa, napoje gazowane lub soki) 15 minut przed lub po użyciu gumy. Produkty te mogą zmniejszać wchłanianie nikotyny. Jednak możesz spokojnie pić zwykłą wodę.

Guma nikotynowa – ważne wskazówki

Oprócz instrukcji wyjaśnionych w poprzedniej sekcji, chcielibyśmy zaoferować kilka wskazówek dotyczących spożywania gumy nikotynowej.

Przede wszystkim zalecamy sięgnięcie po ten lek antycypując sytuację, w której wiadomo, że przyjdzie Ci ochota na zapalenie papierosa. Ponadto warto po niego sięgnąć zawsze, gdy już masz ochotę zapalić.

Guma nikotynowa pomaga rzucić palenie.

Po drugie, zawsze miej ją przy sobie. Dzięki temu możesz jej użyć w momencie, gdy poczujesz przymus zapalenia. Guma nikotynowa pozwoli Ci uniknąć zapalenia papierosa. Już po zapaleniu jednego papierosa szanse na powrót do nałogu znacznie wzrosną.

Wreszcie, w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów, zgłoś to lekarzowi lub farmaceucie:

  • Podrażnienie ust i dziąseł.
  • Ból szczęki i gardła.
  • Zwiększone wydzielanie śliny

Wniosek

Rzucenie palenia jest jak najbardziej możliwe. Musisz tylko jasno określić swój cel i mieć do zawsze przed sobą. Guma nikotynowa to narzędzie, które pomoże Ci w terapii antynikotynowej. Pomoże Ci również w zachowaniu większej siły woli i wytrwałości w dążeniu do celu. Naprawdę możesz się uwolnić od tego nałogu!!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martín, F., & Corral, L. P. (2013). Tratamiento farmacológico del tabaquismo. Trastornos Adictivos. https://doi.org/10.1016/s1575-0973(04)70151-8
  • JR, H., JL, P., PW, C., Callahan, R., & Kenny, M. (2004). El mal uso y la dependencia de over-the-counter chicle de nicotina en una muestra de voluntarios. Nicotine & Tobacco Research : Official Journal of the Society for Research on Nicotine and Tobacco. https://doi.org/10.1080/14622200310001656894
  • Oncken, C., Dornelas, E., Greene, J., Sankey, H., Glasmann, A., Feinn, R., & HR, K. (2008). El chicle de nicotina para los fumadores embarazadas: un ensayo controlado aleatorizado. Obstetrics and Gynecology. https://doi.org/10.1097/AOG.0b013e318187e1ec

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.