Protetyka implantów dentystycznych - czym jest i jakie są jej rodzaje

Protetyka implantów dentystycznych może pomóc w rehabilitacji jamy ustnej po utracie zębów, zapewniając trwałe i estetyczne rozwiązanie.
Protetyka implantów dentystycznych - czym jest i jakie są jej rodzaje

Ostatnia aktualizacja: 10 maja, 2022

Na czym polega protetyka implantów dentystycznych? Brakujący jeden lub więcej zębów nie tylko zmienia estetykę osoby, ale może również wpływać na funkcjonowanie jamy ustnej. Protetyka implantów dentystycznych jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o uzupełnienie brakujących zębów.  Wiele osób uważa je za wygodne i stabilne.

Ten rodzaj protezy jest definiowany jako unieruchomiony i utrzymywany na miejscu przez implant dentystyczny. Specjaliści umieszczają te tytanowe śruby w kości lub szczęce szczęki. Ze względu na biokompatybilność metal znajduje się w tkance kostnej. Działa to jako punkt zaczepienia dla korony lub większej protezy.

W tym artykule wyjaśniamy, jakie rodzaje protez istnieją i w jakich okolicznościach polecają ją specjaliści. Przyjrzymy się również, jak instaluje się implanty i jakie korzyści płyną z ich posiadania.

Protetyka implantów dentystycznych – rodzaje protez

Implanty dentystyczne to struktury, które zawierają sztuczne zęby mające zastępować te utracone. Mocuje się je na implantach, które specjaliści umieszczają w szczęce. Różnią się od konwencjonalnych protez, ponieważ pozostają na swoim miejscu; nie tylko ze względu na ich bliski kontakt z dziąsłami, ale także ze względu na metalowe śruby zainstalowane w kości.

Istnieje wiele korzyści, jakie te protezy zapewniają komuś, kto zdecydował się na rehabilitację jamy ustnej w ten sposób:

  • Stabilność: Zazwyczaj te protezy nie poruszają się zbytnio lub wcale. Możesz mówić i żuć bez poluzowania się lub poruszenia protezy, nawet jeśli jesz twarde lub lepkie pokarmy.
  • Komfort: Jeśli proteza jest prawidłowo dopasowana i ma mniejsze tarcie z błonami śluzowymi, przyzwyczaisz się do protezy i będziesz mógł w naturalny sposób korzystać z jamy ustnej.
  • Ochrona kości: Zarówno obecność implantów w tkance kostnej, jak i bodźce generowane przez protezę pomagają zachować masę kostną. To z kolei zapobiega utracie masy kostnej.
  • Naturalność: Ta metoda rehabilitacji jest najbardziej podobna do struktury zęba, ponieważ przywraca wieńcową część zębów i korzeń. To ostatnie wynika z tego, że proteza wykorzystuje część, która została dopasowana do kości.
  • Przywrócenie funkcji: Jesteś w stanie odzyskać zdolność żucia, mówienia i połykania. Wszystko to mogło zostać zmienione przez brak zębów. Dodatkowo odzyskasz również estetyczny aspekt swojego uśmiechu.
  • Wiele możliwości w zależności od konkretnego przypadku: Istnieją różne rodzaje implantoprotetyki dentystycznej. Na przykład różnią się one między innymi od liczby zębów, które należy zastąpić.
Implant dentystyczny
Implanty dentystyczne polegają na wprowadzeniu materiału biosyntetycznego do kości szczęki.

Protetyka stała

Specjaliści albo cementują, albo wkręcają implantoprotetykę dentystyczną do kilku implantów już w kości. Jak sama nazwa wskazuje, osoby z tego rodzaju implantami nie mogą ich usunąć.

Struktury te zastępują zęby z kości szczęki lub szczęki przy użyciu mniejszej ilości implantów. Specjaliści umieszczają je w specjalnie wybranych miejscach, aby zapewnić wsparcie konstrukcji. Są wtedy w stanie wykonywać te same funkcje biometryczne, co korzenie naturalnych zębów.

Są mniejsze niż tradycyjne protezy. Dzieje się tak dlatego, że używają tylko części zębowej, bez różowych dziąseł, co jest typowe dla innych rodzajów protetyki. Ogólnie rzecz biorąc, specjaliści będą używać 8 implantów na górną kość szczęki i 4 na żuchwę, ale to zależy od każdego przypadku.

Każdy projekt jest personalizowany zgodnie z potrzebami pacjenta i możliwymi okolicznościami, co pozwala projektantom na zastosowanie różnych materiałów. Najpopularniejsza protetyka wykonana jest z metalu i ceramiki, która jest podobna do porcelany.

W chwili obecnej dostępne są również warianty z cyrkoniami. Jest to twarda ceramika, która jest bardzo odporna, ale wygląda naturalnie. Ponieważ składają się tylko z zębów, które są wkręcone lub zacementowane na implantach, pozostają prawie niezauważone i są bardzo wygodne dla osoby, która je nosi.

Overdenture

Overdentures to rodzaj implantoprotetyki zębowej podobny do bardziej tradycyjnych protez. Jedyna różnica polega na tym, że jako kotwic używają śrub zamocowanych w kości. To silne połączenie między protezą z implantami w kości zapewnia bezpieczeństwo i komfort podczas żucia i mówienia.

Ten rodzaj protezy wymaga mniej implantów, niż proteza stała. Ogólnie rzecz biorąc, wystarczą tylko 4 w kości szczęki i 2 lub 3 w żuchwie. Z tego powodu protezy overdenture są idealną alternatywą dla pacjentów z utratą tkanki kostnej.

Implanty te są wkręcanymi systemami kotwiącymi, które specjaliści umieszczają w protezie podczas jej dopasowywania. Dzięki temu specjalnemu systemowi będziesz mógł go dopasować i zdjąć. System ten ma również znacznie lepszą retencję. Na przykład możesz samemu wyjąć zęby, aby je wyczyścić.

Hybryda

Ten rodzaj protezy wykorzystuje wsparcie, jakie oferują implanty i śluz dziąseł. Wkręcają się one w implanty i tylko dentysta może je usunąć.

Mają one zarówno część dentystyczną, jak i różową dziąsła, zapewniając zamiennik zarówno utraconych zębów, jak i tkanek miękkich. Specjaliści polecają je pacjentom z zauważalną reabsorpcją kości. Hybrydy wykorzystują 6 implantów w górnej kości szczęki i 4 w dolnej.

W przeciwieństwie do protetyki stałej specjaliści wykonują protezy hybrydowe z najnowszych materiałów akrylowych lub kombinowanych, jak protezy konwencjonalne. Dlatego o wiele bardziej rzuca się w oczy, że są one sztuczne. Tak czy inaczej, zapewniają one estetykę, bezpieczeństwo i komfort.

Według liczby zębów

Istnieje inna klasyfikacja implantoprotetyki zębowej, która uwzględnia liczbę zębów wymagających zastąpienia. Są to:

  • Unitary: Te rodzaje zastępują tylko jeden brakujący ząb. To jedyny sztuczny ząb przymocowany do implantu. Przywraca ustom estetyczną i naturalną harmonię.
  • Częściowe: Protetyka ta zastępuje kilka brakujących zębów.
  • Razem: Te protezy zastępują wszystkie zęby w jamie ustnej, zarówno górne, jak i dolne. Osoby, które nie mają już własnych zębów, często używają tego rodzaju. Mogą być stałe, zdejmowane lub hybrydowe. Wszystko zależy od wyboru lub specyficznej sytuacji pacjenta.

Jak wygląda proces?

Planowanie i umieszczenie implantu protetycznego zębowego jest procesem powolnym i długotrwałym. Powinieneś zastanowić się, jaka jest faza diagnostyczna i lecznicza.

Ważne jest, aby przed założeniem implantu przejść pełny okres diagnostyczny z badaniami klinicznymi i wyczerpującymi zdjęciami rentgenowskimi. Pomaga to specjaliście w pełni zrozumieć gęstość i jakość kości, w której zostaną ostatecznie zamocowane śruby.

Po tym wszystkim jesteś gotowy, aby specjalista dopasował implanty. Jest to proces chirurgiczny, w którym będziesz pod znieczuleniem miejscowym, a dentysta wstawia śruby w tkankę kostną.

Potrzebujesz od 2 do 6 miesięcy, aby implant tytanowy złączył się z kością i utworzył silne wiązanie, które wytrzyma obciążenie protezy. W zależności od rodzaju protezy, którą będziesz mieć, możesz wymagać dodatkowej operacji, aby znaleźć implanty i dodać przedłużenia lub je zlokalizować. Po tym będziesz mógł od razu używać protezy.

Gdy implanty są gotowe, wraz z ich specyficznymi urządzeniami łączącymi w zależności od rodzaju protezy, te są wysyłane do realizacji. Następnie, po wykonaniu i przetestowaniu, specjalista umieszcza je w jamie ustnej pacjenta.

Następnie dentysta zacementuje – lub przykręci, jeśli jest to proteza stała lub hybrydowa – te wszczepione. Jeśli pacjent wymaga protez typu overdenture, dentysta pokaże mu, jak je dopasować i zdjąć. Ponadto pokażą pacjentowi, jak prawidłowo z niej korzystać i jak o nią dbać.

Rentgen jamy ustnej
Zaplanowanie procedury ma kluczowe znaczenie dla jej powodzenia. Dzieje się tak, ponieważ jest to długotrwały proces z wieloma fazami.

Możesz być również zainteresowany: Endodoncja – czym zajmuje się ten dział stomatologii?

Protetyka implantów dentystycznych – dla kogo?

Protetyka na implantach dentystycznych to dobry pomysł na uzupełnienie zębów utraconych z różnych przyczyn. Specjaliści zalecają je pacjentom, którzy nie mają zębów na kości szczęki lub żuchwy lub obu i mają umiarkowaną utratę masy kostnej.

Są idealne dla tych, którzy nie czują się komfortowo z tradycyjnymi protezami, głównie dlatego, że są niewygodne lub obawiają się, że proteza wypadnie. Pomagają uniknąć problemów z samooceną, zwiększając pewność siebie pacjenta.

Opieka i doradztwo

Protetyka implantów dentystycznych to trwalsze rozwiązanie, które pomaga osobom, którym brakuje zębów ponownie żuć, jeść, mówić i uśmiechać się bezpiecznie i pewnie. Poza wybranym typem, utrzymanie i pielęgnacja mają kluczowe znaczenie dla powodzenia zabiegu.

Szczotkowanie zębów, języka i dziąseł szczoteczką o miękkim włosiu jest bardzo ważne. W razie potrzeby możesz czasem uzupełnić rutynę o stosowanie płynu do płukania ust.

Jeśli chodzi o overdenture, niezbędne jest również ich wyjmowanie i czyszczenie po jedzeniu. Kiedy ich nie używasz, możesz umieścić je w szklance czystej wody w bezpiecznym miejscu.

Dodatkowo okresowe wizyty u dentysty mogą pomóc w zapewnieniu, że wszystko pójdzie dobrze. Tak więc, stosując odpowiedzialnie implantoprotetykę dentystyczną, możesz znów zacząć się uśmiechać, jeść i rozmawiać z pewnością siebie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González, Fabián Pérez, et al. “Criterios de selección para sistemas de retención en sobredentaduras mandibulares implantorretenidas sobre dos implantes.” Revista internacional de prótesis estomatológica 19.1 (2017): 7-12.
  • Berro, Mariela, María Laura Samprón, and Emanuel Ricardo Tomaghelli. “Rehabilitación sobre implantes: Sobredentadura.” IV Jornadas de Actualización en Prácticas Odontológicas Integradas PPS-SEPOI (La Plata, 7 de julio de 2020). 2020.
  • Barreto, A. P., et al. “Sobredentadura mandibular:: opción de tratamiento rehabilitador.” Acta odontológica venezolana 55.1 (2017): 39-40.
  • Díaz Sarabia, Edinson Antonio, and José Antonio Balarezo Razzeto. “Tipos de prótesis sobre implantes en pacientes edéntulos planificados en la Clínica Dental Docente de la Universidad Peruana Cayetano Heredia.” (2019).
  • Díaz Reyes, Kusi Yveth. “Prótesis híbridas sobre implantes dentales, indicaciones, protocolo de manejo clínico y laboratorio.” (2017).
  • Zabalbú, Sirhua, and Jazmín Nozhatú. “Prótesis híbrida en pacientes edéntulo total.” (2017).
  • Navarro, Iván, et al. “Rehabilitación oral maxilar y mandibular con prótesis híbridas, utilizando implantes convencionales de una y dos fases e implantes zigomáticos en paciente con displasia ectodérmica. Caso clínico.” Odontología Vital 29 (2018): 77-83.
  • Villafuerte, Rolando F. Dau, Elizabeth C. Ortiz Matias, and Veronica R. Huacon Cherrez. “Eficacia del tratamiento con injerto óseo, prótesis fija e implantes en paciente con reabsorción del reborde óseo maxilar.” Dominio de las Ciencias 3.2 (2017): 33-45.
  • Angulo-Serrano, Aldo, Diana Quijandria-Briceño, and Sergio Alvarado-Menacho. “Rehabilitación Integral de un paciente con reabsorción ósea horizontal, mediante regeneración ósea guiada simultánea a la colocación de implantes.” Revista Estomatológica Herediana 28.2 (2018): 115-124.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.