Most dentystyczny — charakterystyka ogólna i sposób wykonania

Most dentystyczny to stała proteza, która stanowi rozwiązanie problemu braku zębów w jamie ustnej. W tym artykule opowiemy Ci wszystko o tym!
Most dentystyczny — charakterystyka ogólna i sposób wykonania

Ostatnia aktualizacja: 31 grudnia, 2021

W obliczu braku elementów zębowych w jamie ustnej ortodonta może zasugerować rozwiązanie, jakim jest most dentystyczny. To alternatywa, która pozwala użytkownikowi odzyskać estetykę i utracone funkcje wraz z zębami. Ale składa się most dentystyczny? Jakie są  jego wady i zalety?

Istnieje wiele pytań dotyczących tego tematu. W tym artykule wyjaśnimy, czym są mosty dentystyczne, jakie typy są dostępne i jakie są główne korzyści z ich stosowania.

Co to jest most dentystyczny?

Most dentystyczny to rodzaj stałej protezy, której używamy do zastąpienia jednego lub kilku elementów dentystycznych, których nie ma w jamie ustnej. W szczególności dotyczy to strefy, w której brakuje zębów ze sztucznymi koronami, które przylegają do zdrowych zębów, które osoba nadal posiada.

Teraz, aby most pozostał przymocowany do sąsiednich elementów zębowych, należy je wcześniej wyrzeźbić. Oznacza to, że zęby należy opiłować, aby można było odpowiednio zacementować na nich strukturę. Oznacza to zatem, że pacjent nie może usunąć protezy, ponieważ została założona w jamie ustnej.

Dzięki tego typu rehabilitacji pacjent jest w stanie odzyskać utracone funkcje wraz z jednym lub kilkoma zębami. Wśród nich znajdziemy estetykę, niedrożność, zdolność żucia, kształt twarzy i wymowę.

Generalnie mosty dentystyczne można wykonać z następujących materiałów:

  • Metal
  • Żywica
  • Ceramika
  • Porcelana
  • Ceromer (zoptymalizowana żywica ceramiczna)
Przygotowanie protezy dentystycznej
Most dentystyczny to stała proteza, której używamy do zastąpienia utraconych elementów zębowych.

Most dentystyczny — wykonanie

Po przeprowadzeniu przez ortodontę diagnostyki i podjęciu decyzji przez pacjenta, aby zastosować most dentystyczny, wykonuje się następujące kroki:

  • Dostosowanie pozostałych zębów: w znieczuleniu ortodonta spiłuje za pomocą turbiny sąsiednie elementy zębowe. Te zęby nazywane są wówczas filarami, ponieważ wspierają most.
  • Wykonanie odcisku: ortodonta pobierze odlewy jamy ustnej, a następnie wyśle je do laboratorium dentystycznego, gdzie inni specjaliści wykonają most.
  • Tymczasowa żywica: w zależności od modelu diagnostycznego, korony tymczasowe zostaną wykonane tak, aby pasowały do spiłowanych filarów w czasie potrzebnym do utworzenia mostu. Dzięki temu zachowana zostaje estetyka i zdrowie zużytych elementów.
  • Test ustawienia protezy: tutaj bada się metalową strukturę mostu; ortodonta bada, czy zostało dobrze wyregulowane lub czy wymaga korekty.
  • Test koloru: ortodonta pobiera kolor uzębienia pacjenta i przesyła go ponownie do laboratorium.
  • Test mostkowy: ortodonta testuje następnie cały most i wprowadza odpowiednie poprawki. Następnie ostatni raz wysyłają most do laboratorium, aby był wykończony i wypolerowany.
  • Przyklejanie mostu: ortodonta przykrywa spiłowane filary specjalnym cementem, a następnie mocuje go w ustach.
  • Kolejne kontrole: Po pewnym okresie użytkowania ortodonta umówi się na kolejny termin, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Rodzaje mostów dentystycznych?

Istnieją różne typy mostów dentystycznych. Najważniejsze z nich to bardziej tradycyjne, wspornikowe, Maryland oraz te wspierane implantami. Wybór zależy od specyficznych możliwości i potrzeb pacjenta. Ortodonta będzie w stanie pokierować procesem, zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Tradycyjny most dentystyczny

Tradycyjny most dentystyczny to taki, który jest używany, gdy po każdej stronie pustej przestrzeni znajdują się naturalne elementy dentystyczne. W związku z tym przestrzeń jest wypełniona jednym lub kilkoma sztucznymi zębami, które utrzymują korony zacementowane z obu stron na filarach zębowych. Mając filary po obu stronach, najlepiej rozprowadzają i wspomagają efekt żucia. Z tego powodu często ma się je z tyłu ust.

Wspornikowy most dentystyczny

Most dentystyczny wspornikowy jest podobny do tradycyjnego mostu, z tą różnicą, że ma tylko jeden filar do trzymania. Tak więc w takich przypadkach zabieg będzie wymagał tylko jednego naturalnego zęba, który sąsiaduje z przestrzenią generowaną przez nieobecne elementy zębowe.

Ortodonta będzie musiał złożyć wybrany ząb w filar. Następnie zacementuje na nim koronę wraz z mostem, co pozwoli sztucznym zębom zająć pustą przestrzeń. Mając tylko jeden punkt podparcia, opór powinien być mniejszy. Czasami zęby mogą pęknąć lub całkowicie odpaść z powodu struktury przypominającej dźwignię, która powstaje, gdy osoba przeżuwa.

Most dentystyczny Maryland

Mosty dentystyczne Maryland wykorzystują dwa naturalne elementy dentystyczne, takie jak filary, po jednym z każdej strony pustej przestrzeni. Różnica w porównaniu z tradycyjnymi polega na tym, że nie stosuje się w nich koron na filarach, ale niektóre boczne płetwy, wykonane z metalu lub porcelany, które przylegają do tylnej powierzchni sąsiednich zębów.

W tym celu niezbędny jest naturalny element po obu stronach przestrzeni utworzonej przez brakujące elementy zębowe. W takim przypadku ortodonta nie będzie musiał tak mocno piłować zębów, co sprawia, że jest to najbardziej konserwatywna opcja.

Tak czy inaczej, ten rodzaj mostu jest przeznaczony tylko do obszarów, które nie są narażone na duże obciążenia zgryzowe, ponieważ nie są one odporne na uderzenia.

Most zębowy wsparty na implantach

Jak sama nazwa wskazuje, w tych mostach zamiast koron nad opiłowanymi zębami stosuje się implanty. Aby dopasować implanty, które później będą podtrzymywały most, pacjent musi przejść operację. Ogólnie rzecz biorąc, będą dwie oddzielne operacje: jedna w celu dopasowania implantów, a druga w celu dopasowania do mostu. Ten proces może zająć miesiące.

Ilość i umiejscowienie implantów będzie się różnić w zależności od konkretnego przypadku. Na przykład dentysta może umieścić implant na środku przestrzeni, podając po jednym na każdy brakujący element lub po jednym na każdym końcu szczeliny.

Ten typ mostu dentystycznego jest najbardziej stabilny i najlepiej wytrzymuje duże siły. Zwykle opcja ta jest też najwygodniejsza dla osoby i jako jedyna zapobiega ponownemu wchłanianiu kości z pustej przestrzeni.

Zalety mostów dentystycznych

Dopasowanie mostu dentystycznego ma równie wiele zalet estetycznych, jak i zdrowotnych. Po zakończeniu procesu osoba może wrócić do normalnego jedzenia i żucia. Co więcej, jej wymowa ulegnie poprawie, dzięki usunięciu pustych przestrzeni, które mogą powodować mimowolne dźwięki, zniekształcać sylaby lub powodować inne nawyki językowe.

Z estetycznego punktu widzenia, posiadanie wszystkich zębów w jamie ustnej może pomóc w uzyskaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości; zapobiega podrażnianiu i poprawia wygląd fizyczny, utrzymując owal twarzy. Podobnie, wypełniając pustą przestrzeń utraconych zębów, inne zęby rzadziej się poruszają i zmieniają pozycję.

Koszt mostu dentystycznego to jedna z jego najbardziej zauważalnych zalet. Są wytrzymałe i w porównaniu do implantów dużo bardziej ekonomiczne.

Zakładanie mostu dentystycznego
Dopasowanie mostu dentystycznego może pomóc w przywróceniu funkcji brakujących zębów. Poprawia również wygląd twarzy.

Wady mostów dentystycznych

Przed skorzystaniem z mostu dentystycznego jako rozwiązania problemu braków zębowych, ważne jest, aby poznać niektóre wady tej metody.

Poniżej podkreślimy kilka z nich:

  • Zużycie filarów zębowych: Główną wadą tego typu protezy jest konieczność wypełnienia zdrowych zębów. Zużycie tych zębów zwiększa ryzyko doznania innych uszkodzeń w trakcie tego procesu, a w niektórych przypadkach pacjentowi potrzebny jest kanał korzeniowy. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę zmianę kształtu, elementy te muszą być zawsze zakryte koroną.
  • Estetyka: wykonanie tego procesu z metalem może spowodować przebarwienie zęba.
  • Ryzyko wycieku: Przestrzeń między filarem a koroną może czasami powodować ubytki pod koroną.
  • Ryzyko ruchu: filary mogą się poruszać, zwłaszcza jeśli podczas żucia są obciążone dużym obciążeniem. Specjaliści nie zalecają ich stosowania u pacjentów, którzy mają szkodliwe nawyki, takie jak bruksizm (zgrzytanie zębami) lub gryzienie przedmiotów lub paznokci.
  • Wchłanianie zwrotne kości: ponieważ kości, w których nie ma elementów zębowych, nie są stymulowane, organizm je ponownie wchłania.
  • Trwałość: Mosty dentystyczne zwykle utrzymują się w jamie ustnej przez kilka lat, ale porównując je z implantami, nie jest to zbyt długi okres.
  • Ryzyko zapalenia dziąseł: W przestrzeni między mostem a dziąsłami mogą się gromadzić bakterie, co powoduje stany zapalne dziąseł.

Porozmawiaj ze swoim ortodontą, aby uzyskać więcej informacji

Mosty dentystyczne mogą być dobrym rozwiązaniem w celu zastąpienia brakujących zębów w jamie ustnej. Jednak przed wyborem tej metody należy skonsultować się z ortodontą. Ortodonta pomoże rozwiązać Twoje wątpliwości dotyczące materiałów, typów, wzorów i połączeń. Oceni również wszelkie potencjalne niedogodności. Zawsze warto o tym pamiętać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carrillo Mendoza, Daniel Israel. Diagnóstico, pronóstico y plan de tratamiento de un puente fijo. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2016.
  • Valenzuela Reyes, Adriana Janeth. Puente Maryland en el sector anterior. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2016.
  • Huang, Wan-Ting, and Han-Yi Cheng. “Finite Element Analysis of Stress in Dental Bridge with Implant.” Journal of Biomaterials and Tissue Engineering 10.6 (2020): 743-748.
  • Urías Johnson, Eddy José. Evaluación de la profundidad de filtración in vitro en la interfase entre tejido dental y los materiales de obturación y cementación temporal,(utilizados en la Facultad de Odontología de la Universidad de San Carlos de Guatemala), sometidos al proceso de termociclaje para simular las condiciones del ambiente bucal. Diss. Universidad de San Carlos de Guatemala, 2019.
  • Bustillos Díaz, Natalí Dayana. Relevancia del cemento en la estabilidad del color en restauraciones vitro cerámicas. Reporte de caso. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2019.
  • Maldonado Pineda, María Belén. Retratamiento endodóntico en diente con filtración por inadecuada adapatación prótesica. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad de Piloto de Odontología, 2016.
  • Village, Cheadle. “Dental Bridge Treatment Cheadle| Cosmetic Bridge| Cheadle Dental Practice.” (2017).
  • Alharby, Amal, et al. “Parafunctional behaviors and its effect on dental bridges.” Journal of clinical medicine research 10.2 (2018): 73.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.