Papierosy elektroniczne: obawy dotyczące bezpieczeństwa

Używanie papierosów elektronicznych było przedmiotem wielu kontrowersji w ostatnich latach. Dlatego ma zarówno obrońców, jak i krytyków. Czy ich stosowanie jest bezpieczne? W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat.
Papierosy elektroniczne: obawy dotyczące bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 07 lutego, 2020

Papierosy elektroniczne reklamowane są jako próba znalezienia alternatywnych metod ograniczenia używania tytoniu. Jednak w miarę jak poznajemy głębiej ich działanie, powstają wątpliwości, czy nie sprzyjają powstawaniu dodatkowego ryzyka.

Wydaje się zatem, że papierosy elektroniczne nie tylko nie przynoszą określonych korzyści, ale wręcz mogą szkodzić. Dlatego własnie mają zarówno swoich obrońców, jak i zagorzałych przeciwników.

Dlatego dobrze jest zdobyć dodatkowe informacje, aby podejmować lepsze decyzje w tej kwestii. To pomoże nam potwierdzić lub usunąć obawy związane z papierosami elektronicznymi i zadbać o nasze bezpieczeństwa.

Papierosy elektroniczne: tak czy nie?

Papierosy elektroniczne otrzymują różne nazwy i dlatego czasami nie jest łatwo zrozumieć ich potencjalne skutki. Nie powinno nas zatem dziwić, że w handlu spotykamy je pod wieloma różnymi nazwami, a jednocześnie ich zawartość i działanie nie są dostatecznie wyjaśnione.

Chociaż papierosy elektroniczne nie zawierają tytoniu, amerykańska Administracja Żywności i Leków klasyfikuje je jako produkty „tytoniowe”. Już samo to pozwala nam ocenić ich wpływ i zagrożenia zdrowie.

Papierosy elektroniczne - różne formy

Tymczasem z drugiej strony elektroniczny papieros pojawia się jako opcja zastąpienia tradycyjnego papierosa. Nie ma jednak dowodów naukowych uzasadniających jego bezpieczeństwo lub skuteczność w rzucaniu palenia.

Dlatego Narodowa Agencja Leków, Żywności i Technologii Medycznych, ANMAT z Argentyny, ratyfikowała zakaz importu, dystrybucji i komercjalizacji tego produktu. Decyzje tę uzasadniono obawami związanymi z bezpieczeństwem, jakie budzi stosowanie papierosów elektronicznych.

Papierosy elektroniczne – dostępne formy

Elektroniczne papierosy są dostępne w wielu rozmiarach. Mogą też przybierać różne formy, takie jak papierosy, cygara, fajki, długopisy lub nawet dyski przenośne USB.

Papierosy te posiadają baterię, która zapala urządzenie, element grzewczy, który ogrzewa e-ciecz i przekształca ją w parę. Ciecz pochodzi ze specjalnego wkładu lub zbiornika, w który wyposażony jest papieros. Ponadto, urządzenie posiada też otwór służący do wdychania pary.

Pojawienie się nowych czasowników w naszym języku

Słowo „wdychać” (vaping) nabrało w tym kontekście nowego znaczenia. Odnosi się do wdychania „pary” papierosa elektronicznego. Hiszpańskie Towarzystwo Pneumologii i Chirurgii Klatki Piersiowej (SEPAR) oraz Krajowy Komitet ds. Zapobiegania Paleniu (CNPT) ostrzegły o zagrożeniach związanych z używaniem tych urządzeń.  Wyraziły też obawy dotyczące bezpieczeństwa, zwracając uwagę na możliwe skutki.

Powiedziano między innymi, że:

„Nie jest to metoda na rzucenie palenia, jej stosowanie jest szkodliwe dla zdrowia i może być środkiem prowadzącym do uzależnienia od tytoniu”.

Niezbędne informacje dotyczące skutków używania papierosów elektronicznych

W tym kontekście ważne jest więc skorzystanie z odpowiednich źródeł, które zbierają dane z literatury naukowej. Ciekawy artykuł opublikowany został przez Francisco Javiera Ayestę oraz prezesów CNPT i SEDET. Zebrano w nim dowody na te i inne kwestie związane z toksycznością, uzależnieniem i przydatnością tych urządzeń, rzekomo pomagającym ludziom rzucić palenie.

Papieros elektroniczny

Dlatego autorzy podkreślają, że:

„Pojawienie się elektronicznych papierosów wywołało oczekiwania co do ich przydatności jako strategii redukcji szkód, ale także obawy przed możliwym podżeganiem do konsumpcji nikotyny w młodości i przed odstraszającym skutkiem rzucenia palenia”.

Podsumowanie

Zgodnie z informacjami z Generalnej Dyrekcji Zdrowia Publicznego i Uzależnień od Leków z regionu Murcji, ogłoszono:

  • Zaleca się, aby cała populacja, zwłaszcza dzieci i młodzież, nie używała papierosów elektronicznych.
  • Nie zaleca się także używania papierosów elektronicznych, z nikotyną lub bez niej, w miejscach publicznych.
  • Stosowanie papierosów elektronicznych nie jest również zalecane jako sposób na rzucenie palenia.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Agencia Nacional de Medicamentos, Alimentos y Tecnología Médica, ANMAT, Argentina.
  • Comité Nacional para la Prevención del Tabaquismo (CNPT).
  • Sociedad Española de Neumología y Cirugía Torácica, SEPAR.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.