Panierowane bakłażany - odkryj jak je przygotować
Panierowane bakłażany to jedna z licznych form przygotowania tego produktu tak aby uzyskać pyszne danie. Jeżeli lubisz smaczne przekąski i niecodzienne aranżacje kulinarne, z całą pewnością panierowane bakłażany są właśnie dla Ciebie!
Bakłażan jest produktem znanym i stosowanym w kuchniach całego świata. Ceni się go w wielu kulturach. Istnieją nawet dania ludowe w pełni oparte na bakłażanie – można po niego sięgać w formie smażonej, prażonej, grillowanej oraz pieczonej.
Bakłażan zawiera flawonoidy, które wspomagają procesy pigmentacji skóry. Co więcej, dostarcza on składników przeciwutleniających, dzięki czemu pomaga zapobiegać chorobom układu sercowo – naczyniowego, chorobom degeneracyjnym oraz w leczeniu nowotworów.
Bakłażany spożywane w każdej formie są doskonałą formą zadbania o swoje zdrowie. Istnieje całe mnóstwo przepisów i trików kulinarnych, dzięki którym wzmocnisz ich wyjątkowy smak. Doskonale łączą się one z rozmaitymi przyprawami, dzięki czemu potrawę możesz dostosować do swoich preferencji.
Jeśli chodzi o panierowane bakłażany, ta technika kulinarna polega na obtaczaniu warzyw w cienkiej warstwie bułki tartej w celu uzyskania chrupiącej skórki podczas smażenia.
Panierowanie można stosować przyrządzając warzywa, mięsa, kurczaka czy też ryby. Co ciekawe, do panierowania niekoniecznie potrzebujesz bułki tartej. Dobrze sprawdza się również mąka pszenna oraz mączka kukurydziana.
Przygotowując panierowane bakłażany odkryjesz, że mają one w tej formie niepowtarzalny smak i aromat. Nie masz nic do stracenia, wypróbuj i przekonaj się jak pyszne jest to rozwiązanie!
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc artykuł: Przepisy na chleb z warzyw, które Cię zachwycą!
Panierowane bakłażany i ich przygotowanie
Panierowane bakłażany to doskonały pomysł dla osób będących na diecie wegetariańskiej. Należy wiedzieć, że jeżeli nie przygotuje się tych warzyw w odpowiedni sposób, mogą być niesmaczne.
Dlatego właśnie podzielimy się z Tobą pewnym trikiem, dzięki któremu będą miękkie i pyszne.
Jest to przepis idealny, jeśli jesteś wegetarianinem. Do naszego przepisu na panierowane bakłażany pasuje wszystko – ryż, komosa ryżowa, makaron…
Zwłaszcza w przypadku makaronu, bakłażan lepiej się sprawdza w kawałkach zamiast plastrów. Warto dodać ulubiony sos.
Składniki:
- 2 duże bakłażany
- 1 szklanka bułki tartej (150 g)
- 2 łyżki soli (30 g)
- 1 łyżka pieprzu czarnego (15 g)
- 1/2 łyżki pietruszki (8 g)
- 2 łyżki octu balsamicznego (30 ml)
- 1/4 szklanki oliwy z oliwek (40 ml)
- 1 1/2 szklanki wody (300 ml)
Sposób przygotowania:
Bakłażany mają specyficzny smak, dlatego nie każdy za nimi przepada. Okazuje się jednak, że wszystko zależy od sposobu przygotowania oraz od zastosowanych przez nas przypraw.
- Na początek potnij bakłażany na plastry lub kawałki o grubości około 2 cm.
- Następnie umieść w dużej misce wodę i dodaj do niej sól. Umieść pocięte bakłażany w wodzie i pozostaw na jakiś czas do zmiękczenia. Jest to trik przydatny w zmniejszaniu ilości tłuszczu jaki panierowane bakłażany wchłoną podczas smażenia. Będą też bardziej soczyste.
- Następnie w innej misce zmieszaj olej balsamiczny, łyżkę soli, pieprz i pietruszkę.
- Gdy bakłażany będą już miękkie, umieść kawałki w tak przygotowanej mieszance i pozostaw do zamarynowania na około 15 minut.
- Na płaskim talerzu umieść bułkę tartą aby przygotować panierowane bakłażany.
- Następnie usmaż tak przygotowane warzywa na oliwie z oliwek. Nie martw się ilością oliwy, ponieważ Twoje panierowane bakłażany nie będą nią przesączone – wchłonęły wcześniej posoloną wodę.
- Podawaj z wybranymi przez siebie dodatkami i delektuj się ich wyjątkowym smakiem.
Koniecznie zobacz też artykuł: Smaczne przekąski – 3 przepisy na spotkania z przyjaciółmi
Dodatkowe wskazówki:
- Jeżeli chcesz, żeby Twoje panierowane bakłażany były chrupiące, zamroź plastry przez około 30 minut przed przyprawieniem ich.
- Jeżeli nie chcesz używać oliwy z oliwek, możesz śmiało skorzystać z oleju kokosowego. Podczas smażenia doda im wyjątkowego smaku.
- Użycie oleju balsamicznego jest opcjonalne. Choć nadaje on potrawom wyjątkowego smaku, jeżeli nie odpowiada Ci ta opcja, śmiało sięgnij po sos sojowy lub sos angielski.
- Dla osób, które nie lubią dań smażonych doskonałą opcją jest wersja zapiekana. Danie będzie jeszcze zdrowsze i równie smaczne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- NESTLÉ ECUADOR. (2010). Recetario.
- Rotino, G. L., Sala, T., & Toppino, L. (2014). Eggplant. In Alien Gene Transfer in Crop Plants, Volume 2: Achievements and Impacts. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-9572-7
- Ullio, L. (2003). Eggplant growing. NSW Agriculture.