Owoce dla dzieci – które są bezpieczne?
Posiadanie dziecka to cudowne doświadczenie, ale Twoja troska o malucha może stać się źródłem stresu. Widząc tak małą i tak delikatną osobę trudno jest nam podejmować decyzje, które jej dotyczą. Jedną z takich decyzji jest – czy owoce dla dzieci to dobry pomysł?
Maluchy nie mogą się komunikować, jeśli coś im się dzieje i nie mają odpowiednich narzędzi do odmówienia czegokolwiek. Dlatego też wyznaczenie listy obejmującej owoce bezpieczne dla niemowląt jest niezbędne.
Biorąc to pod uwagę jest zupełnie normalne, że czasami ogarniają nas wątpliwości co do tego jakie owoce dzieci mogą jeść, bez narażania ich na niebezpieczeństwo podczas spożywania.
Zanim jednak nastąpi, musimy upewnić się, kiedy zacząć ten proces. Idealnym momentem byłoby to zrobić, kiedy dziecko skończy 6 miesięcy. Owoce należy przygotowywać w postaci soków lub dodatków do delikatnej owsianki, aby stopniowo zacząć karmić nimi dzieci; na początku mogą je pić niechętnie.
Nie powinno Cię to martwić: od czasu do czasu, przez kilka dni z rzędu – podawaj dziecku nieco soku z owoców. Jeśli wciąż nie będzie mu smakować, spróbuj zmiksować owoce na puree i ponownie wykonać te same kroki.
Dziecko stopniowo przyzwyczai się do nowego smaku i tekstury owoców. Musimy pamiętać, że do tej chwili najprawdopodobniej piło ono jedynie mleko – podawanie nowych produktów wymaga czasu.
Należy również pamiętać o potencjalnych alergiach. W dzisiejszych czasach problem alergii jest bardzo poważny, dlatego wybieraj owoce, które stanowią mniejsze ryzyko. W tym celu na początku należy unikać owoców takich jak kiwi, truskawki, melony i inne owoce tropikalne.
Pamiętaj, że zarówno soki, jak i owsianki, powinny być wykonane z jednego typu owoców, aby proces włączania ich do diety przebiegał stopniowo i w bezpieczny sposób.
Co więcej, jeśli pojawią się objawy alergii będziesz wiedzieć co je spowodowało.
Owoce dla dzieci – odkryj, co może jeść Twoje maleństwo
Jabłko
Oprócz swojego słodkiego smaku, jabłko jest jednym z najdelikatniejszych owoców, więc ryzyko nietolerancji jest w tym przypadku minimalne.
Korzyści karmienia dzieci jabłkami są łatwo zauważalne.
- Po pierwsze, jabłka zawierają błonnik, którego dzieci potrzebują w tym momencie życia. W tym wczesnym okresie rozwoju, układ pokarmowy dzieci może sprawiać problemy, kiedy zmieniamy dietę malucha, bardzo często więc mogą pojawiać się zaparcia.
- Po drugie, jabłka są bogate w wapń, potas i żelazo, a także witaminy A, B, C i E.
- Po trzecie, podobnie jak inne produkty z tej rodziny owoców, jabłka zawierają cukier, który jest potrzebny, aby dzieci miały energię.
Zobacz także: Owsianka i jabłka: zdrowe serce i układ krążenia
Gruszka
Podobnie jak w przypadku jabłek, szansa, że u Twojego dziecka wystąpi reakcja alergiczna na ten owoc jest bardzo niewielka.
- Gruszki mają wysoką zawartość składników mineralnych: potasu, magnezu i wapnia.
- Z drugiej strony, gruszki dostarczają nam dodatkowej energii, dzięki ich powoli trawionym węglowodanom, jednocześnie wzmacniając układ odpornościowy, dzięki zawartości witaminy C.
- Jakby tego było mało, gruszki zawierają również kwas foliowy i naturalne przeciwutleniacze.
- Na koniec, gruszki wyróżnia również wysoka zawartość błonnika i wielonasyconych kwasów tłuszczowych.
Jabłka i gruszki to bezpieczne rozwiązania dla tych osób, które zastanawiają się jakie owoce może spożywać ich maluch. Kolejną oznaką wskazującą na delikatny skład tych owoców jest fakt, że nawet dorośli wybierają je na przekąskę, kiedy mają problemy z żołądkiem.
Zobacz także: Tarta z gruszkami – przepis na bezglutenowe ciasto!
Banan
Zanim przygotujesz jakikolwiek posiłek z udziałem banana, pamiętaj, aby usunąć z niego włókna, które zazwyczaj występują pod skórką. Gdy już to zrobisz, będziesz dysponować świetną bazą do przygotowywania posiłków dla Twojego dziecka. Najprostszą formą podawania bananów jest sok lub owsianka bananowa.
Jak wiecie – banan to owoc, który jest dobrym źródłem węglowodanów. Zaleca się spożywanie ich, jeśli chcesz, aby Twoje dzieci miały dużo energii do gier i zabaw.
Najlepiej jednak jest podawać dziecku banana rano lub w porze obiadowe, dzięki temu organizm będzie mógł przyswoić cały błonnik, potas i minerały, bez przybierania na wadze w szybszym tempie, niż to wskazane.
To ważne, aby nasze dzieci były przyzwyczajone do jedzenia owoców od najmłodszych lat – nie tylko po to, aby czerpać korzyści z ich składników odżywczych, ale również by unikać tych składników, które są dla nich szkodliwe.
Owoce są naturalnym źródłem dużej ilości cukru, którego domaga się nasz organizm. Jeśli nie uwzględnimy owoców w naszym jadłospisie – będziemy sięgać po inne źródła cukru, takie jak słodycze przemysłowe, które nie robią nic innego, oprócz wyrządzania szkód w naszym organizmie.
Dlatego też zaleca się przyzwyczajać dzieci do owoców i tym samym odciągać ich uwagę od cukrów rafinowanych, aby zadbać o ich dobry stan zdrowia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- WHO. (n.d.). La lactancia materna exclusiva durante los primeros 6 meses es lo mejor para todos los niños. Organización Mundial de la Salud.
https://www.who.int/mediacentre/news/statements/2011/breastfeeding_20110115/es/ - Beltrán Sorolla, E. (2018). Recomendaciones de la alimentación en la primera infancia: evaluación del seguimiento en la alimentación de niños de guarderías de gestión privada del municipio de Lleida. https://repositori.udl.cat/bitstream/handle/10459.1/66078/ebeltrans.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Wilms, E., Jonkers, D. M., Savelkoul, H. F., Elizalde, M., Tischmann, L., de Vos, P., … & Troost, F. J. (2019). The impact of pectin supplementation on intestinal barrier function in healthy young adults and healthy elderly. Nutrients, 11(7), 1554. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31324040/
- Bucher, A., & White, N. (2016). Vitamin C in the prevention and treatment of the common cold. American journal of lifestyle medicine, 10(3), 181-183. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30202272/
- Nutrition Data. (n.d.). Bananas, raw Nutrition Facts & Calories. SELF Nutrition data. https://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1846/2