Tarta z gruszkami – przepis na bezglutenowe ciasto!

Przyszła jesień: jabłka i gruszki zasypują sady. Wykorzystaj moc natury i przygotowuj z nich wyśmienite ciasta i desery. Dziś propozycja na pyszną, zdrową i bezglutenową tartę z gruszkami!
Tarta z gruszkami – przepis na bezglutenowe ciasto!

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Szukasz przepisu na szybkie i zdrowe ciasto? Tarta z gruszkami to świetny wybór, szczególnie na chłodne, jesienne dni. Jest pyszna, zdrowa, bezglutenowa i zawiera bardzo mało cukru!

Ostatnio chęć zastępowania niezdrowych tradycyjnych wypieków zdrowymi ciastami i deserami ma tendencję wzrostową. Coraz więcej z nas sięga również po świeże owoce jako przekąskę między posiłkami. Wykorzystajmy zatem sezon na gruszki i zróbmy rewelacyjną tartę, która z pewnością zasmakuje każdemu!

Poniższa tarta z gruszkami jest zdrową wariacją klasycznego ciasta z gruszkami. W przepisie biały cukier rafinowany zastąpiono trzcinowym, a także zredukowano jego ilość do minimum. Ponadto reszta składników to produkty w 100% naturalne i o wysokiej wartości odżywczej.

Poznaj listę produktów i czym prędzej zabieraj się do pieczenia!

Tarta z gruszkami, czyli gruszka w roli głównej

Główną bohaterką naszego ciasta jest oczywiście gruszka. Jej miąższ jest miękki i kremowy, a zarazem wodnisty – stąd też świetnie nadaje się do kulinarnych eksperymentów.

Możemy je zapiekać, grillować, podawać na ciepło z lodami, czekoladowymi sosami, zrobić gruszkowy kompot, budyń, mus… W tej kwestii pole do popisu jest naprawdę olbrzymie!

O tej porze roku gruszek u nas nie brakuje! Wybierz się na targ albo do sąsiada i zbierz dojrzałe owoce. Wykorzystaj je najlepiej jak możesz – to właśnie teraz obfitują one w najcenniejsze wartości odżywcze.

Chociaż istnieje wiele różnych odmian gruszek, prawie każda z nich nadaje się do przyrządzania deserów. Klapsa, konferencja , lukasówka, komisówka… Wszystkie są zdrowe, pyszne i niezastąpione przy jesiennych wypiekach.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Najlepsze owoce dla twojego organizmu

Gruszki – właściwości i korzyści dla zdrowia

  • Gruszki to owoce niskokaloryczne. Fakt ten z pewnością ucieszy osoby zmagające się z nadwagą i dbające o linię. 100 gramów słodkiego miąższu to zaledwie 53 kalorie!
  • Są niezwykle cennym źródłem błonnika pokarmowego, w tym pektyny. Substancja ta zapobiega między innymi wzdęciom, zaparciom, usprawnia trawienie, łagodzi zgagę, a także zapobiega powstawaniu hemoroidów. Co więcej, błonnik ułatwia przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia oraz pomaga zachować prawidłowy poziom cholesterolu we krwi.
  • Obfitują w witaminy z grupy B (zwłaszcza B1, B2 i niacynę), które korzystnie wpływają na kondycję układów: nerwowego, trawiennego i sercowo-naczyniowego. Ponadto stymulują odnowę komórek skóry, przez wspomagają regenerację skóry i włosów.
  • Walczą z wolnymi rodnikami. W skórce gruszki znajdują się cenne przeciwutleniacze, które pomagają chronić nasz organizm przed infekcjami i uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.
  • Zawierają glutation, czyli przeciwutleniacz, który w naturalny sposób obniża nadciśnienie tętnicze krwi oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia urazu mózgu.
  • Są autentyczną skarbnicą wartościowych dla organizmu substancji odżywczych. Zawierają między innymi witaminy A i C. Ponadto obfitują w minerały, takie jak magnez, wapń, potas, fosfor, miedź.

Gruszki to także źródło garbników, kwasu oleinowego, palmitynowego, glutaminowego, linolowego, kawowego i asparaginowego. Wszystkie są one niezbędne dla najróżniejszych procesów biologicznych zachodzących na co dzień w naszym organizmie.

Gruszki na talerzu

Mąka ryżowa – opcja dla osób uczulonych na gluten

Ważnym składnikiem naszej dzisiejszej tarty z gruszkami jest także mąka ryżowa. Wiesz, że możesz samodzielnie przygotować ją w domu za pomocą blendera lub młynka do kawy? Wystarczy zmielić ziarna białego lub brązowego ryżu na gruby lub drobny pył.

Wielką zaletą mąki ryżowej jest to, że nie powoduje ona uczuleń ani alergii. Dodatkowo jest dużo mniej kaloryczna niż mąka pszenna, a także ma niższy indeks glikemiczny.

Jest ona też dobrym źródłem witamin z grupy B, które są odpowiedzialne przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz przemiany metaboliczne w organizmie.

Pamiętaj, że pełnoziarnisty ryż zachowuje wszystkie składniki odżywcze. Lepiej sięgać więc po brązowe ziarna niż po białe!

Tarta z gruszkami – poznaj przepis

Tarta z gruszkami to banalnie prosty wypiek, którego podstawą jest delikatne i puszyste ciasto. Chociaż dziś prezentujemy odsłonę z gruszką w roli głównej, równie dobrze możesz wykorzystać jabłka lub jakiekolwiek inne owoce sezonowe.

Receptura na poniższe ciasto to propozycja na klasyczną “gruszotkę” czy szarlotkę. Spód to puszyste ciasto, a na wierzchu znajdują się owoce. Jeśli masz ochotę możesz przygotować owocowy mix, łącząc na przykład gruszkę z jabłkiem, granatem, dynią, żurawiną, owocami dzikiej różny itp.

Ciasto z gruszkami

Z niżej przedstawionego przepisu wychodzą około cztery spore porcje ciasta. Jeśli chcesz, możesz podwoić składniki i upiec dużą tartę. Przyjrzyj się swojej blaszce i wylicz odpowiednie proporcje.

Składniki

  • 2 duże dojrzałe gruszki
  • 2 jajka (60 g)
  • ½ szklanki musu jabłkowego (100 g)
  • ½ szklanka jogurtu  naturalnego (najlepiej greckiego) (100 g)
  • 2 łyżki stołowe mąki ryżowej (30 g)
  • ½ szklanki brązowego cukru (100 g)
  • 3 łyżki stołowe zmielonych migdałów (45 g)
  • Świeżo wyciśnięty sok z jednej cytryny
  • Mielony cynamon (do smaku)
  • Szczypta soli

Sposób przygotowania

  1. W pierwszej kolejności rozgrzej piekarnik do 180 °C.
  2. Następnie natłuść średniej wielkości formę lub wyłóż ją papierem do pieczenia. Równie dobrze możesz też użyć specjalnej formy do pieczenia babeczek (muffinów) – w ten sposób otrzymasz gotowe porcje i nie będziesz musiał kroić ciasta.
  3. Kolejny krok polega na umyciu i pokrojeniu gruszek na cienkie plasterki. W tym celu przekrój owoce na pół, usuń gniazda nasienne i pokrój. Przełóż je do miseczki, skrop sokiem z cytryny, aby nie ściemniały, i odstaw na chwilę.
  4. Teraz zajmij się jajkami. Oddziel białka od żółtek.
  5. W miseczce zmiksuj jogurt, żółtka, cukier i mus jabłkowy. Miksuj tak długo, aż uzyskasz jednolitą masę.
  6. Następnie dodaj do niej zmielone migdały, mąkę ryżową, cynamon i szczyptę soli. Dobrze wymieszaj, aby zniknęły wszystkie grudki.
  7. W innym naczyniu ubij białka na sztywną pianę.
  8. Powoli dodawaj pianę do przygotowanego ciasta, cały czas mieszając – ale delikatnie, aby piana nie upadła.
  9. Na koniec wylej ciasto na natłuszczoną lub wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Na wierzchu ułóż pokrojoną na cienkie plasterki gruszkę. Wciśnij je nieco w ciasto. Oprósz delikatnie cukrem pudrem i cynamonem.
  10. Włóż do rozgrzanego piekarnika na około 40 minut. Obserwuj ciasto, a kiedy góra apetycznie się ozłoci, wbij w nie patyczek, aby upewnić się, czy tarta z gruszkami jest już dobrze wypieczona.
  11. Ostudź ciasto i serwuj na talerzyki!

Tarta z gruszkami świetnie smakuje w towarzystwie zielonej herbaty lub czarnej kawy. Pamiętaj, że jest to deser niskokaloryczny i bez wyrzutów sumienia możesz sobie na niego od czasu do czasu pozwolić!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nawirska, A., & Kwaśniewska, M. (2005). Dietary fibre fractions from fruit and vegetable processing waste. Food Chemistry91(2), 221–225. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2003.10.005
  • Wang, H., Cao, G., & Prior, R. L. (1996). Total antioxidant capacity of fruits. Journal of Agricultural and Food Chemistry44(3), 701–705. https://doi.org/10.1021/jf950579y
  • Bunzel, M., & Ralph, J. (2006). NMR characterization of lignins isolated from fruit and vegetable insoluble dietary fiber. Journal of Agricultural and Food Chemistry54(21), 8352–8361. https://doi.org/10.1021/jf061525z

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.