Otyłość u niemowląt - na jakim etapie staje się problemem?
Otyłość u niemowląt to problem, którym zaczęto zajmować się dopiero w ostatnich latach. W rzeczywistości tradycyjnie uważano, że im pulchniejsze było dziecko, tym było zdrowsze.
Ogólnie rzecz biorąc, otyłość u niemowląt pojawia się dopiero po 6 miesiącu życia, kiedy kończy się karmienie wyłącznie mlekiem i wprowadzane są pokarmy stałe. Jeśli ten proces przejściowy nie zostanie dobrze przeprowadzony, istnieje ryzyko otyłości u niemowląt.
Otyłość u niemowląt a dieta dziecka
Najlepszą rzeczą do zrobienia jest skonsultowanie się z pediatrą w celu uzyskania wskazówek dotyczących karmienia. Główną przyczyną otyłości u niemowląt są błędy żywieniowe. Czasami dostają więcej pokarmu, niż potrzebują, mogą spożywać słodycze lub niektóre produkty są wprowadzane przedwcześnie.
Chociaż nie jest to powszechne, otyłość u niemowląt może się również pojawić, nawet jeśli piją tylko mleko matki. Dzieje się tak, gdy liczba karmień zwiększa się bardziej niż to konieczne.
Chociaż genetyka również odgrywa bardzo ważną rolę w otyłości, dieta i styl życia są znacznie ważniejsze. W przypadku niemowląt, gdy stają się bardziej aktywne podczas raczkowania, są w stanie zrzucić nagromadzoną nadwagę.
Pulchne dzieci
Pierwszą rzeczą do wyjaśnienia jest to, że pucołowate dziecko nie zawsze jest dzieckiem otyłym. Należy wziąć pod uwagę związek między wagą a wzrostem. Po urodzeniu chłopcy ważą średnio 3,4 kg. Dziewczynki, 3,2 kg.
Można się spodziewać, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy podwoją swoją wagę. W ciągu 12 miesięcy potroją swoją wagę. Wszystkie dzieci potrzebują diety wysokotłuszczowej, aby promować wzrost i rozwój, a duża część tego tłuszczu jest magazynowana pod skórą.
Zobacz też: Otyłość u dzieci – 8 spowodowanych nią chorób
Dzieje się tak, ponieważ potrzebują szybkich wybuchów energii, aby ich mózgi i ciała mogły normalnie rosnąć. Dlatego mają pulchne policzki i pulchne dłonie. Nie ma to nic wspólnego z otyłością dziecka.
To normalne, że co tydzień przybierają na wadze od 5 do 7 uncji. To normalne, że rosną o pół cala do jednego cala każdego miesiąca. Jednak nic nie jest sztywną zasadą i każdy ma swoje własne tempo.
Kiedy martwić się otyłością dziecka
Oczywiście pucołowate, pulchne dziecko może być zdrowe. Ale kiedy należy się martwić otyłością u niemowląt?
W zależności od wieku dziecka istnieje normalny zakres wagowy i wygląda on następująco:
- Noworodki: od 3,4 do 3,5 kg.
- Dwa i pół miesiąca: 5,2 do 5,7 kg.
- Pięć i pół miesiąca: 7 do 7,6 kg.
- Osiem i pół miesiąca: 8,3 do 9,1 kg.
- Dwanaście i pół miesiąca: od 9,7 do 10,5 kg.
Jeśli pozostają w tym zakresie, bez względu na wygląd, ich waga jest normalna. To całkiem normalne, że w pierwszych miesiącach życia dzieci wyglądają pulchniej, a następnie zaczynają chudnąć, gdy zaczynają raczkować.
Czynniki ryzyka
Niektóre czynniki mogą zwiększać prawdopodobieństwo otyłości u niemowląt:
- Genetyka: Wzrost i waga rodziców zwykle odpowiadają niemowlętom.
- Zdrowie podczas ciąży: Matki z nadwagą lub otyłością, a także te, które palą lub mają cukrzycę ciążową, częściej mają otyłe dzieci.
- Planowane cięcie cesarskie: Kilka badań z 2019 r. wykazało, że dzieci urodzone po planowanym cięciu cesarskim częściej mają nadwagę.
- Karmienie piersią: Niemowlęta karmione wyłącznie mlekiem matki mają mniejsze ryzyko nadwagi.
- Stosowanie mieszanki: Jako uzupełnienie powyższego, badanie potwierdziło, że otyłość niemowląt jest większa, gdy niemowlęta są karmione mieszanką.
- Dieta: istnieje większe prawdopodobieństwo otyłości u dziecka, jeśli dziecko je fast foody, przetworzoną żywność i słodkie napoje.
Przeczytaj również: Zabawne ćwiczenia do walki z otyłością wśród dzieci
Wpływ otyłości na dziecko
Otyłość u dziecka może wpływać na rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. Może to prowadzić do opóźnień w rozwoju motorycznym, ponieważ siadanie, raczkowanie i chodzenie zajmuje im więcej czasu.
Raport z Uniwersytetu Harvarda wskazuje, że dzieci z nadwagą w ciągu pierwszych 2 lat życia są bardziej narażone na problemy zdrowotne przez resztę dzieciństwa. Obejmuje to zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, cukrzycę, problemy sercowo-naczyniowe, a nawet raka.
Według innego badania otyłość u niemowląt jest również czynnikiem ryzyka otyłości w wieku dorosłym. Osoba otyła będzie później bardziej podatna na poważne problemy zdrowotne.
Co zrobić, aby zapobiec dziecięcej otyłości?
Pierwszym sposobem zapobiegania otyłości u niemowląt jest karmienie dziecka wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia. Po tym wieku ten rodzaj żywienia można stopniowo uzupełniać.
Wprowadzając nowe pokarmy, najlepiej najpierw podać dziecku pierś. Ważne jest, aby nie zmuszać ich do jedzenia, jeśli nie są głodne. Aby nabrały dobrych nawyków, warto podawać im do 2 roku życia produkty o niskiej zawartości cukru i soli.
Jeśli są spragnieni, najlepiej jest dać im wodę. Nie zaleca się podawania owoców i warzyw w soku – powinny być surowe lub ugotowane. Bardzo ważne jest również zachęcanie dzieci do zabawy. Powinni poruszać się przez co najmniej 30 minut dziennie.
Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące wagi Twojego dziecka, porozmawiaj o tym ze swoim pediatrą, aby mógł ustalić odpowiednie wytyczne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Masukume G, McCarthy FP, Russell J, et al Caesarean section delivery and childhood obesity: evidence from the growing up in New Zealand cohort J Epidemiol Community Health 2019;73:1063-1070.
- Wood, C. T., Skinner, A. C., Yin, H. S., Rothman, R. L., Sanders, L. M., Delamater, A. M., & Perrin, E. M. (2016). Bottle size and weight gain in formula-fed infants. Pediatrics, 138(1).
- Cerretani, J. (2012, 18 septiembre). Targeting childhood obesity early. Harvard Gazette. https://news.harvard.edu/gazette/story/2012/09/targeting-childhood-obesity-early/.
- Appleton, J., Russell, C. G., Laws, R., Fowler, C., Campbell, K., & Denney‐Wilson, E. (2018). Infant formula feeding practices associated with rapid weight gain: A systematic review. Maternal & Child Nutrition, 14(3), e12602.
- Ardid, C., Usta, O., Omar, E., Yıldız, C., & Memis, E. (2019). Efectos de las prácticas alimentarias durante la lactancia y de las características maternas en la obesidad infantil. Archivos argentinos de pediatría, 117(1), 26-33.