Orzechy Pili: właściwości odżywcze i korzyści

Jeśli lubisz orzechy, koniecznie musisz spróbować orzechów pili. Wyróżniają się one wysoką gęstością odżywczą i teksturą.
Orzechy Pili: właściwości odżywcze i korzyści

Ostatnia aktualizacja: 30 marca, 2023

Orzechy Pili są bardzo korzystne i mogą być regularnie włączane do diety. Są one jednak nieznane większości ludzi. Powiemy więc nieco więcej na temat tych niezwykłych orzechów o doskonałych właściwościach organoleptycznych.

Zanim zaczniemy, należy zauważyć, że codzienne spożycie orzechów jest zalecane przez większość ekspertów żywieniowych. Jest to pokarm uważany za mający wysoką gęstość odżywczą. Orzechy dostarczają białka, wysokiej jakości tłuszcze oraz wiele witamin i minerałów.

Są dość energetyczne i z tego powodu ważne jest, aby nie przesadzać z ich jedzeniem.

Co to są orzechy pili?

Orzechy Pili są uprawiane w Australii, Nowej Gwinei i Azji Południowo-Wschodniej. Mają inny profil żywieniowy niż pozostałe produkty z tej samej grupy, gdyż są źródłem tłuszczów nasyconych i jednonienasyconych.

Z drugiej strony zawierają dużą ilość magnezu, dzięki czemu pomagają pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

Można je spożywać na surowo lub po lekkim uprażeniu. Zwykle mają bardzo miękką i kremową konsystencję, a po przegryzieniu rozpływają się w ustach.

W rzeczywistości są jeszcze bielsze niż orzechy makadamia. Bardzo dobrze komponują się z fermentowanymi produktami mlecznymi, poprawiając ich wartość odżywczą.

Produkty fermentowane
Dobrym rozwiązaniem jest łączenie orzechów pili z produktami spożywczymi, które były poddane fermentacji

Informacje żywieniowe

Z żywieniowego punktu widzenia należy zauważyć, że orzechy pili są źródłem tłuszczu i białka. Mają 31 gramów lipidów na 100 gramów produktu i prawie 11 gramów białka.

Białka te mają jednak niską wartość biologiczną. Nie zawierają wszystkich niezbędnych aminokwasów. Pomogą jednak w uzupełnieniu codziennych potrzeb.

Jeśli chodzi o mikroelementy, orzechy pili mają wysoką zawartość witamin z grupy B. Zawierają również minerały, takie jak mangan, magnez, fosfor, miedź, cynk i żelazo.

Korzyści

Regularne spożywanie orzechów pili może mieć kilka pozytywnych skutków dla organizmu. Na przykład pozytywnie wpływają na fizjologię snu dzięki zawartości magnezu. Wykazano, że pierwiastek ten pomaga zwalczać zaburzenia związane z odpoczynkiem.

Co więcej, orzechy pili mogą wywoływać silne działanie przeciwutleniające. Dzieje się tak za sprawą zawartych w nich fitochemikaliów, które neutralizują powstawanie wolnych rodników. Efekt ten wiąże się z mniejszą częstością występowania przewlekłych i złożonych patologii.

Nie wolno nam zapominać, że dzięki tym orzechom możliwe jest uzupełnienie dziennego zapotrzebowania na białko. Białka są kluczowe dla utrzymania beztłuszczowej masy ciała w dobrej kondycji. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Annals of Nutrition & Metabolism osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny spożywać co najmniej 0,8 grama białka na kilogram masy ciała dziennie.

Na koniec musimy pamiętać, że orzechy pili dostarczają również wapnia w znacznych ilościach. Mowa o bardzo ważnym elemencie, który może zapobiegać degeneracji kości na przestrzeni lat.

Orzechy pili i inne orzechy.
Spośród wszystkich orzechów, orzechy pili mają nieco inną wartość odżywczą, ale są równie korzystne.

Orzechy pili są bardzo korzystne dla organizmu

Orzechy Pili nie są zbyt znane na całym świecie. Mimo to są bogatym źródłem wielu składników odżywczych.

Z tego powodu zaleca się ich spożywanie. Są bardzo smaczne i mają przyjemną kremową i jedwabistą konsystencję. Są przy tym łatwe do żucia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cao Y, Zhen S, Taylor AW, Appleton S, Atlantis E, Shi Z. Magnesium Intake and Sleep Disorder Symptoms: Findings from the Jiangsu Nutrition Study of Chinese Adults at Five-Year Follow-Up. Nutrients. 2018;10(10):1354. Published 2018 Sep 21. doi:10.3390/nu10101354
  • Neha K, Haider MR, Pathak A, Yar MS. Medicinal prospects of antioxidants: A review. Eur J Med Chem. 2019;178:687-704. doi:10.1016/j.ejmech.2019.06.010
  • Richter M, Baerlocher K, Bauer JM, et al. Revised Reference Values for the Intake of Protein. Ann Nutr Metab. 2019;74(3):242-250. doi:10.1159/000499374

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.