Orzech kola: uprawa, właściwości i pielęgnacja

Roślina trudna w uprawie, ale o ciekawych cechach i właściwościach. Odkryj wszystko, co musisz wiedzieć o cola acuminata i jej owocach.
Orzech kola: uprawa, właściwości i pielęgnacja

Ostatnia aktualizacja: 11 maja, 2023

Orzech kola pochodzi z Afryki i wiele osób uważa go za egzotyczny, zarówno ze względu na jego pochodzenie, jak i właściwości. Drzewo nazywa się kola zaostrzona (Cola acuminata), a jego owoce mogą być w środku czerwonawe lub białe.

Nazwa może brzmieć znajomo. Może to zasługa słynnego napoju Coca-Cola?

Tak, ten orzech rzeczywiście wchodzi w skład oryginalnej receptury napoju, w którym wykorzystuje się go w celu dodania kofeiny. Tutaj opowiemy ci wszystko na jego temat.

Co to jest orzech kola?

Orzech kola to drzewo pochodzące z tropikalnej Afryki; jego kwiaty są białe, a owoce duże, o intensywnie zielonym kolorze. Mają wysoką zawartość kofeiny i teobrominy, tych samych składników, które znajdują się w kawie, herbacie i czekoladzie.

W związku z tym nasiona kola uważane są za stymulanty. Jednak to nie jedyne zalety drzewa pochodzącego z rodziny Malvaceae. Dzięki elastyczności i wytrzymałości drewna służy jako materiał do budowy.

Ponadto istnieje kilka odmian tej rośliny. Do wzrostu wymaga mokrych i bardzo żyznych gleb, gdyż przez cały rok musi być w wilgotnym środowisku.

Ziarna kawy.
Mimo że nie jest to kawa, roślina ta zawiera kofeinę i po spożyciu wywiera działanie stymulujące.

Orzech kola: charakterystyka i właściwości

Pewne powody, dla których orzech kola jest tak poszukiwany, tkwią w jego właściwościach pobudzających. Ma wysoką zawartość kofeiny (nieco więcej niż kawa) i służy do sporządzania napojów orzeźwiających.

Orzechem kola interesuje się również farmakologia, chociaż bez związku z opisaną wyżej cechą. Istnieją bowiem dowody naukowe na to, że zawiera garbniki i ma właściwości przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe. Według medycyny tradycyjnej, ma ponadto działanie moczopędne i trawienne, co zaobserwowano w badaniu przeprowadzonym na gryzoniach przez International Journal of Physiology, Pathophysiology and Pharmacology.

Wśród jego aktywnych alkaloidów należny wymienić następujące:

  • Związki alkaloidowe: Kofeina, teobromina i teofilina.
  • Taniny: katechol, epikatechina, flobafeny i sole potasu.

Aktualny obszar uprawy

Największe uprawy kola występują w Afryce. Dokładniej w Afryce równikowej (Zambia, Angola, Czad). W rzeczywistości 70% eksportu orzechów kola pochodzi z Nigerii.

Uprawia się go jednak również w krajach o podobnym klimacie, w innych obszarach tropikalnych, takich jak Karaiby czy Brazylia. Tamtejsze tereny maja stałą wilgotność. Tak więc, mimo że orzech kola jest rodzimym owocem Afryki, może być uprawiany w kilku innych miejscach.

Ogólne wskazówki dotyczące uprawy orzecha kola

To bardzo wymagająca roślina, potrzebuje szczególnych warunków do zdrowego i silnego wzrostu. Możliwe jest jednak odtworzenie idealnego środowiska do jej uprawy. Poniżej wyjaśnimy, o czym należy pamiętać.

Przeczytaj ten interesujący artykuł: Zdrowe nawyki picia kawy

Klimat

Podstawowym warunkiem jest tropikalny klimat. Średnia temperatura przez cały rok powinna wynosić od 22 do 28 stopni Celsjusza (71 do 82 Fahrenheita), z okresami ciągłych opadów i wilgotności względnej ponad 80%.

Może rosnąć na obszarach półcienistych, w bezpośrednim świetle słonecznym lub na obszarach zalesionych. Jednak czynnikiem stałym musi być obecność wilgoci.

Typ gleby

Głównym warunkiem jest to, żeby gleba miała zdolność zatrzymywania wilgoci i składników odżywczych, których potrzebuje roślina. Ponadto powinna zawierać znaczne ilości materii organicznej, mieć lekko kwaśny odczyn i konsystencję gliny.

Pomimo stworzenia idealnych warunków dla drzewa, orzech kola zwykle rośnie wolno. Na pierwszy owoc, czyli osiągnięcie dojrzałości, trzeba czekać około 5 lat.

Rozmnażanie z nasion

Nasiona to dobra opcja na rozmnażanie, ponieważ zapewniają wysoką zdolność kiełkowania. Na szczęście nie jest to skomplikowana procedura. Jeśli chcesz rozmnażać roślinę tą metodą, po prostu posadź nasiono w doniczce z podłożem torfowym i trzymaj w wilgoci i cieple.

Zwykle kiełkuje między 15 a 21 dniem. Kiedy sadzonki wyjdą na powierzchnię, należy nadal utrzymywać je w wilgotnym stanie i umieścić w półcienistym miejscu. Możesz je przesadzić dopiero wtedy, gdy wyrośnie ponad 30 centymetrów (12 cali).

Orzech kola.
Owoce drzewa kola przypominają kamienie lub orzechy.

Skąd wziąć orzech kola?

Możesz o niego zapytać w każdym supermarkecie lub szkółce roślin. Jeśli nie możesz go znaleźć, poszukaj w sklepach online. Orzech kola można spożywać na różne sposoby; najczęstsze są napoje lub wypieki.

Masz więc wszystkie potrzebne informacje! Czy zdecydujesz się rozpocząć uprawę orzecha kola w domu?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dah-Nouvlessounon, D., Adoukonou-Sagbadja, H., Diarrassouba, N., Sina, H., Adjanohoun, A., Inoussa, M., Akakpo, D., Gbenou, J. D., Kotchoni, S. O., Dicko, M. H., & Baba-Moussa, L. (2015). Phytochemical Analysis and Biological Activities of Cola nitida Bark. Biochemistry research international2015, 493879. https://doi.org/10.1155/2015/493879
  • Adeosun, O. I., Olaniyi, K. S., Amusa, O. A., Jimoh, G. Z., & Oniyide, A. A. (2017). Methanolic extract of Cola nitida elicits dose-dependent diuretic, natriuretic and kaliuretic activities without causing electrolyte impairment, hepatotoxicity and nephrotoxicity in rats. International journal of physiology, pathophysiology and pharmacology, 9(6), 231–239.
  • Erukainure, O. L., Oyebode, O. A., Sokhela, M. K., Koorbanally, N. A., & Islam, M. S. (2017). Caffeine – rich infusion from Cola nitida (kola nut) inhibits major carbohydrate catabolic enzymes; abates redox imbalance; and modulates oxidative dysregulated metabolic pathways and metabolites in Fe2+-induced hepatic toxicity. Biomedicine & pharmacotherapy = Biomedecine & pharmacotherapie96, 1065–1074. https://doi.org/10.1016/j.biopha.2017.11.120

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.