Opuchnięte nogi - 8 wskazówek przynoszących ulgę

Pobudzenie krążenia poprzez masaże i spożywanie środków moczopędnych, diuretyków: może pomóc zmniejszyć obrzęk nóg i towarzyszące temu objawy. 
Opuchnięte nogi - 8 wskazówek przynoszących ulgę
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Opuchnięte nogi mogą być wynikiem przeciążenia fizycznego, trudności z krążeniem bądź zatrzymanych płynów w organizmie. Dolegliwość ta zazwyczaj dotyka kobiet. Opisywana jest powszechnie, jako uczucie ciężkości, nierzadko utrudniające ruch i codzienne aktywności.

Wspomniana dolegliwość, może prowadzić do epizodów przewlekłego bólu, które zmniejszają się tylko podczas odpoczynku. Co więcej, opuchnięte nogi bardzo często związane są też z mrowieniem, drętwieniem i innymi objawami, które negatywnie wpływają na jakość naszego życia. 

W większości przypadków schorzenie zanika nawet bez potrzeby leczenia. Istnieją jednak pewne naturalne środki, które pozwalają kontrolować dolegliwości. Dlatego też, w tym artykule poznasz główne przyczyny opuchniętych nóg, oraz 8 prostych wskazówek, które przyspieszą Twój powrót do zdrowia.

Opuchnięte nogi – główne przyczyny

Głównym powodem opuchlizny dolnych kończyn są problemy z krążeniem krwi w tej części ciała. W tych przypadkach, oprócz obciążenia związanego z naszą wagą, także prawo grawitacji utrudnia powrót do prawidłowego przepływu krwi w organizmie.

Z kolei inną przyczyną, równie powszechną: są zatrzymane płyny w naszym organizmie, które najczęściej występują, jako konsekwencja nieprawidłowego funkcjonowania nerek.

ból nóg

Zaburzenia te mogą wynikać z nadmiernego spożycia sodu, oraz jako konsekwencje poważniejszych chorób. Co jeszcze wywołuje opuchliznę na nogach?

  • Siedzący tryb życia, bądź przebywanie przez dłuższy czas w tej samej pozycji.
  • Cały dzień w pozycji stojącej.
  • Ciąża.
  • Nadwaga bądź otyłość.
  • Leki na cukrzycę czy też leki na nadciśnienie.
  • Niewydolność serca i nerek.
  • Występowanie chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Niewłaściwe obuwie (także buty na wysokim obcasie)
  • Urazy mechaniczne.

Opuchnięte nogi – powszechne objawy

Obrzęk na nogach charakteryzuje się znacznym stanem zapalnym, w określonych obszarach. Między innymi w łydkach, czy w okolicy kolan. Dyskomfort ten wyzwala inne, towarzyszące opuchliźnie objawy. Ich intensywność zmienia się w zależności od przyczyny.

Stworzyliśmy dla Ciebie listę najczęściej występujących objawów:

  • Uczucie ciężkości i zmęczenia w dolnych kończynach.
  • Mrowienie, swędzenie i częste skurcze.
  • Zaczerwienione i rozpalone nogi.
  • Ból nasilający się przy wysiłku fizycznym.
  • Występowanie żylaków i pajączków.

Opuchnięte nogi – jak sobie pomóc?

Kiedy obrzęk nóg wskazuje na występowanie innego schorzenia, zazwyczaj zmuszeni jesteśmy sięgnąć po leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Bez względu na przyczynę, istnieją jednak naturalne sposoby, którymi jesteśmy w stanie sobie pomóc. Poniższe wskazówki pomogą Ci załagodzić opuchliznę na nogach i będą doskonałym uzupełnieniem przepisanej kuracji.

1. Nogi w górę!

Ułożenie nóg wyżej od tułowia, na choćby kilka minut: może pomóc w reaktywowaniu odpowiedniego krążenia krwi. Ponadto to doskonałe ćwiczenie, które pozwala rozluźnić mięśnie i zmniejsza uczucie napięcia. Możesz oprzeć nogi o ścianę. A jeśli w nocy odczuwasz szczególny ból, podłóż pod nogi kilka poduszek.

nogi do góry

2. Opuchnięte nogi a wygodne obuwie

Nieodpowiednie obuwie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie niekorzystnie wpływa na kondycję nóg i jakość krążenia krwi.

Może być bezpośrednią przyczyną opuchniętych nóg. Stąd warto zadbać o odpowiednie obuwie, bez względu na okoliczności. Nie należy zmuszać się do wysokich obcasów ani zbyt obcisłych butów. Najlepiej spacerować w płaskim, ale dobrze wyprofilowanym obuwiu. Istotny jest też precyzyjnie dobrany rozmiar. 

3. Pij dużo wody

Czy wiesz, że spożywanie od 6 do 8 szklanek wody dziennie – może znacznie zminimalizować zaburzenia układu krążenia i powstałą opuchliznę? Woda stymuluje drenaż limfatyczny i sprzyja odpowiedniej eliminacji płynów zatrzymanych w tkankach.

4. Zimne prysznice na opuchnięte nogi

Jedną z najskuteczniejszych terapii, łagodzących obrzęk nóg (choć nie tylko) jest zewnętrzne stosowanie zimnej wody.

prysznic

Zimno pobudza przepływ krwi i zapobiega żylakom. Ponadto pozwoli Ci rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ból. Tuż po długiej kąpieli, czy w trakcie porannego prysznica – zalecamy kilka minut pod zimną wodą.

Możesz skorzystać też z naprzemiennego strumienia ciepłej i zimnej wody.

5. Opuchnięte nogi i diuretyki

Naturalne środki moczopędne, czyli diuretyki, takie jak ananas, seler bądź karczochy: są doskonałym wsparciem w stabilizacji retencji płynów w organizmie.

Mają zdolność zwiększania czynności nerek, co prowadzi do częstszego wydalania moczu i toksyn z organizmu. Regulacja płynów jest niezwykle istotna w kontekście opuchlizny.

6. Aktywność fizyczna

Ćwiczenia fizyczne mają wiele zalet także wobec stanów zapalnych w organizmie. Jeśli zmagasz się z obrzękiem nóg – pozwól sobie na chwilę odpowiednio dobranych ćwiczeń. Nie tylko pomagają walczyć z nadwagą, ale minimalizują stany zapalne. Wybierz ćwiczenia wspomagające krążenie.

7. Gorzka sól na obrzęki

Ze względu na zawartość siarki i magnezu, gorzka sól świetnie wpływa na poprawę kondycji organizmu. Wykazuje właściwości regenerujące, odkwaszające i odtruwające. Działa też antyzapalnie i antyłojotokowo.

gruba gorzka sól

Sól gorzka, czyli tzw. sól Epsom jest powszechnie znana ze swoich leczniczych właściwości, łagodzących obrzęk nóg. Kąpiele w towarzystwie soli gorzkiej pomogą rozluźnić mięśnie, zmniejszając napięcie i ból w nogach. Ponadto sprzyja relaksowi.

8. Opuchnięte nogi i masaż

Masaże pozwalają stymulować funkcje limfatyczne i krążeniowe organizmu. Najlepiej, jeśli towarzyszą im olejki eteryczne. Odpowiednio wykonany masaż pozwoli zmniejszyć stan zapalny w nogach. Ponadto wspomagają eliminację toksyn i płynów z organizmu.

Podsumowanie

Podsumowując, nie zapominaj o konsultacji z lekarzem, jeśli opuchlizna na nogach utrzymuje się przez dłuższy czas. Opisane w tym artykule wskazówki są pomocne, jednak jeśli opuchlizna wywołana jest przez poważniejsze dolegliwości – warto podjąć próbę ich diagnozy.

Nie obawiaj się skorzystać z rady specjalisty. W międzyczasie wprowadź do swojej codzienności przedstawione tu nawyki, które pozwolą odzyskać Ci zdrowie i harmonię.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gunderson, Craig G., and John J. Chang. “Risk of deep vein thrombosis in patients with cellulitis and erysipelas: a systematic review and meta-analysis.” Thrombosis research 132.3 (2013): 336-340.
  • Steichen, O., and C. Bachmeyer. “Pierna hinchada y roja.” EMC-Tratado de Medicina 22.2 (2018): 1-6.
  • Valencia, Cayo Martín. “Patologías dolorosas de brazos y piernas.” Natura Medicatrix: Revista médica para el estudio y difusión de las medicinas alternativas 20.3 (2002): 140-141.
  • United Kingdom National Health Service. Swollen ankles, feet and legs (oedema). (2018). Recuperado el 14 de mayo de 2020. https://www.nhs.uk/conditions/oedema/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.