Opioidy i opiaty — wszystko, co warto na ich temat wiedzieć

Chociaż opioidy i opiaty kojarzymy głównie z narkotykami, nasz organizm wytwarza je naturalnie. Tutaj dowiesz się więcej na ich temat.
Opioidy i opiaty — wszystko, co warto na ich temat wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 02 listopada, 2021

Opioidy i opiaty różnią się od siebie. Chociaż wiele osób uważa, że opioidy to po prostu leki powodujące uzależnienie, nie jest to do końca prawda. Ludzie od tysięcy lat stosują opiaty jako środki przeciwbólowe. Przynajmniej od sześciu tysięcy lat ludzkość rozpoznaje ich kojące właściwości. Co więcej, w 1804 roku udało nam się chemicznie wyizolować substancję, którą teraz znamy jako morfina.

Nauka stopniowo odkryła, że człowiek ma wewnętrzne systemy interakcji z opioidami. Receptory te, rozproszone po całym ciele z przyczyn fizjologicznych można podzielić na dwie kategorie:

  • Opioidy: używamy tego terminu dla wszystkich substancji, niezależnie od ich pochodzenia, które mogą wiązać się z receptorem opioidowym w organizmie.
  • Opiaty: są to substancje pochodzące z opium, które mają działanie opioidowe. Jako takie nie rozwijają się naturalnie w ludzkim ciele. Przykładem może być morfina.

Wszystkie opiaty są opioidami, ale nie wszystkie opioidy są opiatami. Niektóre substancje opioidowe, które krążą we krwi, takie jak endorfiny, są naturalne, więc nie wymagają specjalistycznej interwencji, aby uzyskać je z opium; nie są opiatami.

W grupie opiatów mamy również podgrupy, które rozróżnia pochodzenie naturalne lub syntetyczne. Zarówno przemysł farmaceutyczny, jak i świat leków designerskich opracował te syntetyczne produkty.

Opioidy endogenne

Istnieje grupa opioidów, które nie mogą istnieć poza ludzkim ciałem i są nieodłączne. Rozumiemy przez to, że organizm ludzki wytwarza te substancje i odgrywają one rolę w różnych naturalnych procesach organizmu.

Naukowcy John Huges i Hans Kosterlitz odkryli opioidy endogenne w 1975 roku. Byli w stanie zidentyfikować trzy grupy:

  • Endorfiny
  • Enkefaliny
  • Dynorfiny

Opioidy endogenne pełnią różne funkcje, od działania przeciwbólowego po leki na stres. Są również powiązane z czynnością serca i układem odpornościowym przeciwko infekcjom.

Organizm jest w stanie magazynować je, aby następnie wykorzystać, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie może jednak gromadzić endogennych kannabinoidów. Są one wytwarzane na bieżąco, kiedy są potrzebne.

Receptory w ciele.

Jak opioidy łagodzą ból?

Jedną z głównych cech opioidów są ich właściwości przeciwbólowe. Skutecznie łagodzą ból, a kilka z nich nie ma granic w tym działaniu. Są one zatem wykorzystywane w leczeniu bólu przewlekłego.

Endogenne opioidy są również środkami przeciwbólowymi. Z tego powodu, kiedy wydzielamy więcej endorfin, ponieważ jesteśmy szczęśliwi, nasz ból się zmniejsza. To samo może się zdarzyć u osób z zapaleniem stawów. Poziom endorfin wzrasta podczas uprawiania sportu, co przyczynia się do zmniejszenia cierpienia.

Zgodnie z ich działaniem przeciwbólowym i w zależności od tego, z którymi receptorami w ośrodkowym układzie nerwowym się wiążą, opiaty medyczne klasyfikuje się w następujących kategoriach:

  • Czysto agonistyczne: To te, które działają na receptory, które specjaliści utożsamiali z grecką literą μ. Są silnymi środkami przeciwbólowymi i wywołują euforię. Morfina jest w tej grupie.
  • Agonistyczno-antagonistyczne: W tej grupie znajdują się leki takie jak nalbufina.
  • Częściowo agonistyczne: Doskonałym przykładem tego byłoby buprenorfina.
  • Czysto antagonistyczne: Są w stanie odwrócić działanie innych opiatów. Specjaliści używają ich do leczenia zatrucia morfiną. W tej grupie możemy również wymienić naltrekson i nalokson.
Opioidy

Niekorzystne skutki

Tak jak w przypadku każdej substancji, naturalnej czy sztucznej, nadmiar może powodować odurzenie i niekorzystne skutki. Nie inaczej jest w przypadku opioidów.

Zwykle efekty niepożądane pojawiają się w przypadku opiatów, gdy ludzie używają ich do leczenia lub rekreacji. Opioidy endogenne nie osiągają punktu, w którym mogą generować te niepożądane reakcje, ponieważ są regulowane przez organizm.

Wśród niekorzystnych skutków opiatów możemy wymienić:

  • Zaburzenia trawienia: Zwłaszcza zaparcia, ponieważ opiaty mają tendencję do ograniczania ruchów perystaltycznych przewodu pokarmowego. Osoba może również odczuwać nudności i wymioty.
  • Zawroty głowy i senność.
  • Bóle głowy.
  • Zwiększona potliwość.
  • Depresja oddechowa: Bardzo niepokojącym skutkiem opiatów jest możliwość wystąpienia płytkiego i nieefektywnego oddychania, które może spowodować śmierć. Z tego powodu podawanie dawki musi być nadzorowane.
  • Uzależnienie: Opiaty powodują uzależnienie zarówno u tych, którzy używają ich jako środków przeciwbólowych, jak i tych, którzy używają ich jako narkotyków rekreacyjnych. Osoba uzależniona odczuwa nieodpartą potrzebę ich spożycia i za każdym razem musi przyjąć większą dawkę, aby osiągnąć ten sam efekt. To ogromny problem społeczny, który wymaga podejścia z różnych perspektyw, nie tylko medycznego.

Podsumowanie

Opioidy znane są z silnego działania przeciwbólowego. W rzeczywistości, ze względu na ich zdolność do łagodzenia bólu, specjaliści używają ich właśnie w tym celu. Jednak należy ich używać ostrożnie, ponieważ zwykle powodują uzależnienie, gdy są przyjmowane jako leki lub w celach rekreacyjnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Akil, H; Meng, F; Devine, D.P; Watson, S. J .Molecular and neuroanatomical properties of the endogenous opioid system: implications for treatment of opiate addiction. Semin Neurosc, 1997, 9: 70-83.
  • Endogenous opiates and behavior: 2007. Peptides. 2008;29:2292-2375.
  • Flórez J. Fármacos analgésicos opioides. En: Flórez J, Armijo JA, Mediavilla A, editores. Farmacología humana. 4a ed. Barcelona: Masson; 2003. p. 461-478.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.