Omlet z warzywami – prosty przepis na śniadanie
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż omlet wywodzi się historycznie z Hiszpanii. W czasie trwania Wojny na Półwyspie Iberyjskim nakładane embarga, jak również kiepska sytuacja ekonomiczna spowodowały ograniczony dostęp do niektórych rodzajów pożywienia takich jak np. ziemniaki, które są podstawą w przygotowaniu hiszpańskiego omleta.
Hiszpańscy obywatele musieli jakoś wymyślić łatwą i prostą recepturę na omlet, który w składzie nie posiada żadnych ziemniaków. Mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego żartobliwie nazywali nowy omlet „Omletem Francuskim”. Ta tradycja pozostała do dzisiejszego dnia.
Jajka są składnikiem najważniejszym i głównym elementem potrawy. Jednakże wielu kreatywnych kucharzy używa najróżniejszych składników w przygotowaniu omleta, z tego względu to popularne danie posiada tyle różnych odmian. Omlet z warzywami jest bardzo zdrowym posiłkiem.
Zawiera w swoim składzie dużo białka pochodzącego z jajek; dodatkowo zawiera wiele witamin, minerałów i może być spożywany często, w szczególności przez dzieci.
Białka mają ogromną ilość dobrze przyswajanych protein, a żółtka posiadają witaminy, minerały, cholesterol i lecytynę. Spożywanie jajek zostało wielokrotnie uznawane przez naukowców za bardzo korzystne dla zdrowia. Żółtka dodatkowo zawierają w sobie antyoksydanty takie jak luteina i zeaksantyna.
Omlet z warzywami – przepis
Stosując się to poniższego przepisu, możesz użyć swoich własnych, ulubionych warzyw jako części składowej. W zasadzie możesz stworzyć swoje własne połączenia idealnie odpowiadające Twoim preferencjom i smakowi. Jednakże przedstawimy Wam łatwą i prostą przykładową wersję przepisu na omlet z warzywami.
Składniki
- 4 – 5 jajek (300 g)
- 1 mała cebula (60 g)
- 1 mała marchewka (60 g)
- 2 łyżeczki soli (10 g)
- 1 łyżeczka pieprzu (5 g)
- 4 łyżki stołowe oliwy z oliwek (60 ml)
- Ser żółty pokrojony na drobne kawałeczki (100 g)
- 2 plasterki gotowanej szynki z indyka (25 g)
Przygotowanie
- Na początek pokrój marchewkę na małą kosteczkę i ugotuj je na małym ogniu.
- Następnie podsmaż paprykę, używając dwóch łyżeczek oliwy z oliwek na małej patelni. Jeżeli lubisz, to możesz również dodać troszkę pokrojonej piersi z kurczaka.
- Kolejno wyłącz kuchenkę w chwili, gdy warzywa są zarumienione a marchewka ugotowana. Odcedź składniki i odstaw na bok.
- Do miseczki lub kubka wbij jajka, pokrojone kawałeczki sera żółtego i dwa plasterki szynki z indyka pocięte w długie paski.
- Wymieszaj wszystkie składniki, dodając sól i pieprz.
- W chwili, gdy warzywa ostygną, przełóż połowę do jednej miseczki, a drugą do innej.
- Wlej pozostałe dwie łyżeczki oliwy z oliwek na dużą patelnię i rozgrzej. Włóż zawartość jednej z miseczek na gorący olej.
- W chwili, gdy omlet z warzywami będzie miał wystarczająco stałą konsystencję, zawiń go na pół, używając szpatułki kuchennej.
- Odczekaj około 5 minut, zanim przewrócisz omleta na drugą stronę. Smaż kolejne 5 minut. Powtarzaj czynność ze składnikami z drugiej miseczki i przygotuj posiłek dla całej rodziny.
Zobacz także: Pasztet warzywny na 3 sposoby
Omlet ze szpinakiem
Ten rodzaj omleta z warzywami jest idealny dla tych, którzy dbają o swoje zdrowie i pragną być w doskonałej formie fizycznej. Jest to tylko jedna z wielu możliwych wersji tego popularnego dania śniadaniowego. Sprawdź to!
Przeczytaj również: Pyszna zapiekanka ziemniaczana z serem dla rodziny
Składniki
- 4 – 5 jajek (300 g)
- 3 łyżeczki soli kuchennej (15 g)
- 2 szklanki liści szpinaku (200 g)
- 1 łyżeczka pieprzu (5 g)
- 2 łyżki oliwy z oliwek (60 ml)
- 1/2 szklanki pokrojonych łodyg selera
Przygotowanie
- Na początek rozgrzej oliwę z oliwek na patelni i podsmaż seler na średnim ogniu.
- Kolejno dodaj posiekane liście szpinaku, mieszając intensywnie. Po minucie zdejmij patelnie z ognia.
- Następnie wbij do miski jajka, dodaj sól i pieprz, szpinak i pora. Wymieszaj wszystkie składniki dokładnie.
- Wlej całą miksturę na rozgrzaną nieprzywierającą patelnię i smaż kilka minut na małym ogniu.
- W chwili, gdy omlet z warzywami wygląda na gotowy, przewróć go na drugą stronę, używając szpatułki. Pozwól mu się zarumienić z obu stron. Smacznego!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Delgado-Andrade, C., Morales, F. J., Seiquer, I., & Pilar Navarro, M. (2010). Maillard reaction products profile and intake from Spanish typical dishes. Food Research International. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2010.03.018
- Garrish, C. (2002). UNSCRMABLING THE OMELETTE Understanding British Columbia’s Agricultural Land Reserve. BC Studies.
- Svozil, K. (2014). Unscrambling the Quantum Omelette. International Journal of Theoretical Physics. https://doi.org/10.1007/s10773-013-1995-3