Omdlenia wazowagalne w ciąży: co to jest i jak im zapobiegać?

Omdlenia wazowagalne są bardzo częste u kobiet w ciąży. Najbardziej wskazane jest, aby im zapobiegać, nauczyć się rozpoznawać objawy i podejmować odpowiednie działania, gdy już się pojawią. Ważne jest również, aby omówić to z lekarzem.
Omdlenia wazowagalne w ciąży: co to jest i jak im zapobiegać?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego, 2023

Omdlenia wazowagalne, czyli reakcje nerwu błędnego pojawiają się głównie w połowie ciąży. Chociaż są uważane za patologię, nie wymagają leczenia i w większości przypadków nie mają poważnych konsekwencji.

Każdy może doświadczyć objawów reakcji nerwu błędnego w pewnym momencie swojego życia. Szacuje się, że nawet 20% ludzi miało je kiedyś. Jednak częściej występują u kobiet w ciąży ze względu na zmiany fizjologiczne zachodzące w tym okresie.

W odpowiedzi nerwu błędnego występują różne objawy, takie jak zaczerwienienie, bladość, uczucie osłabienia, pocenie się i niewyraźne widzenie. Czasami objawy te mogą prowadzić nawet do utraty przytomności. Niebezpieczeństwo występuje podczas upadku, podczas jazdy pojazdem lub w podobnych sytuacjach.

Czym są omdlenia wazowagalne w ciąży?

Odpowiedź nerwu błędnego w ciąży.
Nadmierna stymulacja nerwu błędnego może prowadzić do wystąpienia omdlenia wazowagalnego.

Reakcje nerwu błędnego są również znane jako „omdlenia wazowagalne”, „omdlenia nerwu blędnego ” lub „omdlenia neurokardiogenne”. Składają się z szeregu początkowych objawów lub prodromów, często zakończonych omdleniem.

Powstają w wyniku nadmiernej stymulacji nerwu błędnego. Prowadzi to do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia częstości akcji serca i ciśnienia krwi. W tych warunkach do mózgu dociera mniej krwi i dochodzi do omdlenia lub półomdlenia.

Można powiedzieć, że reakcje nerwu błędnego są spowodowane nagłym spadkiem ciśnienia krwi. Nie wszystkie kobiety w ciąży mają omdlenia wazowagalne, ale mimo to problem ten jest bardzo powszechny. U niektórych kobiet w ciąży takie reakcje stają się bardzo częste i ciężkie.

Dlaczego występują omdlenia wazowagalne?

Nauka nie była w stanie ustalić konkretnej przyczyny reakcji wazowagalnych. Uważa się jednak, że występują częściej u osób z dużym obciążeniem żył obwodowych. To znaczy u tych, które cierpią na jakiś stan utrudniający lub spowalniający powrót krwi do serca i mózgu.

W normalnych warunkach omdlenia wazowagalne pojawiają się z następujących powodów:

Jednak omdlenia wazowagalne występują częściej u kobiet w ciąży z dwóch powodów:

  • Zmiany hormonalne.
  • Zastój żylny kończyn dolnych. Krew powracająca do nóg ma trudności.

Istnieje również anatomiczny powód, dla którego łatwiej o omdlenie nerwu błędnego w czasie ciąży. Kiedy przyszła matka siedzi przez długi czas, ciężar brzucha nadmiernie stymuluje nerw błędny. Jak już wyjaśniliśmy, to przyspiesza tę reakcję.

Możesz być także zainteresowana: 12 pokarmów, których należy unikać w ciąży

Objawy

Zazwyczaj w takich reakcjach pewne objawy pojawiają się przed utratą przytomności lub omdleniem. Bardzo ważne jest, aby znać te początkowe oznaki, ponieważ pozwala to na wczesne podjęcie działań zapobiegających omdleniu.

Typowe objawy są następujące:

  • Uczucie ciepła
  • Zimny, lepki pot
  • Mdłości
  • Zawroty
  • Zwężenie pola widzenia (widzenie tunelowe) lub niewyraźne widzenie
  • Dzwonienie w uszach
  • Częstoskurcz
  • Bladość
  • Uczucie słabości
  • Zmęczenie

Po wystąpieniu tych objawów zwykle dochodzi do omdlenia. Utrata przytomności jest krótkotrwała i świadomość samoistnie powraca, prawie zawsze w mniej niż minutę.

Jak im zapobiegać

Istnieje kilka podstawowych środków, które mogą pomóc w zapobieganiu omdleniom wazowagalnym. Są szczególnie przydatne dla kobiet w ciąży, które są bardzo podatne na ich występowanie. To proste nawyki, które warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny.

To, co powinnaś zrobić, to:

  • Nie pozostawaj w pozycji siedzącej przez długi czas. Po kilku godzinach wstań i przejdź się trochę.
  • Nie stój przez długi czas. Kiedy czujesz się zmęczona, najlepiej usiąść na chwilę lub zrobić kilka kroków.
  • Unikaj nagłych zmian pozycji. Podczas wstawania, siadania lub wstawania z łóżka należy robić to powoli, unikając nagłych ruchów.
  • Zadbaj o dobrą wentylację pomieszczeń. Jest to jeszcze ważniejsze w czasie upałów.
  • Jedz coś co trzy godziny. Mała porcja zdrowej żywności pozwala uniknąć bardzo długich postów.
  • Unikaj dusznych środowisk.
  • Oddychaj głęboko przez kilka minut, jeśli odczuwasz stres.

Co robić, gdy pojawią się objawy

consejos para dormir mejor en el embarazo
Jeśli czujesz się słabo, podejmij działania, zanim wystąpi omdlenie wazowagalne. Leżenie może być dobrym rozwiązaniem.

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić, gdy pojawią się pierwsze objawy reakcji nerwu błędnego. Celem jest uniknięcie omdlenia, ponieważ upadek może być bardzo niebezpieczny dla kobiety w ciąży.

Zalecane środki są następujące:

  • Połóż się. Należy to zrobić delikatnie, unikając gwałtownych ruchów. Najlepiej unieść nogi na kilka minut. Pomaga to w ponownym wzroście ciśnienia krwi, normalizując w ten sposób pracę serca i mózgu.
  • Oddychaj głęboko. Najlepiej oddychać powoli, bez pośpiechu. W przeciwnym razie może wystąpić hiperwentylacja.
  • Zachowaj spokój. Ważne jest, aby zachować spokój. Jeśli kobieta w ciąży jest sama, wskazane jest, aby poprosiła o pomoc w tej sytuacji.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli cierpisz na omdlenia wazowagalne

Przy odzyskiwaniu przytomności po omdleniu spowodowanym objawami reakcji nerwu błędnego najlepiej położyć się i nie wstawać przez 15 do 30 minut. Kobiety w ciąży, u których często występują te objawy, powinny powstrzymać się od prowadzenia samochodu, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne.

Chociaż nie ma specyficznego leczenia omdleń wazowagalnych, najlepiej natychmiast po pierwszym epizodzie powiedzieć o tym lekarzowi. Umożliwi to dokładniejsze zbadanie sprawy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Araya-Gómez, V. (2001). Síncope neurocardiogénico. Acta Médica Costarricense, 43(1), 11-19.
  • Mateo Rico, D. (2013). Valoración y prevención de las complicaciones en el catéter venoso periférico.
  • Pérez Rodríguez, A. F., Roche, M., & Larrañaga, C. (2009). Patología médica y embarazo: Trastornos gastrointestinales, neurológicos, cardiovasculares y dermatológicos. In Anales del Sistema Sanitario de Navarra (Vol. 32, pp. 135-157). Gobierno de Navarra. Departamento de Salud.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.