Okres menopauzy – 4 zalety tego etapu w życiu
Okres menopauzy to bez wątpienia trudny etap w życiu każdej kobiety, pełen zmian nie tylko fizycznych, ale także i emocjonalnych. Uderzenia gorąca, częste zmiany nastroju, podwyższone ryzyko wystąpienia chorób kobiecych, wiotczejąca skóra, problemy z nadwagą, zmęczenie, osłabienie włosów i paznokci… Wydaje się, że wady klimakterium nie mają końca.
Jeśli jednak spojrzymy na okres menopauzy z innej perspektywy, możemy dostrzec szereg wartościowych zalet tego etapu życia kobiety. Przekwitanie to nie tylko burza hormonów i nieustanna huśtawka nastrojów. To także czas wielkich zmian emocjonalnych, wyciszenia i świadomej troski o własne ciało.
Poznaj dziś z nami cztery wielkie zalety menopauzy. Wraz z wejściem w ten etap życia zaczynamy kochać siebie bardziej, poświęcamy sobie więcej czasu, rozpieszczamy nasze ciało, oddajemy się naszym zamiłowaniom, czerpiemy radość z mądrości, jaką nabyłyśmy przez całe dotychczasowe życie… Menopauza to nie koniec świata – to początek nowej, fascynującej przygody!
Okres menopauzy – zaakceptuj go i ciesz się życiem!
Menopauza – zwana też klimakterium czy przekwitaniem – to stopniowy zanik aktywności organów rozrodczych kobiety. Zmniejsza się aktywność jajników, hormony szaleją i wywołują szereg nieprzyjemnych zmian w organizmie. Jest to jednak zupełnie normalny proces, z którym prędzej czy później musi zmierzyć się każda kobieta.
Chociaż z początku okres menopauzy spada na nas jak grom z jasnego nieba, a jego początki są przyczyną poważnej traumy, w rzeczywistości etap ten może być równie piękny jak wszystkie inne momenty w życiu. Każdy czas ma swoje wady i zalety – również przekwitanie. Należy więc podejść do niego racjonalnie, zaakceptować je i nadal żyć normalnie i pogodnie.
Oczywiście zmiany fizyczne u przekwitającej kobiety są na tyle silne, że nie można po prostu przymknąć na nie oka. Najważniejsza jest świadomość tego, co niesie ze sobą okres menopauzy i znalezienie swojego własnego sposobu na łagodzenie jego objawów i przykrych dolegliwości z nim związanych.
Jeśli klimakterium to dla ciebie koniec świata, przestań naiwnie wierzyć, że możesz wiecznie zachować młodość. Nawet pomimo gigantycznego postępu naukowego nie jesteśmy w stanie wygrać walki z upływającym czasem. Życie składa się z etapów i trzeba umieć je zaakceptować.
Jednym z nich jest dojrzałość, czyli okres cieszenia się pełnią życia. Zmień nastawienie i myśl pozytywnie!
1. Zaakceptuj fakt, że twoje ciało się starzeje
Strach przed starzeniem się jest głęboko osadzony w naszej mentalności. Któż z nas obsesyjnie nie stara się zatuszować śladów upływu czasu. Zwłaszcza my, kobiety, wydajemy fortunę na zabiegi odmładzające, próbujemy coraz to nowszych diet odchudzających, nieustannie stosujemy nowe kremy, technologie zmniejszające widoczność zmarszczek itp.
Ten wyścig z czasem i próba zachowania młodości na zawsze prowadzą do powstania głębokiego konfliktu wewnętrznego, frustracji, a nierzadko i wpędzają w depresję. Odpuść sobie, i tak nie wygrasz walki z upływającymi latami.
Zamiast nieustannie poprawiać swoją urodę kosztownymi zabiegami, zatroszcz się o zdrową i zróżnicowaną dietę oraz o codzienną aktywność fizyczną.
One nie tylko poprawią stan twojego zdrowia i odmłodzą komórki ciała, ale – co najważniejsze – pozwolą ci utrzymać pogodny nastrój i dobre samopoczucie. Przyjmij więc proces starzenia się organizmu jako fakt dokonany, którego nie można cofnąć ani uniknąć.
Naucz się więc starzeć. Umiejętność ta ułatwi ci dalsze życie. Zaakceptowanie swojego ciała pomoże ci odnaleźć wewnętrzną harmonię i spokój ducha. Pamiętaj, że na każdym etapie życia człowiek może być szczęśliwy i spełniony.
Metryka nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia. Obsesja wiecznej młodości sprawia, że przywdziewamy smutną, karykaturalną maskę i nie jesteśmy w stanie cieszyć się z życia.
Przeczytaj również: Kryzys wieku średniego – można go uniknąć?
2. Rozpieszczaj swoje ciało
Okres menopauzy to doskonały moment na szczególną troskę o ciało. Być może wcześniej byłaś tak zabiegana i zajęta, że przestałaś przywiązywać wagę do zdrowej diety i odpowiedniej pielęgnacji skóry. Wraz z zakończeniem aktywności rozrodczej organizm wysyła nam szereg sygnałów, prosząc się wręcz o regularne stosowanie naturalnych kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych.
Okres przekwitania to najlepszy etap w życiu do zadbania o siebie i poświęcenie sobie czasu. Zreorganizuj swój codzienny plan zajęć tak, aby znalazła się w nim długa chwila na własne potrzeby: spacer, kąpiel, lekturę, zabiegi kosmetyczne, wypad za miasto…
Zaszalej i od czasu do czasu wybierz się do spa. Zapisz się na lekcje jogi, pilatesu albo na kurs tańca. Systematycznie chodź na basen, pedałuj na rowerze, uprawiaj jogging – krótko mówiąc, bądź aktywna i dbaj o swoje ciało!
3. Naucz się kontrolować swoje emocje, a okres menopauzy będzie łatwiejszy
To prawda, że zmiany hormonalne w okresie menopauzy są ogromne i w niewyobrażalnym stopniu wpływają na nastrój i samopoczucie kobiety. Dojrzałe panie bywają poirytowane, z łatwością przechodzą od śmiechu do łez, łatwo zranić je słowami lub zachowaniem, intensywniej doświadczają emocji. Można jednak temu zaradzić.
- Naucz się kontrolować swoje emocje. Z początku jest to trudne zadanie, ale z czasem będzie ci coraz łatwiej zapanować nad burzą hormonów i w naturalny sposób zahamować huśtawki nastrojów. Staraj się patrzeć optymistycznie na świat, unikaj frustracji oraz ludzi, którzy mają na ciebie toksyczny wpływ.
- Poznaj mechanizmy menopauzy i postaraj się zrozumieć, dlaczego twój organizm zachowuje się w ten, a nie inny sposób. Przekonaj się, że to ty sama wyolbrzymiasz problemy, zamiast zwyczajnie cieszyć się życiem i spokojem wieku dojrzałego.
- Patrz na świat, a zwłaszcza na problemy, z dystansem. Nie zaprzątaj sobie głowy tym, co minęło ani tym, co dopiero może spotkać cię w przyszłości. Skup się na chwili obecnej i czerp radość z małych, codziennych rzeczy.
Przypalony obiad to nie tragedia, nad która trzeba płakać rzewnymi łzami. Kłótnia z partnerem to nie oznaka końca związku ani powód do płaczu. W każdej sytuacji staraj się zachować spokój i bądź dla siebie wyrozumiała. Im większą wykażesz się cierpliwością, tym łatwiej będziesz znosić trudny okres menopauzy.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Dieta dojrzałej kobiety – co jeść, aby nie przytyć?
4. Wysokie poczucie wartości dojrzałej kobiety
Jednym z niekwestionowanych uroków okresu menopauzy jest bez wątpienia życiowa mądrość kobiety, która już niejedno przeszła. Doświadczenie to nasz olbrzymi atut. Wykorzystaj je dobrze. Chociaż nie zawsze jest łatwo pogodzić się z faktem, że pewne okresy w życiu już przeminęły i nigdy nie będziemy w stanie do nich powrócić, pomyśl o tym, co jeszcze czeka cię w przyszłości.
Akceptacja nowego etapu w życiu to wspaniały sposób na umocnienie poczucia własnej wartości. Dojrzałość fizyczna powinna iść w parze z dojrzałością emocjonalną. Twoje ciało jest ważne, ale nie najważniejsze – równie istotne jest twoje wnętrze i świadomość, że jesteś wiele warta.
Nie obawiaj się być sobą: rozwijaj swoje pasje, dbaj o swoje ciało, często się śmiej, zarażaj innych swoim entuzjazmem i ciekawymi tematami do rozmowy. Wszystko, z czym zmierzyłaś się do tej pory stanowi podwaliny twojego systemu wartości i sprawia, że jesteś naprawdę ciekawą osobą.
Twoje dzieci już wyrosły i rozpoczęły samodzielne życie. Masz więc dużo czasu dla siebie. Postaraj się odzyskać to, z czego przez lata musiałaś – świadomie bądź nieświadomie – rezygnować.
Kto powiedział, że w dojrzałym wieku nie możesz skończyć studiów, nauczyć się nowego języka, założyć swojego wymarzonego biznesu, czy podróżować po całym świecie? Na życie nigdy nie jest za późno. Żyj, póki żyjesz i nie przejmuj się menopauzą!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wulf Rössler et al. “Does menopausal transition really influence mental health? Findings from the prospective long‐term Zurich study”, World Psychiatry. 2016 Jun; 15(2): 146–154.
- Joyce T. Bromberger et al. “Mood and Menopause: Findings from the Study of Women’s Health Across the Nation (SWAN) over ten years”, Obstet Gynecol Clin North Am. 2011 Sep; 38(3): 609–625.
- Amanda J. Shallcross et al. “”Getting better with age: The relationship between age, acceptance, and negative affect”, J Pers Soc Psychol. 2013 Apr; 104(4): 734–749.
- National Institute of Aging. ¿Cuáles son las señales y síntomas de la menopausia?. (2017). Recuperado el 22 de mayo de 2020. https://www.nia.nih.gov/health/cuales-son-senales-sintomas-menopausia