Menopauza a kondycja skóry - 5 zasad

W okresie menopauzy warto zadbać o odpowiednie nawodnienie i pielęgnację skóry.
Menopauza a kondycja skóry - 5 zasad
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Menopauza to bardzo specyficzny okres w życiu kobiety, kiedy to jej ciało przechodzi przez całą serię zmian i rewolucji. Dotyczy to nie tylko samopoczucia, płodności czy kondycji fizycznej, ale i wyglądu zewnętrznego. W tym okresie życia warto zadbać na przykład o kondycję swojej skóry, poprzez jej odpowiednie oczyszczanie i odżywienie.

Pamiętaj, że menopauza to nic strasznego i nie należy się jej obawiać. Warto jednak wiedzieć, czego można się spodziewać.

Mniej więcej po 40 roku życia w ciele każdej kobiety zachodzą pewne nieodwracalne zmiany. Przede wszystkim menopauza wiąże się z zakończeniem pewnego ważnego etapu – etapu płodności. Jajniki przestają wówczas produkować część hormonów, ustępuje więc menstruacja. Jako że za przebieg menopauzy są odpowiedzialne hormony, część kobiet cierpi na takie dolegliwości jak wahania nastroju, uderzenia gorąca czy problemy z cerą.

Wiele kobiet obawia się, że wraz z młodością odejdzie także ich uroda. Dzisiaj chcemy Cię przekonać, że wcale nie musi się tak stać! Wystarczy odrobina wiedzy i kilka zasad, by zadbać o wygląd i kondycję skóry nawet po 40 czy 50 roku życia.

Koniecznie czytaj dalej i poznaj nasze porady.

1. Menopauza a oczyszczanie skóry

Krem orzechowy

Podstawową zasadą, by troszczyć się o swoją skórę w okresie menopauzy, jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja. Konkretniej należy zacząć od oczyszczania skóry i usuwania z niej nadmiaru toksyn. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak często skóra jest narażona na oddziaływanie zanieczyszczeń i szkodliwych dla naszego zdrowia i urody substancji. Aby nie pozwolić im na sianie spustoszenia w organizmie oraz w komórkach skóry, najlepiej jest dokładnie oczyszczać skórę codziennie.

Przede wszystkim skóra musi oddychać. Często jednak uniemożliwia jej to nadmiar zanieczyszczeń, sebum, potu czy resztek makijażu. Codziennie po powrocie do domu zacznij od dokładnego demakijażu. Następnie umyj twarz przeznaczonymi do tego produktami oraz ciepłą wodą.

Raz w tygodniu wykonaj także zabieg złuszczający. Pozwoli Ci to pozbyć się nadmiaru martwego naskórka oraz zanieczyszczeń, które zbyt głęboko wniknęły w pory. Złuszczanie stymuluje także regenerację komórek, co jest szczególnie istotne, by cieszyć się zdrowym i młodym wyglądem skóry.

2. Chroń skórę przed słońcem

Witamina D pochodząca ze słońca jest nam bardzo potrzebna, jednak nadmierna ekspozycja na promienie UV może być szkodliwa dla kondycji skóry. Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem, a jednocześnie nie narażać się na negatywne skutki promieniowania słonecznego, warto zastosować się do poniższych zasad.

  • Najlepiej jest przebywać na słońcu przed południem lub po godzinie 15 (oczywiście zależnie od pory roku i strefy klimatycznej).
  • Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą i nie dopuszczaj do odwodnienia organizmu.
  • Stosuj krem z filtrem – co najmniej 35 SPF.

3. Naturalne olejki dla kondycji skóry

Awokado

Im jesteśmy starsze, tym większą wagę powinniśmy przywiązywać nie tylko do wyglądu zewnętrznego, ale i do naszego zdrowia. Warto mieć świadomość, że menopauza wiąże się z licznymi przemianami hormonalnymi we wnętrzu naszego organizmu. Właśnie dlatego bardzo ważne jest uzupełnianie niedoboru pewnych substancji, które mogą w tym okresie życia przyczyniać się do wysuszenia i przyspieszonego starzenia się skóry. Obniżony poziom estrogenu powoduje bowiem takie objawy jak:

  • cienka skóra naczynkowa
  • wysuszona skóra
  • zmarszczki

Aby odwrócić ten negatywny wpływ menopauzy na kondycję skóry, warto wzbogacić swoją dietę w produkty bogate w kwasy tłuszczowe i naturalne oleje. Znajdziesz je w takich produktach jak awokado czy łosoś.

4. Uzupełnij niedobór kolagenu

Menopauza wiąże się także ze stopniową i początkowo niezauważalną utratą kolagenu. Dopiero później zaobserwujesz takie objawy jak zmarszczki w okolicach ust, utrata jędrności skóry szyi czy twarzy. W takim wypadku konieczne może być miejscowe stosowanie produktów zawierających kolagen.

Dodatkowo poziom kolagenu można uzupełnić od wewnątrz, na przykład zażywając odpowiednie suplementy diety. W aptekach i drogeriach znajdziesz także kapsułki z kolagenem, których zawartość należy wmasować w skórę.

Dodatkowo możesz także zwiększyć swoje spożycie produktów, takich jak:

  • ryby (łosoś, tuńczyk) oraz owoce morza
  • warzywa (pomidory, marchew, szpinak, ogórek, papryka, czosnek)
  • maliny
  • jaja
  • soja
  • biała herbata

5. Menopauza a odwodnienie skóry

Woda

Menopauzie może towarzyszyć odwodnienie organizmu, co jest szybko widoczne na skórze, która pozbawiona jest naturalnych olejków. Jak uchronić się przed odwodnieniem organizmu i jednoczesnym wysuszeniem skóry? Oto podstawowe zasady:

Pij odpowiednio dużo wody

Pamiętaj, że niezbędne minimum to 8 szklanek wody dziennie. Taka dawka napoju nie tylko nawodni Twój organizm, komórki ciała i organy wewnętrzne, ale i przyspieszy procesy eliminacji toksyn i produktów przemiany materii.

Wybieraj naturalnie nawadniające produkty

Warzywa takie jak ogórek czy pomidor to doskonałe źródło wody. Jedząc je regularnie, nie tylko uzupełniasz niedobory takich substancji jak potas, ale także zwiększasz dzienne spożycie wody.

Stosuj dobrej jakości kremy nawilżajace

Dobrej jakości krem działa nie tylko nawilżająco, ale także uzupełnia niedobory kolagenu, wytracanego z organizmu w okresie menopauzy. Oprócz kremów dostępnych w drogeriach i aptekach możesz także przygotować niektóre kosmetyki samodzielnie w domu. Naturalna woda różana czy balsam bogaty w olejki i minerały to tańsza i bezpieczniejsza opcja, by menopauza nie mogła zagrozić kondycji Twojej skóry.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.