Odpady - organicz ilosć generowanych śmieci
Czy każdy z nas może przyczynić się do uratowania naszej planety? Z kolei, czy nasze działania mają destrukcyjny na nią wpływ? Ekologia i rozsądne gospodarowanie zasobami Ziemi to wyzwanie XXI wieku. Odpady i domowe zarządzanie nimi to tylko kropla w morzu potrzeb. Jednak jest ona niezbędna.
To w naszych rękach leży kondycja Ziemi. Zrobiliśmy już wiele złego. Powinno wszystkim nam zależeć, na zmniejszeniu śladu ekologicznego naszych pokoleń. Odwołując się do słów małej aktywistki Grety, nominowanej do Pokojowej Nagrody Nobla: “Chcę abyś zaczął panikować” (I want you to panic). To nie czas na rozmyślanie, musimy zabrać się do pracy na rzecz naszej przyszłości i życia Ziemi.
Jednym ze skutecznych sposobów, na który stać każdego z nas jest kontrola i ograniczenie wytwarzania domowych odpadów. Dzięki temu wniesiemy mały wkład w ratunek planety.
Małe gesty są równie ważne, co wielkie systemowe zmiany. Co możemy zrobić? W swoim codziennym życiu zwróć uwagę na ilość produkowanych śmieci. Istnieje szereg sposobów, które pozwolą Ci zmniejszyć generację odpadów.
Odpady – jak generować ich mniej?
Zmniejszenie ilości generowanych odpadów we własnym gospodarstwie domowym może być pierwszym krokiem, który pozwoli uniknąć przymusowego procesu recyklingu i ponownego użycia produktów.
Mamy na myśli fakt, iż lepiej jest produkować mniej odpadów niż opierać wszystko na recyklingu.
Z pewnością znasz trzy najważniejsze zasady ekologii: redukuj, używaj ponownie, przetwarzaj. Oto fundamenty ochrony środowiska. Zdecydowanie pierwsza z tych zasad ma największe znaczenie.
Jeśli skupimy się na zmniejszeniu potencjalnego marnotrawstwa i ilości produkowanych śmieci, dwa pozostałe przytoczone procesy nie będą nam już tak potrzebne. Moglibyśmy więc uratować Świat koncentrując się na jednej wskazówce: redukcji.
Wystarczą nam dobre nawyki, które sprawią, że ilość wytwarzanych przez nas odpadów zmniejszy się. Zapobieganie jest zawsze lepsze od naprawiania szkód. Zaopiekujmy się planetą zaczynając od swojego domowego gospodarstwa.
Odpowiedzialne zakupy
“Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.”
-Florian Plit-
Aby produkować mniej, powinniśmy kupować mniej. To najprostsza, ale wciąż niedoceniona wskazówka. Zależy nam na odpowiedzialnej postawie przy zakupach. Pamiętaj, że lepiej jest chociażby zainwestować w jedną materiałową torbę, z którą będziesz chodzić na zakupy.
Bez niej, za każdym razem przynosisz do domu niepotrzebne plastikowe torby. Absolutnie odwróć wzrok od jednorazowych produktów, takich jak plastikowe kubki i tacki.
Odpowiedzialna konsumpcja może mieć zbawienne znaczenie w dłuższej (i krótszej) perspektywie. Powinniśmy kupować to czego potrzebujemy. W formie, która pozwoli wykorzystać się co najmniej kilka razy. Racjonalność zachowana przy zakupach pozwoli na świadome decyzje i mniejszą ilość wytwarzanych odpadów.
Jak zmniejszyć zużycie sztucznych produktów na co dzień? Oto kilka wskazówek.
Przeczytaj również: Plastikowe butelki – Dlaczego są jednorazowe?
Zwróć uwagę na opakowanie
Jednym z prostych nawyków, które możemy u siebie wyrobić jest zwracanie uwagi na opakowanie produktów, które zamierzamy kupić. Istnieje szereg towarów, które cechują się nadmiarem zbędnych elementów i opakowań.
Plastikowe pudełko, z plastikową łyżką, w plastikowej torbie ze sztuczną kokardą. Wykreuj u siebie świadomość, która podpowie Ci, aby unikać tego typu zakupów. Mniej znowu znaczy więcej.
Doskonałym rozwiązaniem byłoby kupowanie produktów bez opakowania i wrzucanie ich do naszej personalnej torby z materiału. Unikniesz w ten sposób masy szkodliwych śmieci. Jeśli nie da się w żaden sposób zignorować opakowania – wybieraj te w papierowych bądź szklanych pojemnikach.
Urządzenia i sprzęt elektroniczny a niepotrzebne odpady
W przypadku urządzeń elektrycznych istnieje kilka istotnych zachowań, których powinniśmy unikać. Najczęściej bowiem wyrzucamy zepsute sprzęty elektroniczne i nie zastanawiamy się nad konsekwencjami.
W dzisiejszych czasach nie chcemy już nic naprawiać, bo konkurencja na rynku zadbała o niskie ceny, które pozwalają nam ciągle konsumować i wyrzucać. Nowszy model, lepsza jakość – na tym bazują ostatnie pokolenia.
Warto więc zatrzymać się na chwilę i następnym razem kupić produkt lepszej jakości. Zazwyczaj wiąże się to z dłuższą żywotnością produktów. To oznacza oszczędność i odpowiedzialne zachowanie wobec środowiska. Zepsute urządzenia – spróbuj naprawić. Czasami możemy dokonać tego sami. Wyobraź sobie tę olbrzymią satysfakcję, kiedy naprawisz coś swoimi rękami!
Wtedy, kiedy naprawa jest niemożliwa: świetną alternatywą jest sprzedanie ich na części. W wielu sklepach z wyposażeniem, elementy Twojego sprzętu mogą okazać się przydatne.
Odpady czy druga szansa
Każdy zasługuje na drugą szansę. A już na pewno nasza planeta. Doskonale zdajesz sobie sprawę, że jest mnóstwo obiektów i przedmiotów, które można wykorzystać ponownie. Przed ich wyrzuceniem należy wziąć pod uwagę, czy są osoby, którym mogą się przydać.
Stare ubrania możesz oddać potrzebującym, bądź przerobić je na modne dodatki. Popytaj wśród rodziny i przyjaciół, czy szereg bezużytecznych dla Ciebie rzeczy, może przydać się Twoim bliskim.
Na szczęście powstało też wiele przestrzeni i miejsc, które promują recykling i drugie życie przedmiotów. W internecie znajdziesz miejsca wyspecjalizowane w konkretnych usługach, antykwariaty, rynki uliczne i małe manufaktury. Być może znajdziesz tam coś, co przyda się Tobie w zamian.
Drogocenne odpady – czyli jak zmniejszyć ilość wyrzucanej żywności?
Świetnym i potrzebnym rozwiązaniem jest spożywanie świeżych i lokalnych produktów, które zazwyczaj nie są opakowane w masę plastikowych zabezpieczeń konserwujących. Nie przynoszą też tylu strat związanych z transportem.
W przypadku opakowań powinniśmy zwracać uwagę na pojemniki szklane i porcelanowe. Zostawmy za sobą wszystko to co z plastiku, jednak nie pozostawiajmy tego po sobie! Napoje, np. prawdziwe soki, możesz kupować w kartonowych, dużych opakowaniach, aby zmniejszyć ilość produkowanych odpadów.
W tych miejscach, które mają taką możliwość – zaleca się spożywanie wody z kranu. Istnieje szereg akcesoriów, które pozwolą Ci ją dodatkowo oczyścić. Dzięki temu uzyskasz zdrowszą i wartościową wodę, nie pozostawiając po sobie sterty plastikowych butelek.
Planeta B nie istnieje, a nam zaczyna brakować czasu. Nie pozwólmy, aby ludzie stali się zagrożonym gatunkiem. Jeśli będziemy postępować, tak jak dotychczas, nie unikniemy tego. Jesteśmy bowiem jedynym gatunkiem ssaków na świecie, które stworzyły zagrożenie dla siebie samych. Warto to zmienić.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- http://istas.net. Recomendaciones para la reducción de residuos. Extraído de: http://istas.net/risctox/gestion/estructuras/_3228.pdf
- Comunidad de Madrid. 2010. Guia de buenas prácticas para reducir los residuos urbanos. Extraído de: https://www.madrid.es/UnidadesDescentralizadas/Agenda21/Catalogo/GuiaBuenasPracticasReducirResiduosUrbanos.pdf