Odnowienie strefy umywalki - 5 pomysłów

Strefa umywalki jest jedną z tych, które zawsze możesz odnawiać, aby masz do dyspozycji wiele pomysłów, które są proste, niedrogie i przynoszą wielkie zmiany.
Odnowienie strefy umywalki - 5 pomysłów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Często uważa się, że dokonywanie nowych adaptacji może wiązać się z dużymi kosztami głównie ze względu na fakt, że wybiera się do tego wyspecjalizowaną osobę. Jednak sami mieszkańcy domów mogą przeprowadzać atrakcyjne, skuteczne, nowoczesne i ekonomiczne aranżacje. Poznaj kilka pomysłów na odnowienie strefy umywalki!

Wzornictwo i nowe trendy w modzie to dwa problemy, które przyciągają spojrzenia szczególnie pań domu. Intrygują swoją odmiennością, przyciągają uwagę i pobudzają do planowania zmian.  W ten sposób z dnia na dzień pojawiają się nowe rodzaje dekoracji, a dom staje się miejscem odkrywania nowych stylów.

Odnowienie strefy umywalki jest warte zachodu, ponieważ jest to jedna z najważniejszych części mieszkania. Ponieważ jest to jedno z miejsc przeznaczonych do codziennej higieny osobistej, ważne jest, aby zawsze dobrze wyglądało. Strefa umywalki powinna ponadto dawać wrażenie poczucie czystości, porządku i dbałości.

5 pomysłów na odnowienie strefy umywalki

Pierwszym krokiem, który należy wziąć pod uwagę podczas renowacji strefy umywalki, jest właściwie przygotowanie. Ta faza jest niezbędna, aby przeanalizować i zdecydować, które elementy wydają się nieharmonijne i wymagają pilnej zmiany.

Podobnie, jest to moment, w którym należy zdefiniować, jakie techniki wykorzystamy, zaprojektować nowe elementy, które dodamy i odpowiednio rozmieścimy. Konieczne trzeba wszystko dobrze przygotować.

Na tym etapie warto też spokojnie przemyśleć wszelkie szczegóły i ustalić w umyśle jasny schemat wyniku, jaki chcemy osiągnąć.

Pomysły są różne, w zależności od gustów i przestrzeni do zagospodarowania. Można się ograniczyć do najprostszych albo wybrać te, które wymagają więcej pracy, aby odnowić strefę umywalki.

Mycie rąk w umywalce
Ponieważ umywalka jest obszarem kojarzonym z dbałością o czystość, projekt powinien być zorientowany na taki efekt.

Przeczytaj również ten ciekawy materiał: Jak zorganizować kuchnię według Marie Kondo?

1. Pomaluj ścianę

Już sama zmiana koloru betonowej elewacji może być punktem wyjścia do zauważenia znacznych zmian i nadania nowego życia strefie umywalki. Pretekstem do zmiany może być cokolwiek.

Na przykład to, że obecna farba jest w złym stanie, albo to, że na rynku pojawia się nowy kolor, który się wyróżnia i sprawia, że ​​lepiej współgra z charakterem łazienki.

Decydującym punktem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wdrażaniu tego pomysłu, będzie wybór farby dobrej jakości. Zagwarantuje to jej większą trwałość i nie zmieni wyglądu pod wpływem czynników takich jak wilgoć.

2. Pomaluj płytki ceramiczne, aby odnowić strefę umywalki

W innym przypadku możemy czuć się komfortowo z kolorem elewacji, ale uważamy, że ​​płytki, które również znajdują się na tej ścianie, są już mocno zużyte. Mimo to nie zakończyły jeszcze swojego okresu przydatności i nie zasługują na usunięcie.

Obecnie istnieją innowacyjne alternatywy na odnowienie strefy umywalki przy wykorzystaniu tych samych płytek.

Sposób jest bardzo prosty i efektowny, bo można te płytki pomalować, aby je odmłodzić i nadać inny, świeży wygląd. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty koniecznie będzie je najpierw lekko przeszlifować, aby farba lepiej przylegała.

Następnie maluje się je specjalną emalią do płytek ceramicznych a na koniec czyści się przestrzeń, gdzie znajduje się fuga. Można też pokryć wszystko jednolitym kolorem.

3. Układanie płytek samoprzylepnych

Istnieje wiele sposobów na odnowienie strefy umywalki i nadanie nowego wyglądu płytkom zainstalowanym jakiś czas wcześniej. Inną techniką, która może wyjść niedrogo i nadać niepowtarzalny wygląd, jest zakup płytek samoprzylepnych do montażu.

Niektórym może się wydawać, że system malowania płytek zabiera więcej czasu i nie wystarcza na radykalną zmianę, którą sobie wyobrażają. Mogą więc skorzystać z samoprzylepnych płytek dostępnych na rynku z różnymi wzorami lub szkicami, które dadzą efekt kontrastu albo całkiem nowy wygląd.

W tym celu ścianę należy oczyścić, aby klej przylegał równomiernie i gładko. Następnie po prostu usuń plastik i przyklej płytki, a ściana będzie wyglądać zupełnie inaczej z nowymi płytkami.  Istnieją dwa rodzaje tych produktów: jedne zajmują całą długość ściany i inne, które można płytka po płytce.

4. Tapeta a odnowienie strefy umywalki

Ostatnio pojawiła się jeszcze jedna nowoczesna technika. To tapeta, która pokrywa całą ścianę i zastępuje farbę. Wiele osób wybiera ten wariant, ponieważ wzory sprawiają, że miejsce nabiera bardziej nowoczesnego wyglądu i nie wygląda statycznie.

Ponadto pomysł ten pozwala na uwypuklenie konkretnych miejsc wewnątrz domu i stworzenie oryginalnego stylu poprzez inne rodzaje tapety teksturalnej. Jeśli chodzi o odnowienie strefy umywalki, zaleca się tapetę winylową, ponieważ chroni przed wilgocią i można ją czyścić bez uszkodzeń.

Odnowienie strefy umywalki
Drobne przedmioty i dekoracje są częścią projektu strefy umywalki i są ważne w tworzeniu efektu końcowego

5. Meble i akcesoria w strefach umywalek

Jeśli chodzi o innowacje, możesz również pomyśleć o kluczowym elemencie, takim jak meble. Jeżeli chcesz przeprowadzić renowację bez większych ekstremalnych zmian, możesz zachować obecne meble i tylko je pomalować, aby pasowały do ​​nowego stylu.

Jeśli natomiast chcesz całkowicie zreformować to miejsce, możesz uwzględnić nowe meble w przystępnych cenach.

Nie należy lekceważyć też drobnych szczegółów, ponieważ dodanie akcesoriów ozdobi przestrzeń i wprowadzi nowy charakter do tej strefy. Nowe lustro, półki, komody lub ręczniki w wybranym kolorze dodadzą wyrazistości, podkreślą kolorystykę elewacji i doskonale dopełnią wykończenia.

Przeczytaj również ten przydatny materiał: Zlew – 6 sposobów czyszczenia i dezynfekcji

Odnowienie strefy umywalki wymaga planowania i realizacji

Poniżej zebraliśmy najważniejsze zalecenia, jeśli chodzi o odnowienie strefy umywalki:

  • Poświęć odpowiedni czas na dobrą fazę planowania, aby wybrać świetny pomysł, dostosować budżet a potem go zrealizować bez improwizacji.
  • Skorzystaj z porad dotyczących techniki, aby uniknąć uszkodzenia zakupionych produktów i ogólnie obszaru umywalki.
  • Zwróć uwagę na wszystkie szczegóły. Od największej do najmniejszej, każda rzecz ma znaczenie w tworzeniu nowej przestrzeni.
  • Jeśli pozwala na to miejsce, można jednocześnie wykorzystać wiele pomysłów. Oznacza to, że można połączyć tapetę winylową z malowaniem kafelek, jeśli jest to dobra kombinacja.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gibbs, Jenny, and Simon Osborne. Diseño de interiores: Guía útil para estudiantes y profesionales. Editorial Gustavo Gile, SA, 2006.
  • GUTIÉRREZ, PALOMA MIGOYA. “El color en el diseño de interiores.” CSIF Revistas (2010): 1-10.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.