Oddalić się od tych, którzy na nas nie zasługują

Wiele razy bywa tak, że nazbyt przywiązujemy się do osób, które wcale nie zasługują na nasze uczucia a jedyne, czego szukają to własne korzyści. Postaraj się od nich oddalić, aby nie ucierpiało Twoje poczucie własnej wartości.
Oddalić się od tych, którzy na nas nie zasługują

Ostatnia aktualizacja: 01 grudnia, 2017

Istnieją osoby, które na nas nie zasługują. Uświadomić to sobie i oddalić się od nich jest bardzo ważnym krokiem na drodze do naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jako istoty ludzkie zawsze inwestujemy całe mnóstwo czasu i sił w to, by zostać zaakceptowanym przez osoby, które nas otaczają.

Innymi słowy, staramy się zasługiwać na cudzy podziw, szacunek, przyjaźń uczucie i troskę. Okazuje się jednak, że skupianie się na tym i uczynienie tego celem naszej egzystencji jest bardzo poważnym błędem.

Każdy związek – zarówno romantyczny jak i opierający się na przyjaźni – powinien stanowić idealny środek między inwestowaniem i zyskiwaniem z obu stron – i to we wszystkich możliwych wymiarach. Postawa w stylu: “Daję tyle, ile biorę” wcale nie jest aktem egoizmu, ale zwykłą wzajemnością.

Jeżeli sami ofiarujemy drugiemu człowiekowi szacunek i troskę, zasługujemy na dokładnie to samo. Uświadomienie sobie tego bardzo pomoże nam budować zdrowe związki. Nauczy nas również, że czasem nie pozostaje nam inne wyjście jak oddalić się i pójść swoją drogą. Zachęcamy Cię do refleksji na ten temat.

Oddalić się: kto nie poświęca Ci czasu, nie zasługuje na Ciebie

Chyba wszyscy zgodzimy się ze stwierdzeniem, że jeśli czegoś nam brakuje to zazwyczaj czasu. Gdy z kolei czas mamy, doskonale wiemy, w co lub w kogo go zainwestować: w tych, którzy są dla nas ważni.

Mężczyzna, las i mgła a oddalić się
  • Jeżeli z kolei ktoś, kto jest dla Ciebie ważny nie zachowuje się w ten sposób, spychając Cię na margines, wniosek jest prosty – nie ceni Cię na tyle, na ile na to zasługujesz.
  • Z drugiej strony, jak już wspominamy o zasadzie wzajemności, trzeba pamiętać, że odnosi się ona również do nas samych. Jeżeli kogoś naprawdę kochasz, okaż mu to poświęcając mu swój czas. Postaraj się również, żeby czas ten był dobrej jakości tak, żeby osoba zapamiętała go na długo.

Jeżeli nie będziesz postępować w ten sposób, bardzo prawdopodobne, że drugi człowiek postanowi oddalić się od Ciebie.

Kto na Ciebie patrzy ale Cię nie widzi, kto Cię słyszy lecz nie słucha – nie zasługuje na Ciebie

Patrzeć i widzieć to nie to samo. Podobnie też słyszeć i słuchać

Powinniśmy być zdolni do nawiązywania bliskich, poufnych więzi gdy wchodzimy w zdrowe relacje z innymi. Aby osiągnąć ten cel, musimy się nauczyć “widzieć i słyszeć” sercem ludzi, z którymi przebywamy.

  • Istnieją partnerzy, którzy przyzwyczaili się jedynie do zwykłego przebywania w obecności drugiego człowieka, jak ktoś, kto ma w domu kolejny mebel. Słyszą głos drugiego człowieka i widzą jego sylwetkę ale nie zwracają uwagi na jego smutek. Nie mają pojęcia o tym, jak poruszać się po prywatnym wszechświecie tej drugiej osoby.
  • Zdrowa i wzbogacająca komunikacja to taka, w której mówi się i się słucha. Gdzie jest miejsce na empatię i szczere zainteresowanie aby odkryć i zrozumieć to, co czasem kryje się za pierwszą warstwą zwykłych słów wypowiadanych przez drugiego człowieka.

Jeżeli osoba, która z Tobą jest nie widzi Cię, choć spędza przy Tobie wiele czasu, być może nadszedł czas na zmiany. Może nawet przyjdzie Ci oddalić się od tego człowieka.

Jeżeli odbiera Ci przestrzeń, powietrze i słowa, nie zasługuje na Ciebie

Kto zajmuje Twoją przestrzeń, spychając Cię na margines, kto osłabia Twoje wartości i odbiera im znaczenie, kto ośmiesza Twoje czyny i Twoje słowa, nie zasługuje na Ciebie.

Płacząca kobieta we fiolecie a oddalić się
  • Pamiętaj, że na tym świecie istnieją osoby, które lubują się w przytłumianiu cudzej osobowości oraz zamazywaniu tożsamości drugich.
  • Mamy na myśli między innymi nadopiekuńczych rodziców, którzy za wszelką cenę usiłują kontrolować swoje dzieci aż do zupełnej skrajności. Mamy również na myśli toksycznych partnerów, którzy starają się zdominować ukochaną przez siebie osobę. Mogą to być nawet szefowie w firmie, którzy wybrali bycie liderem poprzez wzbudzanie strachu.

Unikaj tego rodzaju zachowań, nie wahaj się oddalić się od tego typu osób i postawić zdrowych limitów. Starannie dbaj o to, żeby nic ani nikt nie zniszczył kruchej tkaniny Twojego poczucia własnej wartości.

Jeżeli w zamian za altruizm obdarowują Cię egoizmem, nie zasługują na Ciebie

Nikt nie zmusza nas do zajmowania się drugimi, do robienia im przysług, poświęcania im czasu oraz aktów pełnych altruizmu. Aktów, które wychodzą wprost z naszego serca i nie czekamy, aż ktoś nam się za nie zrewanżuje.

Istnieją jednak ludzie, którzy tego typu zachowania z naszej strony biorą jako nasz obowiązek, jak gdyby przypadało im prawo do otrzymywania wszystkiego, co dobre.

Głowa mężczyzny w gołębiach a oddalić się

Niektóre osoby naszą szlachetność biorą za coś, czego można się uchwycić aby na tym skorzystać. Dlatego też w bardzo krótkim czasie ludzie tacy stają się wymagający, wykazują nastawienie żądające więcej i więcej, a w końcu zaczynają w nas wywoływać uczucie zagubienia.

Jeżeli tak właśnie się czujesz, jeżeli zauważasz, że w zamian za Twój altruizm otrzymujesz tylko egoizm i wykorzystywanie Twojego dobrego serca, czas podjąć odpowiednie kroki i oddalić się od tej osoby. Nie wahaj się tego zrobić.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Wampiry emocjonalne – 5 typów

Kto Cię okłamuje, nie zasługuje na Ciebie

Kłamstwo boli najbardziej, gdy jest wypowiadane przez człowieka, którego kochamy. Doskonale jednak wiemy, że kłamstwa i półprawdy są w otaczającym nas świecie bardzo popularne.

  • Dlatego właśnie do pewnego stopnia je tolerujemy. Akceptujemy te półprawdy, które ktoś wypowiada, by uniknąć mówienia prawdy – ze strachu, ze wstydu lub z jakiegokolwiek innego powodu.
  • Mało kto z nas jednak jest w stanie przełknąć wyrafinowane kłamstwo. Kłamstwo przykrywające wymiary wycelowane w naszą osobę i zakamuflowane pod przykrywką zatytułowaną: “Wszystko jest w porządku”.
  • Jeżeli masz pewność, że ktoś Cię okłamuje, nie wahaj się porozmawiać z tą osobą. Zwyczajnie spytaj ją, dlaczego to robi. Zależnie od tego, w jaki sposób zareaguje oraz od jej dalszego zachowania, będziesz w stanie podjąć odpowiednie kroki – czasami nie pozostanie Ci nic innego, jak oddalić się od tego człowieka.

Może zechcesz przeczytać też artykuł: Kto naprawdę Cię kocha, da Ci pewność, nie kłamstwa

Podsumowując, nasze dobro osobiste oraz emocjonalne powinno być w naszym codziennym życiu kwestią dla nas najważniejszą. Pamiętaj, że każdy z nas otrzymuje to, na co zasługuje.

Postaraj się więc, żeby to, co Cię otacza było piękne, miało znaczenie i Cię wzbogacało, a nie ograbiało.

Ponieważ zasługujesz na to, co najlepsze.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.